Ministarstvo zdravstva predložilo je nove članove Nacionalnog zdravstvenog vijeća, koje među ostalim, daje mišljenje i u postupcima tzv. promjene spola. Prijedlog devet novih članova u petak je bio na dnevnom redu sjednice Hrvatskog sabora.
Bivšim članovima istekao je mandat te je Ministarstvo zdravstva predložilo ovih devet imena za Vijeće: Dragana Ljutića, Željka Reinera, Mirjanu Kujundžić Tiljak, Ervina Bilića, Mariju Bubaš, Slavka Oreškovića, Silvia Bašića, Maria Starešinića i Irenu Hrstić.
Možda će vas zanimati
'Promjena spola' u Hrvatskoj obavlja se na teret HZZO-a, no ne žele otkriti koliko je na to potrošeno
HZZO: Svoje podatke izvlačimo iz računa tako da ne možemo reći da li je i koliko mastektomija bilo kod transrodnih osoba.
“Članovi Nacionalnog zdravstvenog vijeća biraju se iz reda istaknutih stručnjaka u pojedinim strukama medicine, radi praćenja svih područja radi praćenja svih područja zdravstvene zaštite, davanja i predlaganja stručnih mišljenja iz područja planiranja, programiranja, razvoja i drugih bitnih pitanja iz zdravstva koje su od važnosti za Republiku Hrvatsku. Nacionalno zdravstveno vijeće također daje mišljenja vezano za promjenu spola”, stoji u dopisu Ministarstva zdravstva, a prijedlog devet novih članova saborskim je zastupnicima predstavio državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić.
Državni tajnik kaže da se Vijeće sastaje u prosjeku svaka tri tjedna, da daje mišljenja o promjeni spola, njih 30-40 godišnje.
Možda će vas zanimati
Kako je 'promjena spola' polako ulazila u hrvatski sustav: Tko je to omogućio i kakav lobi stoji iza toga?
Prema aktualnom zakonu u RH za osobu koja je „promijenila spol“ podatak o njezinom biološkom spolu ne može se vidjeti u izvatku iz državnih matica.
Oporba suglasna, ali prigovara
I oporba i vladajući suglasni su da je devet članova koje je u Nacionalno vijeće predložio ministar zdravstva vrsni stručnjaci, no oporba propituje kriterije imenovanja, primjećuje kako je većina bliska ili je u HDZ-u.
”Očito je da u HDZ-u i koaliciji imamo najbolje stručnjake u zdravstvu, a ministar se vodio kriterijima stručnosti i da zadrži dio kontinuiteta te da se obuhvate sve struke”, odgovorio je državni tajnik Andreji Marić (SDP).
Rajko Ostojić (Socijaldemokrati) za prijedlog kaže da je izvanredan, no smeta mu što su u Vijeću svi liječnici, a nema sestara, stomatologa, farmaceuta, laboranata.