Prosječne plaće u Europi uvelike variraju. Najimpresivniju prosječnu godišnju plaću zarađuju stanovnici Švicarske, pokazuju podaci Eurostata. Najmanje plaće primaju u Turskoj i Bugarskoj, a od tog dna liste Hrvatsku dijeli samo Rumunjska.
U Švicarskoj je prosječna neto godišnja plaća prošle godine iznosila 85.528 eura, što daleko nadmašuje prve sljedeće zemlje na listi – Island gdje je taj prosjek 53.885 eura i Luksemburg s 49.035 eura. Godišnje neto plaće iznad 45 tisuća eura još imaju i u Norveškoj i Nizozemskoj, pokazuje izvještaj Eurostata.
>Plaće premijera u EU: Kako stoji Plenković?
Sve te zemlje uvelike nadmašuju europski prosjek koji je na mnogo skromnijih 28.217 eura.
Na sasvim drugom kraju spektra valja potražiti Hrvatsku koja je među pet najslabijih u Europi. Na začelju liste su Turska s prosječnom godišnjom plaćom od 8.968 eura i Bugarska s 9.355 eura. Na trećem mjestu odzada je plaćom od Rumunjska 11.105 eura, a Hrvati ipak primaju koju stoticu eura više – 12.330 eura. Na dnu skale s primanjima uvrstila se i Mađarska s prosječnom plaćom od 12.456 eura.
Ispod europskog prosjeka su Italija, Španjolska, Cipar, Malta, Grčka, Slovenija, Estonija, Češka, Portugal, Litva, Poljska, Latvija i Slovačka.
Nešto iznad europskog prosjeka privređuje se i u Francuskoj, Švedskoj i Belgiji. Podaci za Ujedinjeno Kraljevstvo su iz 2019. godine kada se prosječna plaća kretala oko 35.783 eura pa je usporedba samo orijentacijska, prenosi Forbes.
>Zdravstveno osiguranje: Koliko izdvajamo iz bruto plaće i zašto?
Zanimljivo je kako su jednu od najvećih ekonomskih sila Europe Njemačku boljim plaćama pretekle Irska, Danska i Austrija.
Euronews je analizirao i plaće ovisno o obiteljskom statusu – samci ili osobe u braku te osobe s djecom i bez nje. Promjene na listi kada se primjene ti kriteriji ne čine dramatičnu razliku.
Po svim tim kriterijima – samac bez djece, zaposleni par s dvoje djece, zaposleni par bez djece – Hrvatska je na dnu ljestvice, na četvrtom mjestu odostraga.
>Radić (DP): Povećat ćemo plaće premijeru, ministrima i državnim tajnicima
Izvor: narod.hr/forbes