Bivši SDP-ov ministar Siniša Varga optužen zbog izvlačenja novca iz HZZO-a

varga
Foto: fah

Uskok je podigao optužnicu protiv bivšeg SDP-ova ministra zdravlja i nekadašnjeg ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) Siniše Varge kojega terete da je s dvojicom poduzetnika, od kojih je jedan u međuvremenu preminuo, izvlačio novac iz HZZO-a ugovaranjem nepotrebnih usluga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši SDP-ov ministar zdravstva Siniša Varga sredinom ožujka 2019. napustio je SDP, nakon čega je tvrdio da će biti neovisan i neće ući ni u koju stranku. Ministar je bio u vrijeme Vlade Zorana Milanovića. Nekoliko mjeseci poslije Varga je ušao u stranku Milana Bandića.

Uskok je, ne navodeći identitete, izvijestio da se Varga i 62-godišnjak, optužnicom podignutom pred zagrebačkim Županijskom sudom, terete za zlouporabu položaja i ovlasti, pomaganje u zlouporabi položaja i ovlasti te nezakonito poslovanje.

Mediji su prije pisali da su, uz Vargu, na meti Uskokovih istražitelja Davor Dabinović (62) i Goran Žonja koji je poznat iz afere Suhi led protiv bivšeg pročelnika zagrebačkog Ureda za zdravstvo Zvonimira Šostara kojeg tužiteljstvo tereti da je sa suradnicima oštetio Grad Zagreb za gotovo 40 milijuna kuna fiktivnim čišćenjem klimatizacijskih i ventilacijskih sustava gradskih sportskih dvorana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što mu se stavlja na teret?

Vargi se, Uskokovom optužnicom, stavlja na teret da je kao ravnatelj HZZO-a, od svibnja 2012. do kraja siječnja 2013., zajedno s 62-godišnjakom i u međuvremenu preminulim voditeljem poslovanja dviju tvrtki, dogovorio izvlačenje novca iz HZZO-a ugovaranjem usluga za koje HZZO nije imao stvarne potrebe, a sve kako bi se materijalno okoristili.

Tužiteljstvo je preciziralo da su Varga i ostala dvojica izvlačili novac putem tri ugovorena posla nakon što je Varga potpisao ugovore s tvrtkom u međuvremenu preminulog te Uredom ovlaštenog inženjera u vlasništvu 62-godišnjaka. Varga je potom, dodaje Uskok, dogovorio izradu necjelovite dokumentacije kako bi se stvorio privid izvršenih usluga.

Uskok nadodaje da je Varga svojim potpisom 19. prosinca 2012. potvrdio prijem te dokumentacije, iako je znao da se radilo o nepotpunim podacima koji su u elektroničkom obliku dostavljeni u HZZO najranije nakon 12. siječnja i koji nikad nisu korišteni za HZZO-ove poslovne potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč svemu, ističe Uskok, HZZO je 8. siječnja 2013., prema trima ranije potpisanim ugovorima, platio nepotrebne usluge više od 250.000 kuna, za koliko je oštećen HZZO, a koje su Varga i ostala dvojica okrivljenika međusobno podijelili.

Uz to, Uskok sumnja da je Varga, tijekom 2013. i 2014. dogovorio s u međuvremenu preminulim poduzetnikom da će, koristeći svoje ovlasti, osigurati njegovoj tvrtki dobivanje unosnih poslova od HZZO-a i to po uvjetima koji će mu odgovarati.

Varga je, nadodaje Uskok, s u međuvremenu preminulim dogovarao sadržaj natječajne dokumentacije te mu je dostavljao podatke HZZO-a o planu i predmetu nabave, a na osnovi te dokumentacije su zaposlenici tvrtke preminulog sačinili dokumentaciju za javno nadmetanje na temelju koje je Varga potom raspisao natječaj za nabavu održavanja i čišćenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tom natječaju, ističe Uskok, izabrana je tvrtka u međuvremenu preminulog koja je dobila poslove u vrijednosti od ukupno 1,3 milijuna kuna.

Bandićev “žetončić”

Varga je inače na čelu HZZO-a bio od travnja 2012. do lipnja 2014., kada je imenovan ministrom zdravstva u SDP-ovoj Vladi Zorana Milanovića. Mandat je odradio do kraja, a u zadnji saziv Sabora ušao je na listi SDP-a. No izašao je iz SDP-a te je pristupio Bandićevoj stranci i njegovu zastupničkom klubu.

Taj mu se potez očito isplatio jer je malo nakon toga postao predsjednik Upravnog vijeća Hitne medicinske službe grada Zagreba, o čemu je javnost sam izvijestio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.