Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak gostovao je u HRT-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” i komentirao situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj.
“Ovo mi je najintenzivnije razdoblje u životu, ovo nije lako psihički izdržati, ali trudimo se, radimo i nemamo namjeru prestati dok ne riješimo situaciju do kraja”, rekao je Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a i član Stožera civilne zaštite gostujući u Dobro jutro, Hrvatska.
“Nedostaje mi malo mira. Ovo sve skupa je dosta napeto. Kada dođem kući, čitam portale, pratim vijesti”, dodao je.
Capak kaže da otkako je epidemiološki povoljna situacija, pritisak je ogroman, krenulo se s kritikama i svi bi sada htjeli da se odjednom pusti sve. Pojasnio je da je teško sve izbalansirati, ali trude se i pokušavaju biti pravedni, no ne znaju kako sve djelatnosti funkcioniraju, pa im se dogodi da nekoga preskoče, što je problem.
“Nastojimo posložiti stvari po fazama. Ne smijemo sve sada pustiti i ne smijemo pustiti na način kako je bilo prije – jako je važno da se držimo osnovnih epidemioloških mjera”, dodao je.
Naglasio je da su fizički distanciranje i smanjenje mobilnosti doveli do povoljne epidemiološke situacije. Capak kaže da svi strepe od porasta rasta broja novooboljelih, cijeli dan prate situaciju i razmjenjuju podatke.
Na pitanje kako donose odluke o popuštanju mjera, budući da je koronavirus i dalje prisutan, Capak je rekao da našu epidemiološku situaciju uspoređuju i rade modele i procjenjuju koliko bi moglo biti oboljelih, a kod nas je povoljno koliko drugih osoba zaražava jedna osoba koja ima koronavirus.
Temeljem toga procjenjuju mogu li popustiti mjere, a procjenjuju i koliko je osoba u samoizolaciji jer je to bazen iz kojeg se regrutiraju potencijalno pozitivni. Dodao je da to ne rade epidemiolozi, oni daju svoje procjene. Vlada je resornim ministarstvima rekla da naprave prioritete što najviše pomaže gospodarstvu i ljudima u provođenju u njihovih svakodnevnih aktivnosti, a najmanji je epidemiološki rizik.
“Napravili smo veliki uspjeh i moramo paziti da ne dođe do drugog vala jer nam to prijeti time što je virus tu”, dodao je.
Capak apelira na građane da budu svjesni da je virus još uvijek prisutan i da se drže mjera.
“Karantena je dobra za zaustavljanje naglog i brzog širenja infekcije, ali nije održiva. Ljudi i društveni život ne mogu funkcionirati u karanteni”, dodaje.
Pojasnio je da je karantenizacija na duže vrijeme nemoguća, zato sada popuštaju mjere. Kaže da ako virus zadrži karakteristike koje ima sada, virus će se vjerojatno vratiti na jesen. Dodaje da nije nemoguće do tada imati efikasan lijek.
Zemlje središnje i istočne Europe imaju povoljnu epidemiološku situaciju, Capak smatra da je to zbog dobre epidemiološke škole i javnog zdravstva.
“Mi smo ovu epidemiju dočekali spremni, dobro smo se nosili s time, no slijedi i vrijeme analize, pogotovo ako uspijemo pobijediti virus”, dodaje.
Rekao je da su sada u fokusu kafići i ugostiteljski objekti, hoteli, dječji vrtići i škole, o sportskim natjecanjima se intenzivno raspravlja. U suradnji s teretanama i fitness centrima će napraviti preporuke.
Kaže da ćemo sigurno ići na more, no pitanje je kako će turizam biti organiziran – neće to biti onako kako je bilo, neće biti gužve na plažama.
“Bit će komunalni redari ili vlasnici plaža koji će brinuti o tome da ne dolazi do fizičkog kontakta na plažama”, pojasnio je dodavši da će biti fizičke distance dok god je virus prisutan – neće više biti ručnik do ručnika.
“Popuštamo na svim stranama, ali ne možemo odjednom sve pustiti. Razgovara se o svemu”, dodaje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT