Puštanje Vojislava Šešelja na privremenu slobodu iz humanitarnih razloga ozbiljno je ugrozilo ugled Haškog suda, navodi se u četvrtak zajedničkom priopćenju Centra za suočavanje s prošlošću – Documenta i Građanskog odbora za ljudska prava, i naglašava kako bi za Šešeljeve žrtve bilo mnogo “humanije” kad bi ga se vratilo u haški pritvor ili tamošnju zatvorsku bolnicu.
“Puštanjem Vojislava Šešelja, jednog od najeksponiranijih krivaca za ratne strahote devedesetih, simbola širenja etničke mržnje i ratnohuškačke politike na ovim prostorima ozbiljno je ugrožen ugled Haškog suda”, navodi se u zajedničkom otvorenom pismu Documente i GOLJP-a upućenom Vijeću sigurnosti UN-a, glavnom tajniku Ban Ki-moonu, posebnom izvjestitelju UN-a za promociju istine, pravde, reparacija i garancije neponavljanja zločina Pablu de Greiffu te predsjednicima i vladama Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne gore, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
Pismu zajednički potpisuju Vesna Teršelič i Zoran Pusić, koji MKSJ smatraju povijesnim doprinosom u razvoju međunarodnog pravosuđa, korakom koji je otvorio mogućnost kažnjavanja osoba bez obzira na njihov vojni ili politički položaj, odgovornih za poticanje, naređivanje ili izvršavanje masovnih zločina ubojstava, silovanja i etničkog čišćenja, ali smatraju da Šešeljevo puštanje na slobodu bez donesene presude nakon 12-godišnjeg procesa, osim što mu narušava ugled, pokazuje i neučinkovitost suda.
“Šešelj je na ovim prostorima simbol širenja etničke mržnje i ratnohuškačke politike. Ali ne samo to. Nakon njegovih govora 1991., u kojima svojim sljedbenicima daje upute, neke vrlo konkretne, kako se ljudi mogu zaklati naoštrenom žlicom, šešeljevci i četnici vrše u Vukovaru, Hrtkovcima, Zvorniku i drugim mjestima zločine kakvi se u Europi nisu vidjeli od Drugog svjetskog rata. Protjerivanje nesrpskog stanovništva s prostora koje je on htio da se preotmu drugim državama i pripoje Srbiji bila je metoda koju je on ne samo dosljedno zagovarao nego i provodio tamo gdje je mogao”, kaže se u pismu i naglašava da je Šešelj danas je izronio kao duh iz ranih devedesetih, s nepromijenjenom retorikom i istim ciljevima koji su ovim prostorima donijeli toliko zla i nesreće.
“Puštanje Šešelja na, za sada, privremenu slobodu, bez ikakvih ograničenja djelovanja, pokazuje veliki stupanj neosjetljivosti za osjećaje svih onih kojima Šešeljevi govori 2014. usred Beograda nisu samo blebetanje uličnog ridikula nego vraćanje noćnih mora”, pišu Teršelič i Pusić.
Vraćanje Vojislava Šešelja u zatvor ili zatvorsku bolnicu u Haagu, da tamo čeka donošenje presude, bio bi mnogo “humaniji” postupak i prema preživjelim žrtvama i prema sporoj, a tako potrebnoj izgradnji suradnje među zemljama koje su zbog Šešelja i njegovih sljedbenika toliko propatile, zaključuje se u pismu Documente i GOLJP-a.
Izvor: narod.hr/h
Photo: narod.hr