Dio saborske oporbe: problem ‘švicaraca’ riješiti do ljetne stanke

Saborski zastupnici DC-a, Novog vala, Reformista te stranke Naprijed Hrvatska – progresivni savez zatražili su u petak od Vlade da prije ljetne stanke u saborsku proceduru pošalje prijedloge kojima će dugoročno riješiti probleme građana zaduženih u švicarskim francima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reformist Petar Baranović je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru predložio dva moguća izlaza – konverziju kredita u kune ili u eure.

Uvjeren je da bi se problem mogao riješiti primarnom emisijom kuna u vrijednosti od oko 2,8 milijardi eura, koja bi, kaže, bankama omogućila da anuliraju vlastita dugovanja u “švicarcima” i konvertiraju kredite.

“Sve drugo ne rješava problem, a samo vlada koja je sposobna donositi odluke u ovakvim, kriznim okolnostima zaslužuje povjerenje građana”, rekao je Baranović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako se ne boji da bi “tiskanje kuna” moglo prouzročiti inflaciju, a na upozorenje da HNB nije do kraja odgovorio na pitanje koliko su švicarskih franaka zapravo kupile banke koje su davale kredite u toj valuti, odgovara kako je suglasan da postoji takva dilema. “No, ne možemo ići na minimalne, nego na maksimalne procjene, a ako se pokaže da je potrebna manja suma od 2,8 milijardi eura, tim bolje”, rekao je Baranović.

Naglasio je da bi emisija kuna morala biti “precizna i namjenska” te da je “čas da u Hrvatskoj počnemo profesionalno raditi”.

“Da je HNB i politika radila tako, Hrvatska bi imala monetarni i financijski suverenitet. Na žalost, ostalo nam je malo ukupnog suvereniteta, nemamo energetski ni monetarni ni financijski suverenitet, a o političkom da ne govorimo”, ustvrdio je Baranović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vesna Škare Ožbolt (DC) podsjetila je da je prije šest mjeseci tečaj švicarskog franka za postojeće kredite zamrznut na godinu dana, u kojima bi Vlada, banke i Hrvatska narodna banka (HNB) trebale naći dugoročno rješenje za dužnike.

Ocijenila je da izmjene Zakona o obveznim odnosima o kojima bi Sabor danas trebao glasovati, nisu riješile bit problema.

“Ne želimo više gledati pasivnost Vlade i gubiti vrijeme”, kazala je Škare Ožbolt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je zajedno s Josipom Kregarom, potpredsjednikom stranke Naprijed Hrvatska! Progresivni savez, u saborsku proceduru uputila prijedlog izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju, od kojega očekuje da će pojednostaviti postupak ovrhe i smanjiti troškove dužnika.

Predlažu da se vjerovnike obveže na izdavanje potvrde o dugu koja bi služila kao ovršna isprava, čime bi se rasteretili sudovi i umanjili troškovi postupka.

Jakša Baloević, zastupnik Novog vala, zauzeo se za ukidanje devizne klauzule, što smatra jedinim ispravnim i dugoročnim rješenjem koje će osigurati monetarnu suverenost Hrvatske.

Na konferenciji su bili i predstavnici udruge Franak, koji su ponovili zahtjeve da se utvrdi moratorij na ovrhe do donošenja zakona koji će riješiti pitanje “švicaraca”, da se osnuje istražno povjerenstvo koje bi trebalo odgovoriti na pitanje je li valutna klauzula primjenjivana špekulativno te da se osigura povrat preplaćenih kamata na temelju odluke Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici Udruge Franak danas su prosvjedovali na Markovom trgu zbog, kako kažu, pasivnosti institucija u rješavanju problema dužnika kredita u švicarcima, i tražeći osnivanje istražnog povjerenstva za slučaj “Franak”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.