Analiza: Tko, s kim i zašto ide u izbornu utrku na ljevici, centru i desnici?

Izvor: Fah, iStock by Getty Images Montaža: Narod.hr

Objavom Državnog izbornog povjerenstva koje je zaprimilo 165 pravovaljanih lista službeno je započela izborna promidžba koja traje do 15. travnja u ponoć kad nastupa izborna šutnja. Za 151 mjesto u Hrvatskom saboru natječe se 2277 kandidatkinja i kandidata. DiP je objavom svih lista i imena kandidata odagnao mnoge spekulacije koje su u proteklim tjednima “zabavljale” hrvatsku javnost. Prvo, svaka daljnja spekulacija o možebitnom uključenju nekog političkog “kapitalca” u političku utakmicu, zbog zaključenja izbornih lista, postaje bespredmetnom. Također, nagađanja o novim širokim ili točkastim predizbornim koalicijama na ljevici, centru ili desnici koje bi stubokom promijenile odnos snaga gube svaki smisao. “Karte” na ovogodišnjim parlamentarnim izborima su podijeljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Sedak za Narod.hr o izborima u srijedu, popisima birača, porukama koje dominiraju u kampanji

U nastavku donosimo podsjetnik na to kakvu su predizbornu taktiku izabrale stranke na ljevici, centru i desnici.

Stanje na ljevici

Koalicija “Rijeke pravde”

Najjača koalicija na lijevoj strani političkog spektra su “Rijeke pravde” predvođene SDP-om. Osim SDP-a koaliciju čine još i Centar, HSS, Dalija Orešković i ljudi s imenom i prezimenom, Glas i Reformisti.

Ova koalicija, iako brojna, lako je mogla biti i još brojnija. Tako je barem izgledalo do prije nekoliko tjedana, ali su je, svaki ih svojih razloga, napustili IDS, PGS, Fokus i Radnička Fronta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rijeke pravde spale na šest potočića: Ni Možemo neće u koaliciju sa SDP-om
Možemo

Druga jaka opcija na ljevici koja se, barem prema anketama, može nadati većem broju mandata je Možemo. Ova zeleno-lijeva opcija odlukom stranačkih tijela odbila se pridružiti “Rijekama pravde” te su izabrali samostalan izlazak na parlamentarne izbore uz točkastu koaliciju u nekim izbornim jedinicama sa strankama Hoćemo pravedno i Srđ je grad.

Koalicija Socijaldemokrata i IDS-a

Osim SDP-ove koalicije na ljevici se formirala još jedan predizborni savez koji okuplja mnoštvo lijevo-liberalnih stranaka. Njegova su okosnica Socijaldemokrati i IDS, a čine ga još PGS, Hrvatski laburisti – stranka rada i Demokrati uz još neke regionalne stranke u pojedinim izbornim jedinicama.

Radnička fronta

Radnička fronta, jedna od najljevijih stranaka na hrvatskoj političkoj pozornici, na predstojeće parlamentarne izbore izlazi samostalno. Nadaju se da će barem ponoviti uspjeh s prošlih izbora kad je u Sabor ušla njihova predsjednica Katarina Peović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Branitelj o Možemo: Namjerno koriste izraz Banija uvela ga je Jugoslavija i on nas vrijeđa

Stanje na desnici

HDZ-ova točkasta koalicija

Oko HDZ-a i njegovih mogućih predizbornih partnera nije bilo pretjeranog nagađanja i većih nepoznanica. Vladajući HDZ, kako je i najavio, na parlamentarnim će se izborima natjecati u točkastoj koaliciji s dosadašnjim partnerima. To su HSLS, HDS, HNS i HSU. Nadaju se ponoviti uspjeh od prije četiri godine te zajedno s još jednim dosadašnjim partnerom – klubom zastupnika nacionalnih manjina, formirati novu Vladu.

Koalicija Domovinskog pokreta

U javnosti se dugo nagađalo o formiranju desne koalicije predvođene Domovinskim pokretom i Mostom. Ona bi, po mišljenju mnogih, osvojila 30-ak mandata i time postala nezaobilazan faktor u formiranju buduće vlasti. Ipak, zbog raznih razloga, do takve suradnje nije došlo. Domovinski pokret formirao je predizbornu koaliciju s novoformiranom strankom Pravo i pravda uz još ponekog partnera u pojedinim izbornim jedinicama.

>Domovinski pokret predao liste, nositelji Penava, Radić, Mlinarić, Kolakušić
Most i Hrvatski suverenisti

Treća jaka opcija na desnom centru i desnici, nakon HDZ-a i koalicije DP-a, je koalicija Mosta i Hrvatskih suverenista. Oni zajedno nastupaju u cijeloj RH uz dodatak Nezavisne liste mladih u dalmatinskim izbornim jedinicama. U toj se koaliciji nadaju osvajanju dvoznamenkastog broja mandata, a postizborno zasad odbijaju suradnju i s HDZ-om i sa SDP-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Program Mostove koalicije: Olakšavanje referenduma, dječji doplatak za svu djecu, vojska na granici
Koalicija “Za Domovinu”

Koalicija “Za Domovinu” desna je opcija koju čine Hrvatska stranka prava, Hrvatsko bilo i Hrvatska demokratska seljačka stranka. Nadaju se prijeći izborni prag u ponekoj izbornoj jedinici, a najjača su im imena Željko Glasnović, Ante Prkačin i Nada Šikić.

Stanje na centru

Fokus i Republika

U “mitskom” centru našle su se dvije koalicije s objektivnom šansom za prebacivanje izbornog praga i osvajanje mandata. Prva od njih je koalicija Fokusa i Republike koji se nadaju dobrom rezultatu poglavito u “zagrebačkim” izbornim jedinicama. Najveći aduti su im Davor Nađi i Dario Zurovec iz Fokusa te Damir Vanđelić iz Republike.

>Vanđelić za Narod.hr o mjesecima u logoru, manjincima, rodnoj ideologiji
Koalicija “Odgovor sjevera i juga”

“Odgovor sjevera i juga” naziv je koalicije koja je pomalo neočekivano sklopljena u posljednjim danima prije predaje izbornih lista DiP-u. Kao što i njeno ime govori radi se o koaliciji koja svoje uporište ima na sjeveru (Nezavisna Platforma Sjever) i jugu RH (Akcija za promjene) uz dodatak Agrarne stranke. Frontmeni ove koalicije su dvojica župana: Matija Posavec (Međimurska) i Marko Jelić (Šibensko-kninska).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.