Predsjednik SDP-a Davor Bernardić u četvrtak je najavio da su u saborsku proceduru uputili prijedlog za povećanje neoporezivog dijela dohotka kako bi sve plaće od 1. siječnja rasle za minimalno 330 kuna mjesečno, što bi bilo povećanje od 4600 kuna neto godišnje za svakog zaposlenog.
“Glavni je problem kozmetičkih poreznih izmjena, koje predlaže Vlada Andreja Plenkovića, to što plaće neće rasti za najveći broj hrvatskih građana, već samo za 20-ak tisuća najbogatijih, uključujući premijera i predsjednika Sabora”, rekao je Bernardić na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.
Plenkoviću i Jandrokoviću plaća će narasti s 21.000 na 25.000 kuna
Tako će Plenkoviću i Jandrokoviću plaća narasti s 21.000 na 25.000 kuna, oni će zadržati više od 4000 kuna neto mjesečno u džepu. S druge strane, prodavačici u trgovini plaća će ostati mizernih 2400 kuna i neće rasti, kaže Bernardić.
Po SDP-ovu prijedlogu plaća prodavačice u trgovini će automatski u startu od Nove godine narasti na 4000 kuna. “To je razlika između nas i njih, Plenković poziva investitore u Hrvatsku jer je u Hrvatskoj jeftina radna snaga i tako direktno staje na stranu kapitala”, poručio je čelnik SDP-a.
Bernardić kaže da će povećanje neoporezivog dijela dohotka omogućiti trenutačni rast plaća bez dodatnog troška za poslodavce, tako da je to ujedno i mjera za povećanje konkurentnosti.
“Hrvatskoj na tom polju baš ne cvatu ruže. Jučer smo imali priliku vidjeti istraživanje po kojem smo na začelju cijele regije, ispred nas su po konkurentnosti i Bugarska i Rumunjska i Mađarska“, podsjetio je.
Kritizirao je Vladu u vezi krize u Uljaniku jer je, kaže, sve očitije da određeni dionici zagovaraju likvidaciju brodogradilišta. Podržao je najavljeni štrajk radnika Uljanika te istaknuo da je ključno u cijelom procesu popuniti Nadzorni odbor, a Vlada ima odgovornost smijeniti dosadašnju Upravu, imenovati novu i napraviti održivi plan restrukturiranja.
“Nemojmo zaboraviti da je DORH ušao u Uljanik, pa me zanima što radi DORH, što radi glavni državni odvjetnik, štite li nekoga, političare ili možda i samog predsjednika Vlade”, zapitao je Bernardić.
SDP-ov saborski zastupnik Branko Grčić poručio je kako je neprihvatljiva bilo koja reforma koja ne dovodi do rasta postojećih mirovina, koje su ispod svakog minimuma, niti govori kolike će biti mirovine u budućnosti.
“Vlada nas nije uvjerila da će se ovom reformom ostvariti nekakav bitan pomak, osim određene korekcije u sustavu. Želimo jasno reći da preko 600.000 umirovljenika ima mirovine ispod praga siromaštva. Jeste li čuli ijednu mjeru koja ide u korist tim ljudima. Ne, i tu je problem”, istaknuo je.
Cilj je 75 posto mirovine u odnosu na prosječnu plaću
Plenković se hvalio da su u njegovu mandatu plaće rasle 710 kuna, a u istom tom razdoblju mirovine su rasle samo 93 kune. Pitam Vladu kako umirovljenici na taj način mogu preživljavati. Zato sustav usklađivanja mirovina treba mijenjati, poručio je Grčić.
Što se tiče prijedloga poput odlaska u mirovinu sa 67 godina, SDP-u je neprihvatljivo da se u postojećim ekonomskim i socijalnim uvjetima u Hrvatskoj to razdoblje definira tako da se ljude penalizira zbog ranijeg odlaska u mirovinu.
“Nemamo ništa protiv toga da neki ljudi rade i do 67 godina, ali tako da ih se stimulira na takvu odluku, a ne penalizira. Naš je cilj da svi koji rade 41 godinu radnog staža imaju minimalno 75 posto mirovine u odnosu na prosječnu plaću”, kaže Grčić.
Komentirajući učestale izlaske iz SDP-a, od kojih je zadnji izašao varaždinski SDP-ovac Mario Habek, Bernardić je rekao da mu je žao zbog svakog tko izađe iz stranke.
“Nadam se da Habek neće podržavati HDZ u Saboru, a u SDP-u ima mjesta samo za istinske i prave socijaldemokrate koji su spremni služiti građanima ove zemlje i živjeti vrijednosti socijaldemokracije”, poručio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sv
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.