Božinović: “Vojni rok u Hrvatskoj nije ukinut nego zamrznut”

Božinović
Foto: snimka zaslona Hina

“Vojni rok nije ukinut, već je zamrznut. Posvećujemo visoku razinu pozornosti pitanju sigurnosti. Proračun Ministarstva obrane porastao je s 4,5 milijardi kuna na 7,2 milijarde kuna kroz nabavu višenamjenskih borbenih zrakoplova, odluka o integriranju i kupovini Bradleya te niza projekata kroz sustav domovinske sigurnosti”, rekao je u četvrtak Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnost uvođenja vojnog roka komentirao je i premijer Andrej Plenković, koji je rekao:

– Mislim da svi zajedno moramo napraviti jednu dobru analizu kako da na europskoj razini i kroz taj mehanizam europski za mir, jer mi smo sad u fazi da financiramo zajedničkim europskim sredstvima i vojnu pomoć Ukrajini. To se još nikada nije dogodilo i Hrvatska je dala svoj doprinos onoliko koliko može, da vidimo kako jačati sigurnosni sustav. Vidjet ćemo, ta tema nije još bila raspravljena na bilo kojem formalnom tijelu institucija niti Vlade niti države, rekao je premijer Andrej Plenković.

Božinović je pak objasnio da se radioaktivnost u Hrvatskoj pojačano mjeri, o čemu se javnost redovito informira. On smatra da nema opasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božinović je također izvijestio da je od početka ruske agresije na Ukrajinu u Hrvatsku stiglo 4.300 izbjeglica te da je Hrvatska spremna zbrinuti 20.000 raseljenih osoba iz Ukrajine, objavila je Vlada RH.

Uglavnom žene i djeca

Od ukupnog broja dosad pristiglih izbjeglica iz Ukrajine njih 47 posto su žene, oko 42 posto djeca te oko 12 posto muškarci, precizirao je Božinović nakon sastanka vladine Međuresorne radne skupine za provedbu aktivnosti prihvata i zbrinjavanja izbjeglog stanovništva iz Ukrajine.

Božinović je dodao da će se financiranje osigurati i kroz kohezijske politike koje će najvjerojatnije u potpunosti financirati fondovi na raspolaganju Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je, precizirao je, o troškovima izgradnje prihvatnih centara, privremenih skloništa za raseljene, uspostave mobilnih bolnica, kanalizacija, vodoopskrbe, potpora u područjima zapošljavanja, obrazovanja, socijalne uključenosti, savjetovanja, podučavanja, psihološke pomoći, pravne podrške i slično.

O vojnom roku

Božinović je također rekao da vojni rok u Hrvatskoj nije ukinut, već zamrznut te da će sve odluke o sigurnosnoj situaciji oko rata u Ukrajini biti iskomunicirane u okviru foruma, institucija i organizacija kojih je RH članica.

“Vojni rok nije ukinut, već je zamrznut. Posvećujemo visoku razinu pozornosti pitanju sigurnosti. Proračun Ministarstva obrane porastao je s 4,5 milijardi kuna na 7,2 milijarde kuna kroz nabavu višenamjenskih borbenih zrakoplova, odluka o integriranju i kupovini Bradleya te niza projekata kroz sustav domovinske sigurnosti”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božinović je podsjetio na sustav dobrovoljačke obuke kroz koji se regrutiraju budući profesionalni vojnici i aktiviraju pričuve koje su dio Oružanih snaga RH. Naglasio je i da se razgovara o sigurnosnoj situaciji te da će sve odluke, koje bi se donosile u budućnosti, “biti iskomunicirane”.

Mjeri se radioaktivnost

Božinović je istaknuo da se pojačano mjeri radioaktivnost, o čemu redovito izvješćuju, ali je ocijenio da nema opasnosti.

Nadodao je da je bivši zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost integriran u sastav Ministarstva unutarnjih poslova te da su za skloništa, prema zakonu iz 2015. odgovorne jedinice lokalne samouprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.