Ban Toskić Berošu: ‘Liječnici u 2020. na hitne prijeme poslali svega 2,8 % pacijenata’

Foto: N1

Predsjednica Koordinacije liječnika obiteljske medicine Nataša Ban Toskić bila je gošća Dnevnika N1. Komentirala je istup ministra Beroša, na koji je KoHOM jutros već reagirao priopćenjem, a koji je rekao kako obiteljski liječnici veliki broj pacijenata slao na hitne prijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ban Toskić je ponovila kako se radi o neistinama.

“Prema godišnjem izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, obiteljski liječnici u prošloj su godini na hitne prijeme uputili svega 2,8 posto pacijenata s kojima su radili u ordinacijama. Što bi, prenoseno u brojke, bila 2 pacijenta tjedno”, rekla je.

“Problem opterećenosti hitnih prijema je prisutan u cijelom svijetu, pa tako i u cijeloj Hrvatskoj. Obiteljski liječnici ne rade 24 sata na dan. Oni dežuraju subotom, nedjeljom i blagdanom. Ako oni nisu dostupni u pojedinom času, to ne znači da su za sve odgovorni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ban Toskić je kazala i kako mobilni timovi za cijepljenje nepokretnih osoba funkcioniraju u samo dvije županije.

“Ministar je sam u svom planu i programu cijepljenja naložio formiranje mobilnih timova za cijepljenje nepokretnih osoba u domovima. Takvi timovi su zasad formirani samo u Splitsko-dalmatinskoj i Vukovarsko-srijemsoj županiji. Obiteljski liječnici gotovo jedini cijepe na velikim punktovima, a istodobno cijepe i docijepljuju u vlastitim ordinacijama. Nejasno je zašto se ministar odlučio za ovakve izjave”, ističe.

Proces cijepljenja
Ordinacije obiteljske medicine u velikoj su mjeri postale pozivni centri, poručuje Ban Toskić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zbog nemogućnosti da stupe u kontakt s pravim pozivnim centrima, pacijenti se obraćaju nama. Ukoliko želimo uspostaviti poziv, već je netko s one strane linije. To otežava pristup svim onim drugim ljudima koji nam se žele obratiti. Međutim, za to nisu krivi obiteljski liječnici, to je sistemska greška”, objasnila je.

“Operacije i pregledi koji nisu najžurniji se odgađaju. Pacijenti su u strahu i ne znaju što će. Kome se obratiti? Naravno, svom obiteljskom liječniku”, dodaje i kaže kako će KoHom sasvim sigurno i dalje upozoravati na probleme u sustavu.

Na pitanje treba li ministar Beroš otići, kaže da će o tome odlučiti ministar i Vlada te da se KoHom boti za svoju struku i svoje pacijente.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kratko se osvrnula i na izjave ministra Marića o velikim troškovima u sustavu zdravstva.

“Na primarnu zdravstvenu zaštitu otpada svega 5 posto zdravstvenog proračuna. Niti jedan tim nije gubitaš u primarnoj zdrabstvenoj zaštiti. Mi ne poslujemo i ne stvaramo gubitke. Za ostali dio sustava su odgovorni neki drugi”, rekla je Ban Toskić.

Što je s reformama sustava?
U 13 godina postojanja KoHOM-a, pojasnila je, imali su prilike surađivati s čak 6 ministara. “Pitao nas je ministar Varga i zvao nas je ministar Kujundžič u skupinu za reformu zdravstva. U posljednjih godinu dana mandata ministara Beroša, on je sve naše ponude za pomoć uporno izbjegavao”, poručuje zaključno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.