Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Bol koja ne jenjava: Hrvatska traži 1591 osobu nestalu tijekom Domovinskog rata

Podijeli

Blagdan Svih svetih koji danas slavimo prilika je da se sjetimo i svih onih za čije sudbine ne znamo – nestalih i zatočenih u Domovinskom ratu. Također, prisjećamo se i obaveze države i njenih institucija prema nestalima i njihovim obiteljima, dok od onih koji znaju istinu o grobnicama da se oslobode tog tereta i prekinu šutnju koja je jednaka pasivnom sudjelovanju u zločinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na predstavljanje četvrte knjiga nestalih osoba na području Republike Hrvatske u kojoj su navedeni hrvatski državljani koje Hrvatska traži i čiju sudbinu želi otkriti, ministar branitelja Predrag Matić rekao je da se radi o 1591 osobi zatočenoj i nestaloj tijekom Domovinskog rata od 1991. do 1995 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gledano iz ugla obitelji, pitanje nestalih osoba je humanitarno pitanje, ali ono je u svojoj osnovi humanitarno, pravno i političko pitanje. Političko pitanje zato što ga jedino politika može riješiti, a političko i u negativnom kontekstu, jer ga politika koristi ponekad u svakodnevne svrhe”, rekla je za naš portal Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Što se tiče samoga procesa, istaknula je kako obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja nisu zadovoljni.
“Jako je malo identificiranih osoba u protekloj godini, tako i u ovoj, i svakim danom sve ih je manje”, rekla je Alvir dodavši: “Srpska strana ne dopušta uvid u arhive JNA gdje se kriju informacije o grobnicama, nestalim osobama, o zločinima koji su počinjeni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska strana također ne radi dovoljno – hrvatska politika je mlaka u odnosu prema Srbiji i ne radi dovoljan pritisak – zahtjevi nisu dovoljno jaki prema Srbiji kako bi dobili informacije i riješili ono što obitelji godinama traže – posmrtne ostatke svojih najmiliji”, zaključila je Alvir.

Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja te Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata Hrvatske ustrajno i stalno podsjećaju domaće i međunarodne institucije te javnost kako je najveće humanitarno-pravno pitanje upravo pitanje nestalih osoba koje je najteže nasljeđe Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: fah

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci