Američko veleposlanstvo o F-16: Surađujemo s RH i Izraelom; MORH: Izrael se obvezao ishoditi odobrenje SAD-a za isporuku Hrvatskoj

F-16
Zagreb, 09.04.2018. - Zapovjednik 91. zrakoplovne baze, pilot Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) pukovnik Željko Ninić u ponedjeljak je ostvario prvi let u dvosjedu izraelskog višenamjenskog borbenog aviona F-16 Barak u izraelskoj zračnoj bazi Ramat David, priopćila je Samostalna služba za odnose s javnošću Ministarstva obrane (MORH). foto HINA/ MORH/ T. Brandt/ ml

Američko veleposlanstvo u Zagrebu priopćilo je da s Hrvatskom i Izrealom surađuje na pronalasku prihvatljive opcije koja bi omogućila potvrdu ugovora o kupoprodaji izraelskih zrakoplova F-16, nakon što su se u izraelskim medijima pojavile informacija da Amerika blokira taj posao. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD blokirao prodaju izraelskih borbenih aviona Hrvatskoj?

Izraelski su mediji, naime, objavili da američki ministar obrane James Mattis ne dopušta Izraelu da proda 12 borbenih aviona F-16 Hrvatskoj. 

Američka vlada mora državi kojoj je prodala svoje avione odobriti da ih proda trećoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz američkog veleposlanstva danas poručuju da “surađuju s Izraelom već više od godinu dana vezano uz detalje predloženog ugovora o kupovini zrakoplova F-16”.

“Tijekom pregovora, bili smo dosljedni i jasni vezano za tehničke uvjete pod kojima bi pristali na sklapanje ugovora”, naglašava američka strana.

“U ovim trenucima aktivno surađujemo s Izraelom i Hrvatskom kako bi dogovorili prihvatljivu opciju koja ispunjava hrvatske potrebe unutar zadanog vremenskog razdoblja”, navodi se u priopćenju američkog veleposlanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MORH: Izrael se obvezao ishoditi odobrenje SAD-a za isporuku F-16 Hrvatskoj

Izrael s pismeno obvezao da će ishoditi odobrenje Vlade SAD-a za isporuku borbenih aviona F-16 Hrvatskoj i da je to isključivo odgovornost Izraela, priopćilo je u petak Ministarstvo obrane, koje u povodu medijskih napisa da SAD blokira prodaju izraelskih F-16 Hrvatskoj ističe da nije dobilo službene informacije o tome, a kada i ako ih dobije, o tome će upoznati javnost.

Iz MORH-a napominju kako su Sjedinjene Američke Države dokumentom dale pristanak državi Izrael da može Hrvatskoj nuditi izraelski visenamjenski borbeni avion F-16.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističu kako se Izrael u ponudi pismeno obvezao da će Hrvatskoj isporučiti avione s NATO kompatibilnom opremom, te da će se produženje životnog vijeka aviona napraviti uz suglasnost originalnog proizvođača.

RH je ispoštivala sve obveze sa svoje strane

“Također, Država Izrael se pismeno obvezala da će ishoditi odobrenje Vlade Sjedinjenih Američkih Država za isporuku aviona Republici Hrvatskoj i da je to isključivo odgovornost Države Izrael. U skladu sa svim navedenim, Republika Hrvatska je provela transparentan i zakonit proces, donijela odluku o nabavi višenamjenskog borbenog aviona F16 i ispoštovala sve obveze sa svoje strane”, zaključuje MORH u priopćenju.

I ministar obrane Damir Krstičević poručio je u petak iz Splita kako Hrvatska nije dobila nikakvu službenu obavijest da SAD blokira isporuku izraelskih vojnih zrakoplova, odnosno da Hrvatska nije upoznata s informacijom koju su objavili izraelski mediji da američki ministar obrane James Mattis ne dopušta Izraelu da proda 12 aviona F-16 Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se tiče aviona, sinoć je objavljena vijest. Mi u Hrvatskoj nismo dobili nikakvu službenu obavijest. Kad budemo dobili službenu obavijest, hrvatsku javnost ćemo s tim upoznati”, rekao je Krstičević i podsjetio da je američka Vlada dala Izraelu dopuštenje da može nuditi izraelski F-16 Hrvatskoj.

Krstičević: Izrael se obvezao Hrvatskoj isporučiti NATO kompatibilan zrakoplov

“Taj dokument mi imamo. Izrael se u nuđenju obavezao da će Hrvatskoj isporučiti NATO kompatibilan zrakoplov, da će produženje radnog vijeka zrakoplova biti u skladu s izvornim proizvođačem, a isporučenje je također odgovornost države Izrael”, naglasio je ministar obrane.

Hrvatska Vlada je 29. ožujka jednoglasno donijela odluku o nabavi 12 zrakoplova F-16 C/D Barak starih tridesetak godina, koji će Hrvatsku kroz deset godina stajati 2,9 milijardi kuna.

Američko veleposlanstvo u Zagrebu priopćilo je u petak da s Hrvatskom i Izraelom surađuje na pronalasku prihvatljive opcije koja bi omogućila potvrdu ugovora o kupoprodaji izraelskih zrakoplova F-16.

Iz američkog veleposlanstva poručuju kako surađuju s Izraelom već više od godinu dana vezano uz detalje predloženog ugovora o kupovini zrakoplova F-16. “Tijekom pregovora, bili smo dosljedni i jasni vezano za tehničke uvjete pod kojima bi pristali na sklapanje ugovora”, naglašava američka strana.

Iz veleposlanstva SAD-a navode i kako u ovim trenucima aktivno surađuju s Izraelom i Hrvatskom, kako bi dogovorili prihvatljivu opciju koja ispunjava hrvatske potrebe unutar zadanog vremenskog razdoblja.

Izraelski mediji pišu da je Washington ljutit jer smatra da je Izrael nadogradnjom elektronskih sustava u inače američki zrakoplov nepošteno profitirao u njihovoj prodaji Hrvatskoj.

Hrvatska se vlada u ožujku odlučila na kupnju 12 izraelskih borbenih zrakoplova F-16 Barak starih tridesetak godina. Prethodno je, u ljeto 2017., poslala zahtjev za nabavu zrakoplova u pet država – SAD-u, Švedskoj, Grčkoj, Južnoj Koreji i Izraelu. U listopadu prošle godine otvorene su ponude i izraelska je bila izabrana kao najpovoljnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.