Documenta: kapitulacija ICTY-a pred Vojislavom Šešeljom

Beograd, 3.3.2016. - Haški optuženik i voða Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj potvrdio je u èetvrtak da je pokrenut postupak za njegovo izruèenje Haškom sudu (ICTY) i poruèio je da æe poštivati sudsku proceduru u Srbiji, ali neæe dobrovoljno otiæi u Haag. Na fotografiji Vojislav Šešelj tokom konferencije za medije u sjedištu Srpske radikalne stranke. foto HINA / TANJUG / Sava RADOVANOVIÆ / mm

Nevladina udruga Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću u petak je osudila odluku prvostupanjskog vijeća Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) kojom se odustalo od zahtjeva da optuženik Vojislav Šešelj bude prisutan na izricanju presude 31. ožujka u Haagu, ocijenivši da se tom odlukom, koja predstavlja “kapitulaciju suda”, dovodi u pitanje rad Suda i njegov cilj – doprinos izgradnji povjerenja na prostorima koji su bili zahvaćena ratom te ne daje nadu obiteljima žrtava da će pravda biti zadovoljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šešelj, koji se dragovoljno predao Sudu 24. ožujka 2003., tereti se za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i nehumana djela, kršenje zakona i običaja ratovanja i zločine protiv čovječnosti nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. Odlukom sudskog vijeća od 12. studenoga 2014. privremeno je pušten iz haškog pritvora iz humanitarnih razloga, tj. teškog zdravstvenog stanja zbog tumora jetre.

“Smatramo da ova sudska odluka otvara pitanje koliko je rad suda u Haagu izravan doprinos izgradnji povjerenja na ovim prostorima”, priopćila je Documenta, podsjetivši da je u otvorenom pismu glavnim tijelima UN-a i vladama Srbije, BiH i Hrvatske “apelirala na vraćanje Šešelja u pritvorsku jedinicu Suda”.

Radi se, ističe se u priopćenju, o “kapitulaciji Haškog suda pred Vojislavom Šešeljom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šešelj je na ovim prostorima simbol širenja etničke mržnje i ratnohuškačke politike”, dodaje Documenta i ističe da je njegov angažman, prema točkama optužnice, imao za posljedicu protjerivanje desetina tisuća ljudi i ubojstva njih 905, kao i razaranje cijelih sela i vjerskih objekata te mučenja i silovanja civila i ratnih zarobljenika u Vukovaru, Zvorniku, Mostaru, Nevesinju i širem području Sarajeva te Hrtkovcima.

“Ova odluka također ne daje nadu obiteljima žrtava u izvršenje pravde”, istaknuo je Eugen Jakovčić iz Documente, pojasnivši da su procedura i tijek postupka vrlo važni za obitelji žrtava.

“Ta simbolička razina je izuzetno važna za obitelji žrtava. Oni vrlo pomno prate tijek suđenja i dolaze na izricanje presuda”, dodao je Jakovčić i ponavlja da je osjećaj izvršenja pravde bitan jer “otvara put izlječenju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Documenta upozorava i da je predmet Šešelj značajan i poseban u više dimenzija, ukazujući da se radi o “najdugotrajnijem postupku pred ICTY-em”.

“Suđenje koje je započelo još 2007., a okončano u ožujku 2012., prvostupanjsku presudu čeka gotovo devet godina”, ističe Documenta i također podsjeća na činjenicu da je Šešelj u međuvremenu tri puta osuđivan za nepoštivanje suda te prijetnje svjedocima zbog kojih je postupak u nekoliko navrata bio pod suspenzijom.

Tužiteljstvo ICTY-a je 1. prosinca zatražilo vraćanje Šešelja u Haag jer s “privremene slobode” svojim ponašanjem u Srbiji “potkopava duh odluke o privremenom oslobađanju”, no sudsko vijeće je odbilo taj zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica udruženja Srebreničke majke Hatidža Mehmedović tada je komentirala da odbijanje zahtjeva tužiteljstva predstavlja “kopanje po živim ranama žrtava genocida i zločina u BiH te da je odluka o Šešelju vrhunac nepravde”.

U međuvremenu, nakon intenzivne terapije, Šešelj je sredinom siječnja 2015. ustvrdio da su zaustavljene metastaze raka na jetri, te da je on sad “najzdraviji na srpskoj političkoj sceni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.