Prijeti kriza temeljne zdravstvene skrbi: Hrvatskoj nedostaje 250 obiteljskih liječnika

Ban Toskić
Foto: snimka zaslona

U sustavu obiteljske medicine u Hrvatskoj nedostaje 250 liječnika i 59 sestara, objavio je N1 pozivajući se na podatke HZZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM) Nataša Ban Toskić nedavno je upozorila na kritično stanje u tom dijelu zdravstvenog sustava. Upozorila je da bi se zbog preopterećenog sustava i manjka liječnika mogle dogoditi dosad nezamislive liste čekanja i u obiteljskoj medicini.

“Obiteljska medicina stari. Trenutno imamo 810 liječnika starijih od 60 godina, to je 37 posto svih liječnika, a 200 ih je starije od 65″, rekla je nedavno Ban Toskić.

U idućih pet godina najkasnije 40 posto populacije u Hrvatskoj će ostati bez svog temeljnog liječnika, to je milijun i pol ljudi”, dodala je

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj ukupno 2.308 timova obiteljske medicine

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) kaže da u Republici Hrvatskoj ukupno radi ugovorenih 2.308 timova obiteljske medicine, koje čine liječnik i medicinska sestra. Oni skrbe za ukupno 3.547.977 osiguranika HZZO-a.

>Dr. Ban Toskić: Mi ćemo za pet godina ostati bez 40 posto liječnika

Standardni broj pacijenata po jednom timu obiteljske medicine je 1700. Naravno, negdje ih je manje, a negdje više.

Prema važećim propisima, “minimalni broj osiguranih osoba koje mogu biti opredijeljene po timu u djelatnostima opće/obiteljske medicine je 1.275”, navodi HZZO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Standardni broj je 1.700, a maksimalni je 2.125 osiguranih osoba. Od ukupno ugovorenog broja timova u djelatnosti opće/obiteljske medicine, za 908 timova je opredijeljeno više od 1.700 osiguranih osoba, dok je za 1.400 timova opredijeljeno 1.700 i manje osiguranih osoba.

U manjim sredinama, broj pacijenata prema posebnom standardu

Jasno je da se timovi obiteljske medicine s manjim brojem osiguranih osoba najčešće nalaze u manjim, zemljopisno i prometno izoliranim područjima poput onih brdsko-planinskih ili otoka. Budući da je ondje broj gravitirajućih osiguranih osoba malen, u HZZO-u ističu da se u tim sredinama broj pacijenata ugovara prema posebnom standardu kako bi timovi obiteljske medicine opstali.

Tim obiteljske medicine s najmanjim brojem opredijeljenih osiguranih osoba – njih samo 189, nalazi se u Božavi, u općini Sali na Dugom otoku. S druge strane, prema podacima HZZO-a, u Puli je tim obiteljske medicine koji skrbi o najviše pacijenata, njih čak 2.665. Drugi po veličini tim ugovoren je u Zagrebu s ukupno 2.453 osiguranih osoba, a treći u Kaštel Štafiliću s ukupno 2.367 osiguranih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje o manjku liječnika i medicinskih sestara u sustavu obiteljske medicine u Hrvatskoj trenutno nedostaje 270 doktora.

Nedostatak sestara vezan za nedostatak liječnika

“S obzirom na to da je doktor nositelj tima, a medicinska sestra je u kadrovskoj strukturi tima obvezan član tima, načelno je nedostatak sestara vezan uz nedostatak doktora. Kao samostalni zdravstveni radnik, medicinska sestra/tehničar se ugovara u djelatnosti zdravstvene njege u kući bolesnika u kojoj ih u ovom trenutku nedostaje 59”, stoji u odgovoru HZZO-a na upit N1.

>Sustav bi se mogao urušiti: 750 liječnika je starije od 60 godina, a na specijalizaciji ih je samo 150

Što ako pacijent, primjerice u Zagrebu gdje je popunjenost timova obiteljske medicine velika, biva odbijen i ne može naći liječnika? Ti pacijenti mogu se informirati u regionalnim uredima i područnim službama HZZO-a te putem web stranice HZZO-a provjeriti koji liječnici obiteljske medicine imaju mjesta za upis.

“U slučajevima možebitnog neopravdanog odbijanja upisa pacijenata od strane ugovornih doktora, nadležni regionalni ured ili područna služba HZZO-a može provesti kontrolu po predstavci osigurane osobe, te u slučaju utvrđivanja nepravilnosti u mogućnosti je izreći mjeru predviđenu ugovorom. Također, liječnik opće medicine ne može primiti nove pacijente ako u svojem timu ima upisano više od maksimalnog broja pacijenata”, objašnjava HZZO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.