Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić gostovala je u Novom Danu N1 televizije gdje je govorila o razlozima nezadovoljstva liječnika.
Iz Ministarstva zdravstva stigla je reakcija na anketu koju su zdravstvene udruge provele, a koja ukazuje na nezadovoljstvo liječnika obiteljske medicine. Ministar je kazao da više od pola liječnika nije odgovorilo na anketu.
“Mi kao udruge smo jako zadovoljne odazivom liječnika na anketu. Odazvalo se oko 6000 liječnika što je nešto više od 40 posto svih liječnika u Hrvatskoj. Očekivali smo da će iz Ministarstva doći neki oblik umanjivanja tog uspjeha. Kad gledate na našu anketu u postotcima, izašlo je više ljudi nego što izađe građana na izbore”, ističe Ban Toskić.
Štrajk je legitiman
Zbog nezadovoljstva često se kao opcija spominje mogući štrajk.
“Štrajk je potpuno legitiman način za borbu za radnička prava. Mi još nismo donijeli konkretnu odluku o tome u koju vrstu prosvjednih aktivnosti ćemo ići. Zajednička odluka svih udruga bit će donesena sljedeći tjedan”, dodaje Ban Toskić.
>Pitate se što rade liječnici obiteljske medicine? Pogledajte ovaj nevjerojatan popis ‘nevidljivih’ poslova
>Liječnici prijete štrajkom: ‘Praznih ordinacija je 130’
Podsjeća da su zadnji put liječnici štrajkali prije 10 godina i naglašava da će se voditi računa o tome da pacijenti ne budu ugroženi.
“Bili smo puno puta u Ministarstvu na različitim sastancima. Ali to su sastanci pro-forme, njima se kupuje vrijeme i ništa se ne događa. Liječnicima je toga dosta i ne mogu više čekati. Nama je voda došla do grla i pacijenti to osjećaju. Pacijenti vide da su im liječnici nedostupni, administrativna pravila su sve gora i gora”, kazala je.
Ban Kostić upozorava na rapidni gubitak liječnika obiteljske medicine u Hrvatskoj.
“Malo prije nove godine smo imali 2210 liječnika obiteljske medicine, a sada već imamo 2183. U samo šest tjedana. I centralna i lokalna vlast pokušavaju zataškati štetu i pokazuju previše optimizma u javnim istupima. Naša struka propada, a ako propada to se prelijeva na bolnice i hitnu pomoć koja ne može izdržati dnevni priljev pacijenata u Hrvatskoj. Čak 150 do 200 tisuća pacijenata prođe dnevno kroz naše ordinacije”, zaključuje Ban Toskić.
Izvor: narod.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.