Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je na današnjoj konferenciji za novinare izjavio da ga nitko nije kontaktirao iz USKOK-a te da su vrata Ministarstva otvorena za sve institucije koje žele provjeriti dodjelu kvota za šećer.
“Institucije ove države koje imaju potrebu dodatno provjeriti stanje s kvotama su dobrodošle”, kazao je Jakovina.
Ministar je govoreći o dodjeli izvoznih kvota šećera ustvrdio da je sve transparentno napravljeno u korist hrvatskih proizvođača šećerne repe te smatra da novo rješenje koje će resorno ministarstvo donijeti se neće bitno promijeniti nakon poništenja Ustavnog suda iz Osijeka o rješenju Ministarstva poljoprivrede iz 2012. o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer.
„Rješenje je poništeno i vraćeno ponovno ministarstvu na donošenje“, rekao je te dodao da „uz dokumentaciju koju imaju vjerojatno će biti isto ili slično rješenje koje će odnijeti ponovno“.
„Ne vidimo nijednog razloga, grešku u sustavu uz sve analize koje smo napravili da smo napravili nešto što nije u interesu hrvatskih proizvođača šećerne repe“, istaknuo je.
„Ne mogu komentirati samu presudu jer još nismo dobili otpravak u kojem je obrazloženje“, rekao je tvrdeći kako su priče o velikim odštetama i gubicima za proračun čista glupost.
„Rješenje o dodjeli kvota, izvoznih i uvoznih, donešena su ispravno, u duhu pozitivnih zakonskih odredbi sveobuhvatne analize i promišljanja, a osnovni interese je bio zaštita domaće proizvodnje šećerene repe i svih proizvođača“, rekao je Jakovina.
„Nije bilo pogodovanja nijednoj šećerani, interes je bio prvenstveno ojačati našu proizvodnju šećerne repe, koja je poticana u sustavu potpora“, istaknuo je.
„Preraspodjela i određivanje proizvodnih kvota vodila se kriterijima od proizvođačkih područja koja obuhvaćaju i gravitiraju prema određenim šećeranama, proizvođačkim kapacitetima šećerana, proizvodnim količinama u periodima unazad 10, 11, i više godina te tradicijom naših šećerana“, objasnio je Jakovina.
Proizvodne kvote podijelili smo tako da je šećerana Osijek dobila 35 %, a grupacija Viro 65 %, izvijestio je Jakovina.
„Cijela uredba o raspodjeli kvote za izvoz šećera iz 2007. i pravilnici su učinili neravnopravne sve sudionike u proizvodnji šećera“, izjavio je Jakovina komentirajući svoje prethodnike.
Upravni sud u Osijeku je poništio rješenje Ministarstva poljoprivrede iz 2012. o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer od tržišne 2013./2014. godine. A prema neslužbenim izvorima kažu kako to znači da bi ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina tužitelje, odnosno tvrtke Sladoranu i Viro Željka Zadre, sada trebao obeštetiti s najmanje 97,5 milijuna kuna, koliko je dvije šećerane dosad stajala njegova odluka. Jakovina ju je, navodno, donio i mimo odluke povjerenstva kojega je sam imenovao.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: Hrvoje Pilić/narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.