Petak, 24 siječnja, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Bojnik Šanić upao na skup HDZ-a, Imotski ogorčen razbijanjem spomenika kod Dubrovnika – premijer Plenković, ministar Krstičević i gradonačelnik Budalić ostali zatečeni

Podijeli

Nakon što je saznao da su u blizini Dubrovnika na području Bosne i Hercegovine i na području nastanjenom Srbima, polomljena spomen-obilježja poginulim junacima iz Imotskog, bojnik Zdenko Šanić došao je na skup HDZ-a i prišao pozornici u prepunoj kino dvorani, gdje se obilježavala 29. godišnjica osnutka HDZ-a Imotski. Skupu je prisustvovao premijer Andrej Plenković i ministar Krstičević, inače suborac bojnika Šanića. Obratio se gradonačelniku Budaliću i rekao kako će prekinuti govor ministra Krstičevića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Reagirao sam jer sam bio razočaran i pomalo ljut zbog rušenja spomen-ploča u Dubrovniku na spomen obilježju Golubov kamen, gdje su poginuli moji suborci. Moji Imoćani, a ja sam tada bio ranjen“, govori bojnik Zdenko Šanić, nekadašnji vojnik slavne 3. bojne 4. brigade, te sudionik mnogih bitaka Domovinskog rata, ogorčen razbijanjem spomen-obilježja hrvatskim braniteljima poginulim u obrani Dubrovnika podignutim na Golubovu kamenu kod Rijeke dubrovačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dvorani su sjedili mnogi ugledni HDZ-ovci, na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem, te ostali pomalo zatečeni vidjevši odlučnost i ogorčenost bojnika Šanića, poznatog u Imotskoj krajini kao čovjeka od riječi i stava. Predsjedniku Vlade RH Plenkoviću i ostalim prisutnim uzvanicima sigurno nije bilo svejedno stajati u prisutnosti ogorčene legende Domovinskog rata.

Naime, bojnik Šanić bio je zapovjednik satnije koja je ovladala ključnim i strateški najvažnijim položajem dubrovačkog bojišta – Golubovim kamenom. U teškim borbama, koje su uz pruženu potporu topništva trajale od jutra do kasnih poslijepodnevnih sati, premda je ranjeno osam pripadnika satnije, među kojima i zapovjednik Zdenko Šanić, hrvatski vojnici uspjeli su ovladati Golubovim kamenom i potisnuti srpsku vojsku prema Trebinju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O samom spomeniku njegovim poginulim suborcima, te suborcima ministra Krstičevića, bojnik Šanić govori:

„Bilo je to 1. i 2. srpnja 1992. godine. Njihove obitelji sam odveo poslije do mjesta gdje su poginuli njihovi najmiliji. Kada smo postavljali ploče skupa smo bili dolje. Danas netko te iste naše svetinje ruši. Želio sam u nedjelju na skupu, da se ministar Damir Krstičević, moj ratni prijatelj, ogradi i da pošalje priopćenje za javnost, što je on poslije, nakon našeg razgovora i napravio“, rekao je za 24sata Zdenko Šanić.

Isprva je bilo nejasno zašto je Šanić, bojnik i pripadnik legendarne 3. „Imotske bojne“, u trenutku dok je Krstičević s pozornice pozdravljao okupljeno mnoštvo, krenuo prema prvom redu uzvanika. Tada se obratio gradonačelniku Ivanu Budaliću i rekao glasno kako će prekinuti govor ministra Krstičevića. I gradonačelnik kao i uzvanici u prvom redu ostali su u čudu. U međuvremenu se Krstičević spustio do svog mjesta u prvom redu odmah do premijera Plenkovića, a Šanić je i dalje stajao u neposrednoj blizini. Vidjevši da je bojnik Šanić odlučan i da nema namjeru odstupiti, ministar Krstičević, uz osiguranje koje ga je pratilo, napustio je dvoranu u pratnji Šanića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žučni razgovor se nastavio vani, ali je sve nakon vremena utihnulo, a dva ratna prijatelja i suborca su, kako je Šanić za 24sata potvrdio, otišla na piće.

„Krstičević mi je rekao da nisu znali za devastaciju, ali su nakon mog razgovora odmah reagirali ispred Ministarstva. I on je zajedno sa cijelom 4. gardijskom brigadom bio u toj akciji malo dalje lijevo, i njegovi su to bili suborci. Reagirao sam tako kako sam reagirao. Mene Krstičević dobro poznaje, mi smo prijatelji bili i ostali. Rekao sam što sam trebao reći, a ja znam da će on baš kao i do sada znati reagirati kao pravi vojnik“,  rekao je Šanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/24sata

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci