Hrvatski sabor zasjedanje je započeo minutom šutnje za žrtve holokausta, a predsjednik Sabora Božo Petrov pručio je kako ne smijemo dozvoliti da se ništa slično ikada više ponovi niti u jednom dijelu svijeta, navodi HRT.
Međunarodni dan sjećanja na na holokaust izaziva nadublje i najplemenitiije osjećaje u svih ljudi dobrih namjera, da se njihova patnja uvijek priznaje vrednuje i pamti kako bismo iz vlastitih srdaca iskorijenuli zlo koje može uzrokovati takve strašne tragedije, rekao je Petrov pozivajući na građene suživota nenasilja i mira.
Danas kad se Europa prisjeća pogroma u kojem su ubijeni milijuni, kazao je Petrov, bezuvjetno osuđujemo holokaust s vjerom da čovječanstvo više neće svjedočiti zločinu takvih razmjera.
Danas se molimo i klanjamo pred svim žrtvama iz koncentracijskih logora i mjesta u kojima su stradali Židovi u Drugom svjetskom ratu i uzdamo se kako će nestati obožavanje rase i klase i svaka diskriminacija i da čovjek prepoznaje u drugima čovjeka. Neka njihova žrtva bude nadahnuće za buđenje onog najplemenitijeg u svakom biću, rekao je Petrov.
Zapitavši se tko snosi krivnju i odgovornost za zločin rekao je kako se mora obratiti pozornost na obrazovnu dimenziju kada je u pitanju ta problematika. Dosljedno promicanje istine o najcrnjim stranicama bliske prošlosti važno je radi sprečavanja čina genocida u budućnosti i njegovanje kulture mira”, ustvrdio je Petrov.
Nakon njegovog obraćanja Klub SDP-a je zatražio stanku zbog, kako su rekli, neprimjerenog odnosa vlade prema žrtvama holokausta. Stanku je potom zatražio i HNS po temi Europskog dana zaštite podataka.
Saborski zastupnik SDP-a Bojan Glavašević pozvao je u petak premijera Andreja Plenkovića da “učini svijet boljim” i smijeni ministra obrazovanja Pavu Barišića koji nije smijenio ravnatelja šibenske Tehničke škole Josipa Belamarića jer je zabranio izložbu o Anni Frank.
“Kako je divno to da nitko ne treba čekati niti trenutak da bi svijet počeo činiti boljim – to su riječi Anne Frank. E, pa, gospodine premijeru, ne morate čekati ni Vi i smijenite ministra Barišića i Belamarića i učinite svijet boljim”, rekao je Glavašević nakon stanke koju je u Saboru zatražio njegov zastupnički klub zbog, kako su obrazložili, neprimjerenog odnosa Vlade prema žrtvama holokausta, a u povodu Međunarodnog dana sjećanja na holokaust.
“Nije potrebno Povjerenstvo da istraži da li se dogodilo nešto strašno, bar ne onima koji znaju tko je u holokaustu bio žrtva, a tko zločinac. Ako ministar Barišić ima dilemu oko toga neka se obrati Koordinaciji židovskih općina u Hrvatskoj jer za njih kao i za nas tu dileme nema”, rekao je Glavašević.
Ovaj dan se obilježava kao spomen na žrtve nacističkog režima. A što je s Hrvatskom i jesmo li u tome vjerodostojni, zapitao se.
“Na našu sramotu nismo. U 2017. u Jasenovcu stoji ploča sa simbolima i riječima kojima su pečačene naredbe za ubijanje tisuće nevinih, a slična se ploča nalazi i u Kutini. Na naši sramotu, u Šibeniku ravnatelj jedne škole zabranio je izložbu o Anni Frank jer ‘partizane prikazuje kao cvijeće, a ustaše kao koljače i zločince i zbog toga je Koordinacija židovskih općina odlučila ne sudjelovati u programu obilježavanja današnjeg dana sjećanja s Vladom RH jer ne žele stajati s onima koji dozvoljavaju relativizaciju ustaštva ili s onima koji to sami čine”, rekao je Glavašević.
Premijer Plenković, kazao je, ovih je dana otišao u Izrael “pokušavajući amortizirati tu sramotu”.
“Poveo je i potpredsjednika Sabora gospodina Brkića koji je napisao molitvu i umetnuo je u Zid plača. Nadam se da je u tim njegovim molitvama bila i Anna Frank”, rekao je SDP-ovac.
Nakon stanke, sjednica Sabora nastavljena je raspravom o izmjenama Zakona o zaštiti svjedoka kako bi se osobama u programu zaštite omogućilo zadržavanje “prikrivenog identiteta” nakon prestanka zaštite.
Osobama koje su duže vrijeme u nekoj drugoj državi imale boravak, zdravstveno osiguranje, školovale se ili radile, oduzimanje “prikrivenog identiteta” nakon prestanka programa zaštite predstavljao je izniman problem i povredu ljudskih prava, te se zbog toga pristupilo izmjenama navedenog zakona.
Sabor bi trebao glasovati i o dosad raspravljenim točkama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.