Prošle godine, negdje sredinom ljeta, dogodilo se prvi put u povijesti da je online trgovina po količini prodane robe, ali i zarade, premašila fizičku trgovinu, odnosno onu u prodavaonicama i robnim kućama. Istraživanje koje u SAD-u provode tvrtke comScore i UPS već više od šest godina pokazalo je kako čak 51 posto potrošača sve potrepštine za svakodnevni život nabavlja preko računala, pametnih telefona, tableta…
Da je riječ o (rastućem) trendu, pokazale su i brojke iz 2014. (47 posto) i 2015. godine (48 posto). Važno je napomenuti kako je ovo samo jedno istraživanje u moru analiza tržišta. I sva tvrde isto – online trgovina nezaustavljivo raste.
A ako vas bombardiranje podacima o rastu online trgovine ne uvjeri da se ništa dobro ne sprema klasičnim dućanima i robnim kućama, onda bi to mogao najnoviji potez milijardera Warrena Buffeta.
Taj je američki investitor prodao gotovo sve dionice koje posjeduje u trgovačkom lancu “Walmart”, i to u vrijednosti većoj od 900 milijuna dolara. Umjesto toga, odlučio je gomilu novca preusmjeriti u investicije vezane uz zrakoplovstvo i aviokompanije.
Buffet je tako, još prošle godine, krenuo sa smanjenjem udjela u najpoznatijem američkom lancu trgovina (u kojem se može naći sve od igle do lokomotive, pa i sačmarice), i to u skladu sa svojim imidžem promotora dugoročnih ulaganja. Jer, osim što je važno znati kada uložiti, važno je također i kada se povući. A i više je nego očito postalo kako “Walmart”, u koji je Buffet (pravodobno) ušao 2005. godine, sve više gubi korak s online trgovinama poput Amazona.
Sam Buffet je za online trgovinu izjavio, kako prenosi Bloomberg, da je riječ o “rastućoj sili koja već sada preslaguje snage na globalnom tržištu i čiji će utjecaj s godinama rasti”.
Cijeloi članak možete pročitati ovdje
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/slobodnadalmacija.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.