Na konferenciji za medije zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića (Možemo) u utorak je govorila i dogradonačelnica Danijela Dolenec koja je u svojoj izjavi pokušala sugerirati da sudska odgoda ukidanja mjere roditelj odgojitelj zapravo ide na štetu korisnika mjere.
Dolenec je istaknula kako je Grad poslao požurnicu Visokom upravnom sudu koji odlučuje o zakonitosti ukidanja mjere.
“Obustavom ove mjere korisnici se ne mogu zaposliti i koristiti mjeru. Mi smo prvotno zamislili da se oboje može koristiti istovremeno. Svi oni koji su se zaposlili našli su se u neizvjesnoj situaciji”, izjavila je Dolenec. Na pitanje koliko je korisnika mjere pronašlo posao nije znala reći, dodala je tek da im se ljudi javljaju s upitima kako dalje. Naglasila je kako je nepovoljno za korisnike to što se u svibnju vrše upisi u vrtiće, a to znači da, prema važećoj odluci, korisnici mjere ne mogu upisivati djecu u vrtić.
“Svi stranama je u interesu da se meritorna odluka donese što prije”, izjavila je Dolenec.
Berbić Lacko: “Sudska odluka je u svakom slučaju dobra za roditelje odgojitelje”
Izjavu je za Narod.hr komentirala predsjednica Hrvatske udruge roditelja odgojitelja (HURO) Ana Marija Berbić Lacko.
“Prvog dana nakon što je sud donio odgodu odluke o ukidanju mjere dogradonačelnica Dolenec je davala izjavu, to je bilo 25.4., rekla je da se radi o ‘velikoj neizvjesnosti i za Grad i za korisnike”. Ta odluka za korisnike sigurno nije neizvjesnost. Govorimo za veliku većinu korisnika, preko 5.000, koji sada mogu biti u kolikom-tolikom miru, do daljnjega, dok sud ne donese konačnu odluku. Dakle, nije nastupio taj štetni 1. svibnja.
Napominjem da Grad, a to je danas gđa Dolenec potvrdila, nema informaciju koliko se roditelja zaposlilo, dakle prihvatilo tu gradsku odluku iz rujna 2021. i koji su sada u nekoj nezavidnoj situaciji. Bilo bi lijepo da Grad ‘pročešlja’ predmete i da vidi kolika je ta brojka, ali mi smo sigurni da to nije značajan broj.” – kaže nam te naglašava:
“Sudska odluka o odgodi ukidanja mjere u svakom slučaju je nešto dobro, a ne nešto loše.”
Zašto Grad ne zna broj tih roditelja koji su sad u nezavidnoj situaciji?
“Glavna vijest s današnje konferencije je da korisnici zovu Grad tražeći upute što da rade jer su se zaposlili i sada ne mogu više koristiti mjeru. Moram naglasiti da je naglasak, nakon nedavne sudske odluke, a sud je, sva sreća, na vrijeme reagirao i naložio odgodu, što smo mi predlagali – da se spasi tisuće i tisuće obitelji prije nego što nastupi taj 1. svibnja. Sad Grad spominje i pita što s ovim roditeljima koji su se zaposlili?
Naša udruga davala je uputu roditeljima da ne prihvate tu točku koju je Grad donio, nego da se pokušaju strpiti, naravno, koliko god se pojedina obitelj može strpiti, jer smo vjerovali da će sud reagirati do 1. svibnja. Oni koji su prihvatili odluku, ovisno o tome imaju li djecu mlađu ili stariju od 7 godina, su računali da će dobiti mjesto u vrtiću i sada su u toj nekoj neizvjesnoj situaciji. Koliko je njih? Nadam se da će nam Grad dati te podatke na sljedećoj sjednici Skupštine.” – navodi Berbić Lacko.
“Neizvjesnost za Grad”?
“Što se tiče ovog drugog dijela koji spominje gđa Dolenec, tj. neizvjesnost za Grad, gradska vlast navija i očekuje da će sud konačnu odluku donijeti vrlo brzo i to u njihovu korist i da oni tada neće ići u rebalans proračuna. Mi u to ne vjerujemo.” – ističe Berbić Lacko.
“Gđa Dolenec je danas ponovno spominjala i neke iznose, da je 42 milijuna kuna trošak Grada za roditelje odgojitelje. Pitanje je koliko bi ‘koštali’ roditelji odgojitelji da je ova odluka 1. svibnja stupila na snagu – oni bi isplaćivali 1000 kn obiteljima koji imaju djecu mlađu od 7 godina. Dakle, minimalno se treba oduzeti taj iznos.
S druge strane, u slučaju donošenja mjere dopustili bi upise u vrtiće i onda oni moraju subvencionirati tu djecu kao i svako dijete u Gradu Zagrebu. I dalje imaju izdvajanja za te obitelji.”
Kompenzacijske mjere?
Berbić Lacko dodaje:
“Gradska vlast također se nije pomaknula s ‘mrtve točke’ glede najava kompenzacijskih mjera. Za sjednicu Gradskog vijeća koja će biti krajem svibnja najavili su izvještaj koji je tražio koalicijski partner SDP nakon što su donijeli odluku o odgodi gdje su rekli da će pokazati što su poduzeli u smislu kompenzacijskih mjera. Nažalost, ne postoje kompenzacijske mjere koji bi mogle zamijeniti mjeru roditelj odgojitelj.”
Berbić Lacko spomenula je i bojazan da se roditelje koji su trenutačno u mjeri, a koji prijave djecu za upis u vrtić, rangira niže od prijava ostalih roditelja.
“Sutra se otvara aplikacija e-upisi, započinje predaja zahtjeva za upise u vrtiće, pa ćemo vidjeti kakav će biti broj neupisane djece. Postoje roditelji koji bi željeli izići u nekom trenutku iz ove mjere. Prema nekim informacijama aplikacija traži da se izjasnite koristite li mjeru roditelj odgojitelj. U tom slučaju, postavlja se pitanje hoće li taj zahtjev biti poništen ili niže rangiran”, kaže Berbić Lacko.
Tekst se nastavlja ispod oglasa