Na prosvjedu građanske inicijative “Brođani za Brod” u petak se u Slavonskome Brodu okupilo više od 600 Brođana koji su prosvjedovali zbog onečišćenja zraka iz Rafinerije nafte u Bosanskome Brodu i zato što ne vide pomak u rješavanju tog problema.
Nekoliko mjeseci nakon što su postignuti međudržavni dogovori, stanje sa zrakom u Slavonskome Brodu, umjesto poboljšanja, još je gore i okupljeni su izrazili zabrinutost da će zahlađenje hrvatsko-ruskih odnosa usporiti najavljenu modernizaciju i plinofikaciju Rafinerije nafte u Bosanskome Brodu koja je u vlasništvu ruskog Zarubežnjefta. Član građanske inicijative “Brođani za Brod” Mladen Sudar rekao je kako “ne zna je li to koincidencija, no u zadnjih nekoliko dana otkako su se pojavili prijepori u odnosima s Rusijom, u Slavonskome Brodu užasno smrdi”.
“Bojim se da bi cijela situacija mogla izmaknuti kontroli i da bi kod Brođana moglo doći do radikalizacije”, dodao je Sudar.
Građanska inicijativa “Brođani za Brod” okuplja desetak udruga povezanih radi zajedničkog cilja – smanjenja onečišćenja zraka. Po podatcima te inicijative, u posljednjih devet od deset dana na mjernim postajama zabilježeno se prekoračenje vrijednosti nekog od onečišćivača zraka u Slavonskome Brodu.
Brođani su u petak s prosvjeda poručili kako je neprimjerno da se Vlada solidarizira s Velikom Britanijom protiv Ruske Federacije, a to isto nije spremna učiniti sa stanovnicima Slavonskoga Broda kojima zrak onečišćava Rafinerija nafte u Bosanskome Brodu.
“Nama se ljudi sele zbog onečišćenja. Mlade obitelji nam odlaze jer ne žele svoju djecu odgajati u ovakvoj sredini, ali to očito nikoga ne zabrinjava”, rekla je aktivistica Karmen Dizdar-Grgurević. Prosvjednici su u mirnoj koloni prošli zonom međunarodnoga graničnog prijelaza prema Bosni i Hercegovini, a promet je za to vrijeme bio zaustavljen. Prosvjednici su izrazili nezadovoljstvo i zbog manjka informacija od Ministarstva zaštite okoliša i energetike o poduzimanju mjera vezanih za smanjenje onečišćenja zraka u Slavonskome Brodu.
“Vlado, koliko koštaju naši i životi naše djece”, “Zavrnite ventil da mi prestanemo biti na Ventolinu”, neki su od natpisa koje su nosili okupljeni, uglavnom djeca. Nakon prosvjedne šetnje skup je nastavljen prikupljanjem potpisa Brođana koji su zainteresirani za odlazak na prosvjed u Zagreb. Inicijativa “Brođani za Brod” traži da prijevoz autobusima do Zagreba financira Grad Slavonski Brod.
Inspekcija Ministarstva zaštite okoliša zatražila dodatno čišćenje u Slavonskom Brodu
Iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike u petak su izvijestili kako je Inspekcija zaštite okoliša u Slavonskom Brodu poduzela niz radnji vezanih uz ekološki akcident od 28. ožujka kad se izlila nafta na zapadnom ulazu u Slavonski Brod te utvrdila da sanacija nije zadovoljavajuća i od nadležne tvrtke zatražila uklanjanje onečišćenja preostalog na manjoj površini.
Razlog akcidenta bilo je ispitivanje (tlačna proba) dijela produktovoda od rafinerije u Bosanskom Brodu do Slobodnice, ujedno i mjesta izlijevanja. Vlasnik produktovoda je Plinacro d.o.o., a ispitivanje je provodila tvrtka Crodux d.o.o. radi moguće prenamjene u plinovod kojim bi se opskrbljivala rafinerija u Bosanskom Brodu.
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara ranije se požalio da, unatoč točno propisanoj proceduri u takvim slučajevima, Grad dosad ni od jednog mjerodavno tijela ili institucije nije dobio navedene podatke ni bilo kakvu drugu informaciju vezanu uz taj ekološki incident.
Ministarstvo zaštite okoliša u priopćenju podsjeća da je predstavnik Crodux-a preuzeo odgovornost za sanaciju i pozvao tvrtku AEKS d.o.o. radi sanacije koja je i započela tijekom inspekcijskog nadzora.
“Prvo su ispumpavali kanal uz cestu gdje se izliveni naftni derivat pomiješao s vodom. Naloženo je da odmah po završetku sanacije obavijeste inspekciju o izvršenom te dostave dokumentaciju.
Tijekom nadzora, predstavnicima Plinacroa naloženo je da obiđu cijelu trasu. Trasa produktovoda je obiđena, a novih mjesta onečišćenja nije bilo. Također je naloženo da se isprazni produktovod i sadržaj zbrine putem ovlaštene osobe”, stoji u priopćenju.
Radi praćenja tijeka sanacije i poziva predstavnika Gradske uprave Grada Slavonskog Broda zbog sumnje građana na onečišćenje bunara koji opskrbljuje Slavonski Brod pitkom vodom, inspektorica zaštite okoliša i u petak je obavljala nadzor na lokaciji propuštanja produktovoda.
Putem Centra 112 zatražila je da se o sumnji građana na onečišćenje bunara, u svrhu ispitivanja kvalitete pitke vode, obavijesti Zavod za javno zdravstvo u Slavonskom Brodu i tvrtka Vodovod d.o.o. koja je odgovorna za opskrbu grada pitkom vodom, te sanitarna inspekcija. Obavijest je uputila i vodopravnoj inspekciji.
“Vezano uz sanaciju onečišćenja tla u inspekcijskom nadzoru utvrđeno je da sanacija nije zadovoljavajuća te je inspektorica zatražila da ovlaštena tvrtka AEKS d.o.o. ponovo izađe na lokaciju i otkloni onečišćenje koje je preostalo na jednoj manjoj površini.
Prema dobivenim informacijama, predstavnici Zavoda za javno zdravstvo, tvrtke Vodovod d.o.o. i AEKS d.o.o. upućeni su na lokaciju. Inspekcijski nadzor sanacije i dalje je u tijeku dok se u potpunosti ne ukloni onečišćenje. Vodopravna inspekcija je u kontaktu s Hrvatskim vodama koji su potvrdili da se radi o glinovitom tlu i da nema mogućnosti širenja u dublje slojeve.
Na mjestu događaja nema vodotoka, a izvorište je na dovoljnoj udaljenosti te ne postoji mogućnost onečišćenja”, stoji u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.