Davorka Budimir: Hrvatska nema sustavnu borbu protiv korupcije

Foto: snimka zaslona

Povodom izvješća američkog State Departmenta u stanju ljudskih prava u Hrvatskoj, u HRT-ovoj emisiji Studio 4 gostovala je Davorka Budimir, predsjednica Transparency Internationala Hrvatske. Među najvećim problemima hrvatskog društva u tom se izvješću spominje korupcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Problem korupcije se već 4 godine ponavlja u svakom izvještaju, samo s drukčijim nijansama. 2013. godine napomenuto je da je korupcija osobito velik problem, a zadnje tri godine govori se da je ona i dalje problem u Hrvatskoj. To znači da problem korupcije ne rješavamo, odnosno da ostajemo na istoj razini što se toga tiče”, kaže Budimir.

“Temeljni problem je možda nedostatak političke volje. Mi kao građani političku volju ne vidimo od strane onih koji su na pozicijama da mogu mijenjati društvo. Krajnje je vrijeme da se takva situacija promijeni.”

U društvu su, primijetili su voditelji, prisutni nepotizam i razni sukobi interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što je po prvi put navelo izvješće za 2016. godinu jest problem javne nabave. Toga dosada u izvještajima nije bilo. I sada kada usporedite financijska izvješća stranaka za prošlu godinu koja je do prije neki dan trebalo dostaviti u Finu i kada ih povežete s javnom nabavom, postavlja se pitanje kako donatori političkih stranaka sudjeluju u postupcima javnih nabava, odnosno postaje li im donacija političkoj stranci kasnije naknada za sudjelovanje u javnim natječajima”, odgovorila je Budimir.

“To je nedopustivo i u temelju je povezano s nepotizmom i nemogućnošću da običan građanin s kvalitetama koje ima na nekom natječaju dobije zaposlenje, ili kada poduzetnik, koji možda ima bolje cijene, u nekom postupku javne nabave ne može sudjelovati ako nije povezan s politikom”, dodaje.

“Kako se političari odnose prema medijima i institucijama koje razotkrivaju takve slučajeve?”, upitala je voditeljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Hrvatskoj nemamo riješeno pitanje zaštite zviždača, a korupcijske afere izlaze na svjetlo dana zahvaljujući medijima, i tek se tada o njima počinje raspravljati. Nemamo sustavnu borbu protiv korupcije i u represivnom i u preventivnom tijelu, već kada se institucije pokrenu tek kada mediji neku korupcijsku aferu stave na uvid javnosti. Nedostatak političke volje jest ono što nas onemogućava da se u tome kao društvo promijenimo.”

“Korupcija nije svjetonazorski problem, ona nije niti lijeva niti desna”, ustanovila je Davorka Budimir, optužujući i vlast i oporbu za nedostatak političke volje za posvećivanjem rješavanju problema.

Na pitanje o ulozi hrvatskog pravosuđa u reguliranju te problematike, Budimir je kazala:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pravosuđe radi svoj posao, ali ono što je problem jest da se postupci vezani uz korupciju odugovlače čitavim nizom zakonom omogućenih postupaka, jednostavno se sudski postupci ne dovode do pravomoćnosti i oni koji su krivi ne budu kažnjeni”.

“Hrvatska ima izvrstan pravni okvir u teoriji, no postoji problem provedbe”, dometnula je. “Te zakone nema tko provesti, s jedne strane zato što nema te volje, a s druge strane svaki pojedinac koji je u proteklih 20 godina kao građanin ukazao na neki takav problem, postao je marginaliziran. Kad vi kao zviždač prokažete korupciju, postajete problem ovog društva i problem vlastite obitelji, ne možete se zaposliti, a sam sustav ne uviđa te koruptivne rizike i ne prevenira problem”.

Na pitanje zna li za kakve primjere demonstracije političke odgovornosti u Hrvatskoj Budimir odgovara da ona postoji, ali na lokalnim razinama. “Vrlo ćete rijetko vidjeti da netko odstupi”.

“Temeljni problem je”, zaključuje, “financiranje političkih stranaka javnim novcem. 75 posto budžeta stranke dobivaju od javnog novca; one imaju sigurna sredstva i sve što dobiju od države potroše. Prošle godine parlamentarne su stranke dobile 132 milijuna kuna. Potrošile su 129, ali čak 18 i pol milijuna kuna na telefoniranje i reprezentaciju. Kada znate kakve sve povlastice oni i inače imaju, takvi iznosi su nedopustivi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.