Anketa pokazuje da većina Katalonaca odbacuje plan odcijepljenja od Španjolske

Foto: fah

Većina Katalonaca protivi se planu vladajućih stranaka te regije da pokrenu politički proces odcjepljenja kojim bi u roku od 18 mjeseci proglasile punu neovisnost od Španjolske, pokazuje u petak objavljena anketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta bogata pokrajina sjeveroistočne Španjolske, koja uživa autonomiju te ima vlastitu pokrajinsku vladu i parlament, u utorak je objavila takozvane smjernice za odcjepljenje.

Katalonski parlament koji je pak primio deklaraciju o odcjepljenju o kojoj bi trebao glasati nije se još oformio jer se stranke ne mogu dogovoriti tko će voditi pokrajinsku vladu i moguće je da će biti potrebni novi izbori nakon rujanskih.

Ankete su pokazale da većina Katalonaca želi ostati unutar Španjolske ako se pokrajini osigura povoljniji porezni sustav i zakonom zaštite katalonska kultura i jezik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati ankete Metroscopia objavljeni u petak u dnevniku El Pais pokazuju da danas gotovo tri četvrtine ispitanika ne žele da pokrajinsku vladu vodi Artur Mas, otac katalonskog plana odcjepljenja.

Mas je 2014,. pokušao održati službeni referendum o neovisnosti u čemu nije uspio.

Ankete su također pokazale da je podrška neovisnosti od Španjolske pala na 41 s 45 posto koliko je iznosila prije pokrajinskih izbora u rujnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Španjolski premijer Mariano Rajoy sastao se s liderom oporbenih socijalista Pedrom Sanchezom u četvrtak, a razgovara i s liderima novih stranka Podemos i Ciudadanos (Građani) u petak i nastoji dogovoriti s njima da se pitanje neovisnosti Katalonije ne koristi kao tema u kampanji za parlamentarne izbore 20. prosinca.

Španjolska središnja vlada protivi se odcjepljenju Katalonije, a španjolski ustavni sud objavio je da bi referendum o odcjepljenju bio neustavan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.