Budislav Vukas: Nisam dao da Arbitražni sud Hrvatskoj otme teritorijalno more

Savudrija, 27.07.2015 - Pogleda na Piranski zaljev i grad Portorož u Sloveniji. Premijer Zoran Milanoviæ izjavio je u ponedjeljak nakon sastanka s predsjednicima saborskih klubova zastupnika da Hrvatska izlazi iz postupka arbitraže oko granice sa Slovenijom. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds<

“Jednoglasna odluka Sabora i odluka Vlade o povlačenju Arbitražnog sporazuma i procesa oko razgraničenje između Slovenije i Hrvatske diktirala mi je, kao sucu kojega je imenovala Hrvatska i građaninu te države, povlačenje sa suda”, komentirao je hrvatski arbitar i ugledni međunarodni stručnjak Budislav Vukas za vecernji.hr. Pažljivo bira riječi i ne otkriva detalje ni iz sudačke diskusije, osim generalne tvrdnje da je sud “htio oduzeti hrvatsko teritorijalno more, čemu se izuzetno opirao”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove njegove rečenice su njegova izjava, koju je dao nakon što su izjave dali i Sabor i Vlada, kazao nam je.

“Napisao sam sudu ono što su i drugi dokumenti iz Hrvatske sadržavali. Ponašanje slovenskog arbitra i predstavnice ministarstva vanjskih poslova koja je s njim kooperirala protivni su pravilima o arbitraži. I općenito, jasno je da jednoglasno izjašnjavanje Sabora protiv nastavka tog procesa mora utjecati na nekoga imenovanog od te države, profesora međunarodnog prava”, kazao je Vukas koji je devet godina bio potpredsjednik Međunarodnog suda za pravo mora te ad hoc sudac u slučajevima tužbe za genocid Hrvatske protiv Srbije te u sporu Grčke i Makedonije oko imena.

Nakon potpisivanja Arbitražnog sporazuma bio je jedan od stručnjaka koji su ga zagovarali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O transkriptima razgovora Jerneja Sekoleca i Simone Drenik malo zna i ne želi ih komentirati. U njima se Vukasovo ime spominje nekoliko puta. Kad Sekolec i Drenik komentiraju granicu na kopnu, slovenski arbitar kaže kako je “Vukas šutio” na što S. Drenik dodaje:

“Zato što nema ekspertize za kopno.” Sekolec ga spominje i u raspravi o vezi Slovenije s otvorenim morem te kaže kako je “kao papiga ponavljao: Samo trebamo režim” te da mu je “išao na jetra”. I naposljetku, kad Sekolec o Savudrijskoj vali kaže “kako misli da postoje velike šanse da unutrašnje vode ostanu do bazne crte. A podjela će biti ili 25/75 ili 33/66 posto (u korist Slovenije, op. a.), Simona Drenik komentira “kako će ‘Vukas sigurno skakati zbog toga’”.

Sekolec potvrđuje: “On je ludio”, na što mu S. Drenik savjetuje: “I još će ludjeti. Tu se ti moraš što ispravnije ponijeti, što manje govoriti jer su oni (arbitri, op. a.) ionako na našoj strani.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Činjenica je da je to razgraničenje, pogotovu na moru, predmet međustranačke svađe godinama i da je sud na neki način imao namjeru oduzeti dio hrvatskog teritorijalnog mora, čemu sam se najžešće opirao”, ističe Vukas.

Iako je Arbitražni sud Hrvatskoj naložio da u roku 15 dana imenuje novog arbitra, jasno je da to ona neće učiniti. Vukas ne može ni pretpostaviti koga će potom predsjednik suda imenovati na to mjesto. Ipak, komentira novog slovenskog arbitra Ronnyja Abrahama.

“Malo me začuđuje to imenovanje. Prošli je put bio njihov stručnjak za međunarodno privatno pravo, a sad imenuju predsjednika Međunarodnog suda, i to Francuza. Iako državljanstvo ne određuje uvijek ponašanje pravnika, rekao bih da nije elegantno da u sudu sjede dva Francuza”, govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.