Utorak, 13 svibnja, 2025
11.4 C
Zagreb
Pratite nas:
'UMJETNIČKI ČIN'

Jugoslavenske zastave u Goriziji izazvale oštre polemike u talijanskom gradu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslavenske zastave istaknute su na prozorima zgrade u Corso Verdi, u talijanskoj Goriziji. Nakon 24 sata otkriveni su autori i motivi postavljanja pet jugoslavenskih zastava na prozore zgrade u središtu Gorizije.

Riječ je o inicijativi kulturne organizacije koja organizira izložbe i događanja, a koja je izlaganje zastava definirala kao „umjetnički čin“, piše Radio Capodistria, slovenska radio postaja posvećena talijanskoj zajednici.

> Severina napala Thompsona i još jednom zavapila za Jugoslavijom: ‘Pjevajmo zajedničkim jezikom’

‘Zastave su izraz podrške totalitarizmu’

“Epizoda je razjašnjena, ali polemike u Goriziji ne jenjavaju zbog isticanja nekoliko jugoslavenskih zastava koje su se pojavile na prozorima zgrade u Corso Verdi”, piše novinar Alessandro Martegani.

Zastave, obješene poput barjaka na prozorskim klupčicama prvog kata zgrade, u blizini javnih vrtova, pojavile su se u subotu poslijepodne i odmah izazvale komentare i reakcije. Među prvima se oglasila gradska uprava, koja je odlučno osudila događaj: „Tko god da su provokatori, sami su se time obilježili.“ „Riječ je o bijednom činu“, dodali su iz Općine, optužujući odgovorne za podržavanje jednog od povijesnih totalitarizama.

Međutim, 24 sata kasnije otkriveno je podrijetlo ovog čina. Riječ je o inicijativi udruge za društvenu promociju „Agorè“, koja ima sjedište u istoj zgradi i ondje organizira izložbe i događaje. „Odlučili smo izvjesiti zastave – izjavili su odgovorni za dnevni list Il Piccolo – povodom završetka naše posljednje izložbe.“

„Daleko od toga da veličamo to povijesno razdoblje, dodali su, to je bila samo filološka rekonstrukcija, ako baš hoćete, umjetnički čin.“

> Koju stranu zastavu smijete istaknuti i zašto se isticanje jugoslavenske ne kažnjava?

Polemike u gradu

No, te su riječi bile nedovoljne da smire polemike u gradu koji se posljednjih mjeseci našao u medijima ne samo zbog titule Europske prijestolnice kulture i posjeta predsjednika Republike, već i zbog kontroverzi poput neukidanja Mussolinijevog počasnog građanstva, sukoba oko natpisa „Tito“ na planini Sabotin te proslava povezanih s fašističkom postrojbom X MAS.

U ovom kontekstu djeluje naivno, ako ne i posve nevjerojatno, nazvati takav čin „umjetničkim gestom“ – izvjesiti zastave usred Gorizije, i to u jednom od najvažnijih trenutaka u povijesti grada, koji je u središtu pažnje zbog GO!2025, a ne očekivati da će izazvati buru reakcija.

„Netko bi mogao pomisliti da su korisni idioti, ali zapravo su samo idioti, oni isti mali minusvari“, napisala je na društvenim mrežama Nacionalna liga Gorizije. U međuvremenu, Massimiliano Lacota, predsjednik Unije Istrana, uperio je prst u gradonačelnika Rodolfa Zibernu, koji je i ranije bio na meti kritika s ljevice zbog neukidanja Mussolinijevog počasnog građanstva i ceremonija povezanih s postrojbom X MAS.

„Nema tu ničeg iznenađujućeg: logično je da će se, kada se veličaju Milojka i opravdavaju slavenski partizani, pojaviti i jugoslavenske zastave. Moralno odgovoran za sve ovo, dodao je Lacota, jest gradonačelnik Ziberna, nitko drugi, i upravo je takav stav ono što je doista bijedno!“

> HKV osudio Puljkov čin: Svoje ideološke matrice crpi iz propaloga jugoslavenskoga sustava

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/Radio Capodistria

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci