Divjak: PSP o slanju akcijskog plana u javnu raspravu i raspisivanju natječaja

Foto: fah

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak rekla je kako se na konstituirajućoj sjednici Posebnoga stručnog povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, održanoj u utorak, razgovaralo o dvije točke – o slanju akcijskog plana u javnu raspravu i raspisivanju natječaja za ekspertnu radnu skupinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prva točka je bila vezana uz akcijski plan koji je priredilo Posebno stručno povjerenstvo u prethodnom sastavu i zaključeno je da se on pošalje u javnu raspravu, no prije moramo vidjeti koje su aktivnosti u međuvremenu odrađene, s obzirom da Ministarstvo znanosti i obrazovanja radi punom parom i nema smisla da se napravi nešto što je već napravljeno”, rekla je Divjak.

Najavila je da se sljedeća jednica planira za 11. siječnja i na njoj će se donijeti odluka da se akcijski plan, koji onda vrijedi iduće dvije godine, pusti u javnu raspravu.

“Zaključeno je i da sve što resorno ministarstvo radi ide dalje, tjedna aktivnost se ne zaustavlja zbog toga jer akcijski plan treba ići u javnu rapravu i treba biti službeno donesen. U međuvremenu radimo na pripremi eksperimentalnog provođenja kurikularne reforme u šezdeset, sedamdeset škola, idemo naprijed s informatikom i radimo edukaciju”, napomenula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga točka bila je vezana uz natječaj za ekspertnu radnu skupinu, razgovaralo se o sastavu i potencijalnim kriterijima te će na sljedećoj sjednici biti doneseni određeni kriteriji i odluka o raspisivanju natječaja.

Divjak je izvijestila da je prihvaćen njezin prijedlog da u sastav stručne radne skupine uđu predstavnici studenata, mladih ljudi koji su neposredno prošli kroz sustav pa najbolje znaju kakav je sustav obrazovanja. “To će biti predstavnici sveučilišnih studija, predsjednik Hrvatskog studentskog zbora i predsjednik Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola”, rekla je.

Dodala je da je daljnji rok članovima povjerenstva do kraja godine da reagiraju vezano uz akcijski plan i uz kriterije za ekspertnu radnu skupinu, a nakon toga će se to objediniti te će se, izrazila je nadu, na sljedećem PSP-u donijeti odluka o natječaju i slanju akcijskog plana u javno savjetovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je rekla i da su zaključili kako je važno da rad bude trasparentan i da zaključci budu javni, kako bi se javnost redovito obavještavala, ne samo o tome tko što misli nego i kakvi su službeni zaključci.

Upitana može li se opet dogoditi da se se izabere predsjednica ili članovi skupine, a da se ne poštuju uvjeti natječaja kao što to bio slučaj s Jasminkom Buljan Culej Divjak je rekla da to neće dopustiti.

“Zaključak je bio da treba donijeti jasne kriterije, raspisati natječaj i da sve informacije o članovima budu javno dostupne. To je način da se pristupi tom poslu, znam da je javnost zainteresirana i uvjerena sam da članovi PSP-a imaju odgovornost i da će ju u punoj mjeri iskoristiti na način da svaki dokument provjere i da se odlučuje temeljem kriterija”, napomenula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je kako je PSP savjetodavno tijelo koje koordinira djelatnosti iz Strategije i njega predlaže predsjednik Vlade RH, a tako je bilo i u oba prethodna sastava. “Meni neki izbor može biti neobičan, a ono na što sam mogla utjecati jasno sam kazala i to je način da dalje nastavimo, da svatko stoji iza svog odabira, a sigurna sam da će da svatko od nas koji smo u PSP-u preuzeti svoji dio odgovornosti da se Strategija provodi”, zaključila je.

Komentirala je i uvjetno mišljenje revizije za Ministarstvo znanosti i obrazovanja. “S obzirom da su to problemi koji su nastali prije nego što sam došla na čelo ministarstva, prije svega treba provjeriti koji su to bili komentari i nakon toga napraviti plan kako te stvari razriješiti. To je razdoblje u kojem nisam bila ministrica, pa mi je teško to komentirati bez da detaljno proučim”, ustvrdila je.

Za odluku Vlade o početku prikupljanja financijskih sredstava za nabavu lijekova za rijetke i/ili teške bolesti, rekla je kako će kao građanka sudjelovati u skladu s mogućnostima, no kako sve takve akcije moraju imati karakteristiku održivosti.

“U našem ministarstvu to je razlog zašto smo udvostručili broj stipendija za studente iz loših socioekonomskih uvjeta, a imamo i druge načine poticanja. Takve stvari treba rješavati sustavno, dobro je reagirati po potrebi, ali sustav je onaj koji daje sigurnost građanima, pogotovo onima koji su u potrebi, da će imati zaštitu i pomoć”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, na čelu Stručnog povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja nalazila se rektorica Sveučilišta u Zadru, prof. Dijana Vican.

U rujnu ove godine, nakon mnogih pritisaka, prestala je obnašati tu funciju, a neposredno prije svog odlaska uputila je pismo predsjednici RH Kolindi Grabar-Kitarović u kojem je reagirala na predsjedničino „svrstavanje“ na stranu pobornika njezine smjene.

Rektorica Vican Predsjednici: ‘Žao mi je da ste se pridružili glasu ulice, a ne kulturi rada onih koji argumentirane rasprave vode za stolom!’

U članku našeg portala „Skandalozna pozadina kutikulne reforme“ pisali smo o nepravilnostima koje su se događale tijekom provođenja kurikulne reforme u vrijeme ministra Mornara, a koje su razotkrivene tijekom predsjedanja prof. Vican.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.