Bivši ministar prometa i veza u vladi tzv. SAO Krajine, a danas član Vučićeve Srpske napredne stranke (SNS) Savan Grabundžija pokrenuo je pravnu bitku kako bi ostvario pravo na mirovinu Hrvatskog sabora. To je oštro osudio Mostov predsjednički kandidat Miro Bulj.
“Znači saborska mirovina ministru SAO Krajine može, ali ne može povratak činova generalu Mirku Norcu koji je u ključnom trenutku obranio Liku i spasio Hrvatsku i koji je odslužio svoju kaznu. To je u Hrvatskoj i dandanas zabranjena i kontroverzna tema. Takvi stavovi nisu napredak za ovu zemlju, svoje povijesti ne smijemo se i ne želimo sramiti. Časno smo branili svoju zemlju i budimo ponosni i ne dozvolimo nepravdu”, rekao je Bulj.
>Zločini srpske vojske – milicija tzv. SAO Krajine
Nazvao je nevjerojatnim navod da bivši ministar prometa i veza u vladi tzv. SAO Krajine, a danas član Vučićeve Srpske napredne stranke, Savan Grabundžija uspijeva pokrenuti pravnu bitku kako bi ostvario pravo na mirovinu Hrvatskog sabora iz kojeg je ravno u krajinu otišao i još o tome obavijestio Hrvatski sabor godinu kasnije.
>Pupovčeve ‘Novosti’ jadikuju zbog kažnjavanja osoba koje veličaju tzv. SAO Krajinu
“A što reći za objašnjenje da se obnašanje dužnosti zastupnika ne može automatski povezati s prisustvovanjem na sjednicama, pa i kad ga nema godinu i po u komadu, a nastupa kao ministar na teritoriju oduzetom RH. Nadam se da će se doći pameti i da ovo neće proći!”, zaključio je Bulj.
Odluka Ustavnog suda
Kako je ranije dana objavio Jutarnji list, Savan Grabundžija, bivši ministar prometa i veza u vladi tzv. SAO Krajine, a danas proizvođač i monter PVC stolarije u Pančevu te član Vučićeva SNS-a, mogao bi uživati u hrvatskoj saborskoj mirovini.
Kao zastupnik SKH-SDP na pragu demokratskih promjena devedesetih godina Grabundžija je izabran u Vijeće općina Sabora RH, koje je tada okupljalo predstavnike svih lokalnih jedinica. Njime je predsjedao Slavko Degoricija, a saziv je trajao od 30. svibnja do 7. rujna 1992. godine. Grabundžija je, zajedno s pripadnicima srpske nacionalne manjine, prestao dolaziti na sjednice u prosincu 1990. godine, a formalno je napustio ovo Vijeće 31. siječnja 1991. godine pisanom odlukom te se pridružio političkim strukturama samoproglašene paradržave SAO Krajine, gdje je ubrzo postao ministar u njezinoj vladi. Unatoč tome, Grabundžija sada traži mirovinu na temelju zastupničkog mandata u Hrvatskom saboru.
>Ujevića ogrnuo zastavom HOS-a: Očekuje ga 4000 eura kazne
Nakon što mu Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) odbio zahtjev za mirovinu, Grabundžija se obratio Upravnom sudu u Zagrebu. Taj spor je izgubi. Visoki upravni sud također je odbacio njegovu žalbu. Grabundžija se potom obratio Ustavnom sudu Republike Hrvatske, tvrdeći da je bio diskriminiran po nacionalnoj osnovi. Ustavni sud presudio je u njegovu korist i predmet tako vratio tamo odakle je Grabundžija krenuo 2017. godine – Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, Područnoj službi u Zagrebu na ponovni postupak.
>Kako je prikazana ‘Oluja’ s druge strane? Pogledajte kompilaciju TV priloga iz tzv. SAO Krajine: ‘Dinara neće pasti. To mogu da garantiram’
Odluku je još krajem rujna donijelo vijeće Ustavnog suda kojim je predsjedala Ingrid Antičević Marinović, a u njemu su bili još Mato Arlović, Snježana Bagić, Josip Leko, Davorin Mlakar i Miroslav Šumanović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa