Brodosplit odlazi u stečaj? Trgovački sud u Splitu presudio protiv Debeljaka

Foto: fah; fotomontaža: narod.hr

Trgovački sud u Splitu i službeno je obustavio predstečajni postupak u Brodosplitu, splitskom brodogradilištu u vlasništvu Tomislava Debeljaka, i to zbog otkrivenih nepravilnosti i nepotrebnih plaćanja kojim je prekršen Stečajni zakon. Ako se rješenje ovog suda potvrdi na višoj instanci, odnosno postane pravomoćno, splitski škver odlazi direktno u stečaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je epilog višetjednog pravnog sukoba između povjerenika predstečajne nagodbe Matea Puljića s jedne i Debeljakova brodogradilišta s druge strane: i jedni i drugi slali su sudu opširne dopise u kojima tvrde da su u pravu. Sud je stao na Puljićevu stranu, javlja T-portal.

> Brodosplit zaustavio proizvodnju, radnici na čekanju zbog rata u Ukrajini
> Vlasnik Brodosplita nakon odbijanja zahtjeva za predstečajem: Ispravit ćemo grešku i uputiti novi zahtjev
> Vlasnik Brodosplita: Stopiranje proizvodnje moglo se spriječiti, HBOR bi i zaradio

Nepotrebna plaćanja?

U osnovi, on tvrdi da je Brodosplit nakon zahtjeva za pokretanje predstečajnog postupka obavljao više nepotrebnih plaćanja nizu vanjskih suradnika, prije svega odvjetničkim tvrtkama, u iznosu od nekoliko stotina tisuća kuna, a da istovremeno nije plaćao zakonom propisane obaveze, prije svega davanja državi.

Jedna od optužbi jest da je od njega bio sakriven dio dokumentacije, između ostalog upravo oko plaćanja odvjetničkog društva koje prima više od 150.000 kuna mjesečno. Među prijavljenim troškovima bio je i onaj privatne tvrtke navodno angažirane za vođenje projekta jedne novogradnje – broda koji je u stvarnosti dovršen i odavno plovi sjevernim morima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Debeljak je odgovorio da su ovi troškovi nužni za normalno funkcioniranje škvera, pogotovo kada se radi o pravnom zastupanju, nakon što je vlastitu pravnu službu ovo brodogradilište gotovo u potpunosti rasformiralo jer je bila “skupa i neučinkovita”. Za druge optužbe mahom je odgovorio da se radilo o “omaškama”.

U opsežnom obrazloženju sud je ipak dao za pravo povjereniku Puljiću, premda je priznao da “sporni mjesečni troškovi i izvršena plaćanja ne predstavljaju toliko značajan udio u troškovima mjesečnog poslovanja dužnika”, a koji iznose nešto više od 15 milijuna kuna mjesečno. Zakon je svejedno prekršen, smatra sud.

> Kamere snimile vlasnika Brodosplita kako dijeli novac pogođenima potresom
> Otac 9-ero djece i vlasnik Brodosplita, uveo demografske mjere u tvrtku: U 2 godine splitski škverani dobili 144 bebe
> (VIDEO) Ponos splitskog škvera: Brod za polarne ekspedicije s preko stotinu luksuznih kabina

Dvotjedni rok za žalbu

Debeljakovoj tvrtki ostavljen je rok od dva tjedna za žalbu, nakon koje bi o njoj trebao odlučiti Visoki trgovački sud u roku od dva mjeseca. Prije službenog otvaranja stečaja svakako bi se moralo održati jedno ročište na kojemu bi se utvrdilo jesu li ispunjeni uvjeti za to. Ako Debeljak do tada uplati pedesetak milijuna kuna potrebnih za barem privremenu deblokadu računa, otvara mu se mogućnost pokretanja kompletne procedure ispočetka – dakle podnošenja zahtjeva za otvaranje predstečajne nagodbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupna dugovanja splitskog škvera, dakako, višestruko su veća: po posljednjim informacijama, riječ je o čak 5,5 milijardi kuna. Republika Hrvatska prijavila je da joj škver duguje više od milijardu kuna na ime protestiranih državnih jamstava, duga prema Carinskoj upravi, PDV-a i slično, a u tom iznosu nalazi se i čak 773 milijuna kuna tražbina Ministarstva gospodarstva povezanih sa starim sudskim parnicama i državnim doprinosima sanaciji škvera uoči privatizacije. Među vjerovnicima se nalazi i niz povezanih tvrtki u vlasništvu Tomislava Debeljaka, pa i Debeljak osobno, koji traži 417 milijuna kuna na ime jamstva za nepodmireni Brodosplitov kredit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.