Branitelji: Ova vlada ne zna niti od kada do kada je trajao Domovinski rat

Branitelji su zajedno sa Hrvatskom mrežom za borbu protiv siromaštva Bilo naroda priopćili kako je u dokumentu koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU kojem je na čelu Branko Grčić pripremalo oko 2 godine iznesen niz neistina o Domovinskom ratu te se izjednačuje žrtva i napadač stvarajući iskrivljenu sliku o Hrvatskoj sadašnjosti i prošlosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ante Deur, predsjednik Udruge veterana hrvatskih gardijskih postrojbi izjavio je: “Ovakvim i sličnim postupcima prema Domovinskog ratu i hrvatskim braniteljima vlada RH ignorira temelje države kojom danas upravlja, ne bavi se dubinskim rješavanjem problema nastalih u Domovinskom rate te manipulira hrvatskom i međunarodnom javnošću, a braniteljskoj populaciji ne pomaže da se okrene budućnosti. Ovo je jedna od razloga zašto tražimo smjenu ministra Predraga Matića, njegove zamjenice i pomoćnika“.

Evo kako dokumet Grčićevog ministarstva govori o Domovinskom ratu:

1. U dokumentu se navode različita razdoblja trajanja rata ((str. 8, 13, 18 i 355).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Domovinski rat naziva se rušilačkim (str. 281) i izjednačava se srpska agresija i četverogodišnja okupacija jedne trećine Hrvatske sa obrambenim i oslobodilačkim Domovinskim ratom (str. 281, 282, 335, 336, 337, 340).

3. Minirana područja u Republici Hrvatskoj – nastanak minskih polja opisan je kao posljedica Domovinskog rata iz ranih 90-ih (str. 13), a ne kao posljedica sustavnog postavljanja minskih polja od strane srpske vojske tijekom 4 godine okupacije trećine državnog teritorija RH, od 1991. do 1995. g

Županije u kojima ima najviše područja pod minama su upravo one čiji su značajni dijelovi bili pod srpskom okupacijom: Ličko-senjska, osječko-baranjska i sisačko-moslavačka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Uništavanje više od 150.000 hrvatskih domova i imanja i više od 25% hrvatskog gospodarstva je o posljedica nedavnog izravnog iskustva rata (str. 18.), a samo na jednom jedinom mjestu se spominje bivše okupirano područje (str. 347.)- tako se izjednačava velikosrpska okupacija i agresija s obrambenim i oslobodilačkim Domovinskim ratom (str. 281, 282, 335, 336, 337, 340).

Inače, operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020″ je dokument koji obuhvaća ulaganja za koja će Republika Hrvatska koristiti sredstva iz europskih strukturnih i investicijskih (ESI) fondova u sedmogodišnjem razdoblju koje bi trebalo započeti s ovom godinom – iako nije izvjesno hoće li dokument biti na vrijeme završen kako bi se mogla povući sredstva i za 2014. godinu. Radi se o vrijednosti od 6,881 milijardi Eura iz ESI fondova. Prioritetiti u ulaganju tih sredstva EU-a su: jačanje gospodarstva primjenom istraživanja i inovacija, korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije, poslovna konkurentnost, promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, klimatske promjene i upravljanje rizicima, zaštita okoliša i održivost resursa, povezanost i mobilnost, socijalno uključivanje i zdravlje, obrazovanje, vještine i cjeloživotno učenje te tehnička pomoć.

U sljedeći ponedjeljak, 10.11. održavavaju se zadnje konzultacije o prijedlogu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija za financijsko razdoblje 2014.-2020, a prijave na konzultacije traju do 5.11. Na konzultacije su pozvani predstavnici jedinica regionalnih i lokalnih samouprava, predstavnici privatnog sektora, socijalnih partnera, civilnog društva te akademske zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.