U emisiji HRT-a Tema dana analizirano je stanje na domaćoj političkoj sceni.
Ovo što oporba pokušava, naravno legitimno, jer oporba uvijek treba osporavati poteze Vlade i Vladu kao takvu. Međutim čini mi se da ni toj oporbi ovakva kakva je ne bi bilo u interesu da Vlada demisionira (odstupi, op.a.). Naprosto zato, jer bi u sljedećim, hipotetskim prijevremenim izborima, oni bi prošli puno lošije nego što je sada, i vrlo je malo vjerojatno da bi mnogi od njih uopće sjedili u Saboru, rekao je politolog Pero Mladini.
Što se sadržaja tiče, oporba nažalost ne raspravlja o meritumu. Oporba na artificijelni (umjetni op.a.) način pokušava izazvati krizu Vlade kao jedini cilj. Vlada ima malu većinu, ali se pokazala puno stabilnijom nego nekadašnja koja je bila velika većina. Nije za očekivati da će ova Vlada doći pod znak upitnika i mislim da može sigurno ploviti dalje. Ono što nije dobro generalno, je da nesposobna oporba nije nikakva prijetnja vlasti jer vlast može biti prosječna ili ispodprosječna, a zapravo nema poticaja od oporbe koja bi ih natjerala da bude nešto bolja, smatra Maldini.
Kao što je rekao Milijan Brkić to je postala pozornica. Na neki način to je ring u kojem imate izmjenu uvrjeda i borbe između pojedinca, a ne borbu argumentima. Kao da je oporba imala samo jedan komunikacijski zadatak: prikazati onu drugu stranu nesposobnom i lopovskom i probati izazvati pad Vlade, rekla je politologinja Smiljana Leinert Novosel.
S druge strane što je radila vlada, što je radio premijer Plenković? On je pokušavao braniti svoje pozicije. Na momente je to radio vrlo dobro, ležerno, na momente je potpuno nepotrebno pokušavao sebe uzdignuti iznad onih s kojima je diskutirao dijeleći ima lekcije. To su naravno oni prihvatili kao novu metodu i novu taktiku kako bi složili nove salve uvrjeda prema Vladi. Dakle, jedan neobičan prizor, vrlo niska komunikacijska i politička kultura te nezdrava komunikacijska atmosfera koja se itekako prelijeva i na raspoloženje u društvu, rekla je Leinert Novosel.
Izvor: narod.hr/hrt