Koordinacija braniteljskih udruga grada Splita obratila se gradonačelniku Ivici Puljku i članovima Komisije za imenovanje ulica, trgova i spomenika nastavno na pismo upućeno Komisiji u listopadu prošle godine, kojim su predložili inicijativu za postavljanje spomen-ploče na zgradu Banovine, u znak sjećanja na veliki prosvjed ispred Banovine 6. svibnja 1991. Koordinacija braniteljskih udruga izražava duboko nezadovoljstvo i zabrinutost što do danas nisu zaprimili nikakav odgovor, niti je prijedlog uvršten na dnevni red Komisije.
Koordinacija braniteljskih udruga poručili Puljku: Politički se manipulira temom iznimne osjetljivosti
U e-mailu gradonačelniku i Komisiji branitelji ističu:
“I dok se naš prijedlog ignorira mjesecima, unatoč tome što je gradonačelnik Puljak u javnosti kazao kako će se na istu zgradu postaviti HRVATSKIM BRANITELJIMA NEPRIHVATLJIVA i latinično-ćirilična ploča Sašku Gešovskom, ročniku neprijateljske JNA koji je stradao pod nerazjašnjenim okolnostima, uz onu o kojoj smo mi podnijeli inicijativu.
No, nakon te najave više nije bilo ni razgovora ni poziva na dijalog, zavladao je zavjet šutnje, koji jasno potvrđuje političku manipulaciju temom iznimne osjetljivosti.
>HKV osudio Puljkov čin: Svoje ideološke matrice crpi iz propaloga jugoslavenskoga sustava
Branitelji Puljku: “Split je grad slobode, prkosa i simbola”
U međuvremenu, gradska vlast je bez ikakve odluke i konzultacije samovoljno uništila i uklonila „štandarac“, na kojem se nalazio jarbol s hrvatskom zastavom, simbolom slobode i žrtve. Taj čin je izvršen nezakonito, bez odluke Gradskog vijeća i bez suglasnosti Komisije, a potom se pokušava prikriti naknadnom legalizacijom tog čina. Podsjećamo, to nije tek tehnički propust, to je brutalni čin političkog nasilja nad simbolima našeg identiteta. To je sramotan presedan za koji će odgovorni politički i moralno odgovarati. Split nije grad jednoumlja. Split nije ničija privatna politička prćija. Split je grad slobode, prkosa i simbola. I nikada neće biti grad u kojem jedan čovjek ruši ono što generacije stvaraju.
Još jednom ističemo da se sramotno ignoriranje našeg prijedloga odvija usporedno s prihvaćanjem inicijative Marka Gaja, osobe koja je javno, tijekom obilježavanja godišnjice prosvjeda, razvila transparent na kojem dr. Franju Tuđmana, prvog predsjednika Republike Hrvatske i vođu u borbi za neovisnost, naziva ratnim zločincem i izjednačuje ga sa Slobodanom Miloševićem, zločincem osuđenim za genocid. Takva izjava, takav transparent i takva osoba ne mogu biti temelj za donošenje bilo kakve odluke u ime građana Splita. Uvažavanje tog prijedloga je povijesni, politički i moralni pad Komisije. To je poniženje hrvatskih branitelja, žrtava Domovinskog rata i dostojanstva hrvatske države.”
“Tražimo hitno uvrštavanje našeg prijedloga na dnevni red”
“Zahtijevamo da se prijedlog Koordinacije braniteljskih udruga grada Splita o postavljanju spomen-ploče u čast prosvjeda 6. svibnja 1991. hitno uvrsti na dnevni red Komisije za imenovanje ulica, trgova i spomenika, te bez odgode proslijedi Gradskom vijeću na usvajanje, kao i da se trajno odbaci prijedlog za postavljanje spomen ploče Saši Gešovskom, ročniku neprijateljske JNA.
Očekujemo konkretno očitovanje u najkraćem mogućem roku. Svako daljnje odugovlačenje i ignoriranje ovog zahtjeva shvatit ćemo kao svjesni čin političke opstrukcije i nepoštovanja prema povijesnoj istini i dignitetu Splita.
Vrijeme je da netko konačno stane u obranu istine.”
Što predlažu branitelji?
Branitelji su još u listopadu 2024. predložili postavljanje ploče koja bi odala počast velikom događaju u splitskoj povijesti – prosvjedu radnika i građana Splita, koji su 6. svibnja 1991. ustali protiv agresije JNA i velikosrpskih planova. Ovaj prosvjed simbolizira hrabrost i odlučnost Splita da obrani svoju slobodu, a ljudi koji su tog dana stajali pred Banovinom kasnije su postali temelj pobjedničke Hrvatske vojske.
Inicijativa braniteljskih udruga podsjetila je na važnost očuvanja povijesne istine. Moramo se snažno oduprijeti svakom obliku revizionizma koji bi krivo interpretirao događaje iz Domovinskog rata. Istina o hrabrosti Splita i njegovih građana mora ostati neupitna, a naš grad mora biti mjesto sjećanja na sve žrtve koje su pale u obrani Hrvatske, bilo da su civili ili vojnici stradali od ruku JNA.
Predloženi tekst za spomen-ploču
“Ovdje su 6. svibnja 1991. godine hrabri radnici splitskog škvera i građani Splita ustali u obranu hrvatskog sela Kijevo i suprotstavili se agresiji Jugoslavenske narodne armije. Njihova hrabrost i odlučnost postali su temelj stvaranja Hrvatske vojske i simbol otpora velikosrpskoj agresiji. U znak sjećanja na taj veliki dan ponosa i prkosa. Građani Splita, 6. svibnja 2025.”
>Torcida zbog JNA poručila Puljku: Takvim pokušajima, kao ni ćirilici, u Splitu nema mjesta
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.