Djeci oboljeloj od tumora uvode Wi-Fi, umjesto da ih zaštite od potencijalno opasnog zračenja

Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetnog zračenja (HUZEZ) zatražila je od sanacijskog upravitelja Klinike za dječje bolesti Zagreb Osmana Kadića i predsjednika Sanacijskog vijeća Miroslava Harjačeka da odustanu od uvođenja Wi-Fi mreže u nove bolničke prostore dječje onkologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O ovom problemu HUZEZ je izvijestio i ministra zdravlja Sinišu Vargu, nakon što je u Jutarnjem listu od 3. travnja 2015. objavljena informacija kako će mali pacijenti oboljeli od malignih bolesti u svakoj sobi imati Wi-Fi mrežu ”da bi djeca mogla igrati svoje igrice na tabletima li mobitelima ne bi li skratila bolničke dane”. Riječ je o opremanju novog prostora na Institutu za tumore, u koji se iz Dječje bolnice u Klaićevoj seli Zavod za hematoonkologiju.

HUZEZ želi skrenuti pozornost na bitne činjenice vezane uz ugrozu zdravlja i imuniteta već ionako osjetljive skupine malih bolesnika.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je na osnovi rezultata dvogodišnjih opsežnih istraživanja provedenih u 14 zemalja od strane svoje Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), proglasila radiofrekvencijska elektromagnetska polja potencijalnim karcinogenom za ljude (2B).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nobel Prize Institute (koji dodjeljuje Nobelovu nagradu za medicinu i fiziologiju) izdao je znanstveno upozorenje daizloženost zračenju uređaja bežične tehnologije predstavlja rizik za djecu i trudnice. U Izjavi se navodi da bi  “djeca i trudnice trebali  izbjegavati upotrebu mobilnih i bežičnih telefona s obzirom na učinke na zdravlje koje već sad vidimo“. Navodi se i  da “kombinirani učinak mobitela, bežičnih telefona, baznih stanica Wi-fi i bežičnog interneta milijardi ljudi širom svijeta povećava rizik za rak, neurološke i reproduktivne bolesti i ugrožava normalan razvoj”

„International Journal of Oncology“ u novom broju (25. veljače 2015.) objavljuje rad uglednih liječnika i epidemiologa koji su utvrdili da radijacija mobilnih telefona može izazvati tumor mozga i da bi se trebala klasificirati kao vjerojatni karcinogen (2A).

Nedavno objavljena studija „Tumor promotion by exposure to radiofrequency electeomagnetic fields below exposure limits for humans“ koju je financirao Savezni ured za zaštitu od zračenja (BFS Njemačka), pokazuje da izloženost radio frekvencijskim poljima može djelovati kao ko-kancerogen i značajno povećati rast karcinoma i na vrlo niskim razinama izloženosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HUZEZ je podsjetio šefove Klaićeve i ministra Vargu kako je ministar obrazovanja Vedran Mornar zatražio od Instituta za medicinska istraživanja studiju o tome šteti li bežična veza učenicima. Činjenica je da sve više zemalja zabranjuje uvođenje Wi-fi mreža u škole, kao i da uz znanstvene i epidemiološke studije koje nisu dokazale štetnost elektromagnetske radijacije, postoji i veliki broj studija koje dokazuju štetne utjecaje. To je vidljivo i iz izvješća BIOINITIATIVE 2012.

Nadalje, HUZEZ skreće pozornost i na Rezoluciju Vijeća Europe br. 1815 (2011) „ Potencijalna opasnost od elektromagnetskih polja i njihov utjecaj na okoliš“. U točki 8.1.1. navedene rezolucije traži se poduzimanje svih razumnih mjera da bi se smanjila izloženost elektromagnetskim poljima posebno onima mobilne telefonije i to posebno djece i mladih, kao najrizičnije skupine za tumore glave.

HUZEZ cijeni nastojanje zdravstvene ustanove da malim pacijentima olakša boravak u bolnici i omogući korištenje omiljelih igrica i aplikacija, ali smatra da se to može postići na bitno kvalitetniji i manje rizičan način – dovođenjem optičkog kabela do svake sobe. Na taj način mali pacijenti mogli bi koristiti svoja prijenosna PC računala, bez da budu neprestano izloženi potencijalno štetnoj radijaciji Wi-Fi mreža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HUZEZ se nada da će bolnica u interesu malih pacijenata promijeniti odluku o uvođenju bežičnih mreža u bolničke sobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.