Domazet Lošo: Hrvatska će biti dio “Delta Forcea” za Sredozemlje, koji predstavlja poruku Rusiji

Snimka zaslona

Hrvatska, Slovenija, Mađarska i Bugarska osnovat će zajednički multinacionalni centar u kojem bi se uvježbavale zračne snage za specijalne vojne operacije. Već su ih nazvali “delta force” za Sredozemlje, koje ostaje europsko geostrateško središte. Znači li to da bi hrvatski pripadnici izravno sudjelovali u vojnim akcijama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baza bi im mogla biti u našoj zemlji. U tom multinacionalnom centru uvježbavale bi se zrakoplovne postrojbe namijenjene provedbi zadaća specijalnih vojnih operacija. S obzirom na to da je projekt u inicijalnoj fazi, ne zna se mnogo, no, u kojem bi se smjeru mogao razvijati i s kakvim posljedicama za Hrvatsku u emisiji HRT-a Tema dana govorili su umirovljeni admiral Davor Domazet i vojni analitičar portala Obris.org Igor Tabak.

“Riječ je o jednoj dodatnoj sposobnosti za specijalce i ta dodatna sposobnost zračnog transporta, napada zrakom, je jedna atraktivna stvar, ali jedna jako skupa sposobnost. Ove četiri zemlje su dosta stegnute svojim obrambenim proračunom i mogućnostima. Vrlo vjerojatno nijedna nema sredstava za tako nešto napraviti sama. Kad bi NATO i SAD dali oružje onda bi to vjerojatno jako ubrzalo postupak, inače je to na jako dugačkom štapu”, smatra Tabak.

“Te četiri zemlje nemaju potencijala za ovakve operacije i onda se to može gledati u geopolitičkom kontektstu i novom preslagivanju Europe. Zaoštrilo se između NATO-a i Ruske Federacije te SAD-a i Kine u južnom kineskom moru. Hrvatska, Slovenija, Mađarska i Bugarska su na Crnom Moru i Jadranu. To je jugoistok Europe u geopolitičkom smislu i to je poruka prije svega Rusiji”, smatra Domazet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na to da je ovaj vojni projekt još u inicijalnoj fazi, u Ministarstvu obrane o njemu ne žele previše govoriti. No, u priopćenju koje su poslali HRT-u ističu da u skladu s preuzetim ciljevima NATO-a Hrvatsku čeka ustrojavanje zračne komponente specijalnih snaga. Pismo kojim su Hrvatska, Bugarska, Mađarska i Slovenija potvrdile namjeru zajedničke suradnje na području razvoja zračnih sposobnosti specijalnih snaga, potpisano je na marginama ministarskog sastanka Sjevernoatlantskog vijeća.

Priopćenje Samostalne službe za odnose s javnošću MORH-a

Potencijalna područja suradnje mogu uključivati zajedničku obuku i izobrazbu, opremanje i modernizaciju te uspostavu integriranih multinacionalnih postrojbi. Dakle, sve države potpisnice imaju zadaću razviti istu sposobnost te će sukladno tome tražiti najracionalnija rješenja i pomoć saveznika koju su taj cilj već implementirali. Potpisivanje Pisma namjere i od strane Načelnika združenih stožera navedenih zemalja nastavak je već započetog procesa multinacionalne suradnje u sklopu NATO inicijative Pametne obrane. Važno je napomenuti da je cijeli ovaj koncept još u inicijalnoj fazi. O bilo kakvim konkretnijim koracima ove inicijative, uključujući i eventualno osnivanje Središta za specijalne zračne operacije može se raspravljati nakon što stručni tim utvrdi da li je moguće ispuniti zahtjeve obuke putem postojećih kapaciteta, te ukoliko isto nije moguće, eventualno izradi preporuku koji bi bio najpovoljniji model za dostizanje navedenog cilja sposobnosti, navodi se u priopćenju MORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.