Prosvjed u Zagrebu, obratio se i privedeni vlasnik teretane: ‘Moramo se zapitati koga i čega se bojimo’

Udruga Glas poduzetnika (UGP) organizirala je u srijedu prosvjedni skup na Trgu bana Jelačića u Zagrebu zbog, kako navode, neadekvatnih ekonomskih mjera i diskriminatornih odluka prema dijelu poduzetnika. Pozvali su poduzetnike, obrtnike, zaposlenike i građane da im se pridruže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dosta nam je nepravde koju poduzetnici trpe od početka krize, dosta nam je najvećih poreza u Europskoj uniji, dosta nam je dvostrukih mjerila i dosta nam je diskriminatornih odluka. Zašto Hrvatska ne bi bila zemlja puna mogućnosti, pravde, prilike za rad i blagostanja. Smatramo da imamo sve što je potrebno kako bismo bili prosperitetna i konkurentna zemlja, ali vrijeme je da Vlada Republike Hrvatske konačno posluša stručnjake i poduzetnike”, navode u pozivu.

Izvršni direktor udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin govoreći o današnjem prosvjedu osvrnuo se na izjavu premijera Plenkovića koji je rekao da potiču na neposluh i kršenje mjera. Poručio je premijeru da ga treba biti sram.

“Ovaj prosvjed nije protiv epidemioloških mjera, usmjeren je protiv ekonomskih mjera koje imaju tri ključna problema”, rekao je U mreži prvog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljenima su se obratili i organizatori

Tri su glavna razloga zašto smo organizirali današnju akciju usmjerenu na komentiranje gospodarskih mjera, rekao je izvršni direktor udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića.

“Prvi je taj što smatramo da su mjere diskriminatorne prema ugostiteljstvu i fitness centrima. Drugo, tražimo pravilno obeštećenje za djelatnosti koje su pogođene padom prihoda, a nisu formalno zatvorene. To su putničke agencije, event industrija, povremeni prijevoz i turistički vodiči. Treće, smatramo da bi država trebala biti puno redovitija u podmirivanju sredstava koje je osigurala za minimalne plaće zaposlenika. Ono što je država osigurala je pomoć zaposlenima da ne postanu nezaposleni, ono u čemu država nije dobra je pomoć poduzetnicima kroz nadoknadu štete i osiguravanje kreditnih linija za likvidnost”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozvali smo sve zainteresirane da putem live-streama kažu što misle o mjerama i kako su one utjecale na njih i njihove obitelji”, dodao je.

Marin Medak je rekao da je zamoljen da da izjavu jer je bivši predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja, a novi se svi boje.

“Ja prvi ne želim živjeti u državi gdje se netko boji reći da želi raditi. Biste li i vi tako postupili da su vam zabranili da radite? Moramo se zapitati koga i čega se bojimo”, upitao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Premijer kaže da je uplatio 9 milijardi kuna za obeštećenje, a mi smo u zadnjih 10 godina uplatili bilijun i 400 milijardi u državni proračun. Nije problem što smo mi zatvoreni, ali se to treba adekvatno platiti i obeštetiti”, smatra.

“Žalosno je da moramo prosvjedovati da bi dobili nešto što nam pripada. Mi nismo građani trećeg reda”, poručio je.

“Okupili smo se tu da pošaljemo poruku da su poduzetnici na rubu propasti. Trenutne mjere nisu adekvatne. Približava se trenutak kad će tisuće firmi propast. Ja predstavljam jednu industriju o kojoj se malo priča. Ima nas 15.000. Nismo dobili niti jednu kunu pomoći. Apeliramo na stožer da hitno donesu plan za proljeće i ljeto i daju nema nekakvu informaciju. O nama ovisi velik dio turizma. Očekujemo jasan plan rada i otvaranja”, poručio je Berislav Maršalek, član Upravnog odbora Glasa poduzetnika i među ostalim koordinator Odbora za evente Glasa poduzetnika, prenosi HRT.

Okupljenima se obratio i Andrija Klarić, vlasnik teretane koji je zbog otvaranja bio pritvoren i prijeti mu kaznena prijava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Molimo prestanite nas maltretirati. Ako se ne znate baviti korona krizom, bavite se nečim drugim. Dođite kod mene na besplatan probni trening”, kazao je.

“Ovo je samo gruda koja se treba zakotrljati i koja ovoj zemlji treba donijeti bolji život”, poručio je.

Hrvoje Bujas javio se uoči najavljenog prosvjeda putem skype veze od kuće jer je pozitivan na koronavirus pa je u izolaciji. Rekao je da se osjeća daleko gore jer nije na prosvjedu, nego što ga muče simptomi.

“Mi smo najjača dobrovoljna asocijacija poduzetnika i obrtnika u Hrvatskoj. Imamo 15500 članova. Naši zahtjevi su jasni, bazirani su na nemogućnosti rada i u skladu su s našim postulatom više rada. Očekivali smo 1. veljače da će doći do otvaranja barem jednog segmenta naših članova- koji prodaju kavu i imaju minimalne tehničke uvjete. Oni su prema našem mišljenju trebali dobiti pravo prodavati te kave ispred kafića, na terasama. Znamo da se kave mogu kupiti svugdje, u tisku, trgovačkim centrima, pekarama, ali ne tamo di biste trebali moći kupiti”, naglasio je.

“Tražimo da se same ekonomske mjere budu daleko adekvatnije, provedba postojećih je loša, kasni se po dva mjeseca s isplatama i tako već zadnjih 10 mjeseci i toga nam je već dosta. S druge strane tržimo da svi oni koji imaju pad od 60 posto i više uđu u sustav plaćanja hitnih troškova. To smo tražili na sastanku u 11. i 12. mjesecu i sad u 1. i 2. mjesecu. Apelirali smo na Vladu da izađu u susret ljudima koji, ne svojom greškom, imaju pad od 60 posto da im se izađe u susret.”, ustvrdio je.

“30 posto naših članova su vlasnici kafića, fitness centara koji su u lockdownu, ostale dvije trećine su vlasnici putničkih agencija, prijevoz putnika, trgovci, izvoznici, event industrija, OPG-ovi. Svi su na ovaj i onaj način udareni”, rekao je.

“Konstantno se mulja i brlja, ne ide se s konkretnim planom i to nas žalosti. Ajmo poslušati ljude i vidjeti na koji način riješiti problem”, poručio je.

Ugostitelji s Trga okupljenima su na pladnjevima iznijeli “kave za van” pa su se neki poslužili, uz komentar kako ipak nikakve kave, pa ni otvorenih restoranima, neće pomoći da bez potpora i pravednih vladinih mjera i prežive ovu godinu, piše tportal.

Na prosvjedu se, prema novinarskim procjenama, okupilo između pet i deset tisuća ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.