Bivša djelatnica HAC-a Ivana Tena Gotovac Soldić (38) iz Karlovca, protiv koje se vodi istraga zbog sumnje da je u alkoholiziranom stanju vozeći Audi 3 u Poljičkoj ulici u Splitu 23. listopada prošle godine oko 21.25 sati usmrtila 19-godišnju studenticu Mariju Ćorić iz Čapljine te potom pobjegla s mjesta nesreće, još će iduća tri mjeseca provesti iza rešetaka zatvora na Bilicima zbog opasnosti od ponavljanja (ne)djela, piše Slobodna Dalmacija.
Odlučeno je to jučer na istražnom ročištu na splitskom Županijskom sudu, a po prijedlogu Županijskog državnog odvjetništva koje je preuzelo kazneni progon. Novim zakonom povećana je zatvorska kazna za ova kaznena djela s maksimalnih 12 na 15 godina zatvora te je sada nadležnost prešla na županijskog državnog odvjetništva.
Djelatnica Hrvatskih autocesta (HAC) koja je u alkoholiziranom stanju na pješačkom prijelazu krajem listopada pregazila studenticu u Splitu dobila je i otkaz,a doznalo se i da je imala mnoštvo kazni za vožnju u alkoholiziranom stanju i prometnih prekršaja.
Prema neslužbenim informacijama, 2002. godine u Karlovcu se zabila autom u kuću i pobjegla. Potom je 2008. godine BMW-om oduzela prednost i udarila u drugi auto. Tom prilikom izmjereno joj je 0,4 promila alkohola u krvi. Tri godine kasnije, 2011. godine u BMW-u je prošla kroz crveno i udarila u auto. S Audijem je 2015. sletjela s ceste Udbina – Gračac, a u nesreći su ona i maloljetnica lakše ozlijeđene.
>Vozačica koja je u Splitu usmrtila studenticu ostaje u zatvoru
>Djelatnica HAC-a koja je u alkoholiziranom stanju pregazila studenticu u Splitu dobila otkaz
Da nije došlo do ovih izmjena, Gotovac Soldić bila bi jučer puštena iz istražnog zatvora, no ovako ostaje do 24. travnja, do kad mora biti podignuta optužnica. Ove, pak, izmjene neće utjecati na maksimalnu sankciju koju Gotovac Soldić može dobiti jer će joj se suditi po “starom” KZ-u, što znači da može dobiti od tri od 12 godina, prenosi Slobodna Dalmacija.
7. studenoga prošle godine nakon ručka počela je odbijati hranu, a kao razlog svog štrajka ponudila je nezadovoljstvo radom suda. Njezino je gladovanje trajalo 11 dana, do 12. studenog, kad je ponovno počela konzumirati zatvorsku hranu. Vrlo je nezadovoljna radom pravosuđa i smatra da sud sporo radi.
Kobna nesreća i nepružanje pomoći ozlijeđenoj pješakinji
Podsjetimo, istraga se vodi jer se sumnja da je počinila kazneno djelo izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu u kojoj je poginula osoba te zbog nepružanja pomoći. Za prvo je djelo zapriječena kazna od tri do 15 godina, a za drugo do tri godine.
Osnovano se sumnja da je upravljala osobnim vozilom pod utjecajem alkohola (količina od najmanje 1,01 g/kg alkohola u krvi), zbog čega su njezine vozačke sposobnosti bile smanjene, te da se, dolaskom do raskrižja s kolnikom ulice, nije zaustavila ispred pješačkog prijelaza i propustila pješake.
Pješakinja je prelazila preko obilježenog pješačkog prijelaza preko sjeverne kolničke trake od smjera juga u smjeru sjevera, u vrijeme dok je za pješake za njezin smjer kretanja bilo upaljeno zeleno svjetlo na semaforu. Od ovog udara pješakinja je odbačena u smjeru zapada izvan sjevernog ruba kolnika na travnatu površinu i zadobila je teške tjelesne ozljede od kojih je preminula na mjestu nesreće.
Postoji osnovana sumnja da je okrivljenica neposredno nakon prometne nesreće koju je skrivila na prethodno opisani način, svjesna da je vozilom udarila pješakinju i odbacila je na travnatu površinu izvan sjevernog ruba kolnika kojim se kretala i svjesna da joj je život ugrožen, propustila zaustaviti se i pružiti joj pomoć, premda je to bila u mogućnosti a da ne ugrozi sebe i druge – službeno je dva dana nakon nesreće izvijestilo tada nadležno ODO Split, piše Slobodna Dalmacija.
Izvor: narod.hr/Slobodna Dalmacija