Karlovačko Županijsko državno odvjetništvo obustavilo je istragu protiv poduzetnika Ivana Žabčića i Marka Vukovića, vlasnika karlovačke tvrtke HS Produkt, te njihovog partnera Tome Godeca, koja se vodila zbog sumnje u pogodovanje pri nabavi vatrogasnih kamiona u aferi Daimler 2003. godine.
Karlovačko županijsko tužiteljstvo u srijedu je priopćilo Hini da je 25. ožujka donijelo rješenje o obustavi istrage protiv Žabčića, Vukovića i Godeca, koja se vodila zbog sumnje da su počinili kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti te prikrivanja protuzakonito dobivenog novca.
Tužiteljstvo: U postupanju osumnjičenih nisu ostvarena obilježja kaznenih djela
Zamjenik županijske državne odvjetnice Mladen Krajačić navodi kako je provedenom istragom utvrđeno da u postupanju osumnjičenih nisu ostvarena obilježja kaznenih djela koja im se stavljaju na teret, odnosno da nisu postupali s namjerom pribavljanja protupravne imovinske koristi.
Navodeći samo inicijale osumnjičenih, Krajačić kaže kako se istraga vodila zbog osnovane sumnje da su Žabčić i Vuković tijekom 2002. godine, nakon što je njihova tvrtka potpisala ugovor o poslovnoj suradnji s njemačkom tvrtkom (Daimler), dogovorili da se 250.000 eura uplati na njihove privatne račune, a ne na račun njihove tvrtke.
Na teret im se stavljalo da su tim novcem kupili zemljište u Karlovcu te da su zajedno s Godecom u rujnu 2006. godine, nakon što je Daimler temeljem fiktivnih ugovora isplatio oko 1,6 milijuna eura za konzultantske usluge u projektu proizvodnje vatrogasnih vozila, s ciljem da prikriju porijeklo novca zaključili ugovor o prijenosu poslovnih udjela u njihovoj tvrtki.
Odvjetnica: Prihvaćena je obrana okrivljenih od samog početka istrage
Snježana Gašić, odvjetnica Marka Vukovića, rekla je kako je nakon temeljitih vještačenja prihvaćena obrana okrivljenika od samog početka istrage prije pet godina, te da u ovom predmetu “nema protuzakonitog postupanja, jer osnivači, odnosno vlasnici tvrtke nisu bili odgovorne osobe koje bi raspolagale tuđim novcem”.
Okrivljeni, tvrdi Gašić, nisu mogli počiniti kazneno djelo zlouporabe službenog položaja ako su na svoje privatne račune primili nečiji novac, jer to ni jednim zakonom nije zabranjeno.
“Nismo osporavali da su za posao montiranja 210 vatrogasnih vozila Vuković i Žabčić primili od njemačkog Debisa (Daimlerovo poduzeće) svaki po 125.000 eura na svoje račune, s čime su obavili preseljenje u Karlovac i oslobodili pogon u Ozlju za montažu ugovorenih vatrogasnih vozila. Znači, novac nije bio korišten za vlastite potrebe, već je iskorišten na način koji je omogućio prosperitet IM Metala, koji se zahvaljujući novom poslu riješio velikih dugova, oko 30 milijuna kuna, i postaje potpuno zdravo trgovačko društvo u kojem je broj zaposlenih od nekoliko porastao na 50. Pa sada vi recite događa li se to tamo gdje se zlouporabama izvlači novac od tvrtke”, rekla je Gašić.
Naglasila je kako u slučaju 250.000 eura ‘teških’ zlouporaba Državno odvjetništvo sigurno ne bi odustalo od kaznenog progona, ali je odustalo “jer je vještačenjem utvrđeno da je novac bio iskorišten za preseljenje tvrtke u Karlovac, gdje je formiran HS Produkt, i to bez da se prekršio ijedan zakon Republike Hrvatske”.
DORH nije širio istragu na dužnosnike Račanove vlade
Upitana znači li to da nije bilo koruptivnih radnji u Vladi premijera Ivice Račana, kako se nagađalo u medijima, s obzirom da je država financirala nabavku 210 vatrogasnih vozila, Gašić je rekla da “ni u jednom trenutku DORH nije proširio istragu na državne organe ili njihove pojedine dužnosnike” te da su to bile “samo priče”.
Na pitanje kakva je u cijeloj priči uloga konzultantskih usluga trećeosumnjičenog Tome Godeca, Gašić je odgovorila kako je ona odvjetnica Marka Vukovića, a ne Godeca, ali i naglasila da su sva trojica osumnjičenika oslobođeni svake odgovornosti, “budući da je optužba nakon vještačenja obustavila postupak jer nije našla protupravna postupanja”.
Afera Daimler bila je pokrenuta i vezana za priznanje pojedinaca iz IM Metalu, partnerske tvrtke Daimlera, da su se provodile koruptivne aktivnosti u 22 zemlje te je u ovom postupku DORH surađivao i s drugim zemljama. Tada se govorilo i da je Daimler, zbog svog Sporazuma o nagodbi s američkim Ministarstvom pravosuđa, bio dužan surađivati s istražnim tijelima drugih zemalja, pa tako i s hrvatskim.
Gradonačelnik Jelić: Nije ni trebalo sumnjati u njihovu časnost
Odbacivanje optužbi protiv Žabčića i Vukovića komentirao je i karlovački gradonačelnik Damir Jelić, koji je Hini rekao kako “nije ni trebalo sumnjati u njihovu časnost”, kao što ni on nije sumnjao kada je u svojstvu gradonačelnika u travnju 2011. došao pred karlovački zatvor dočekati ih nakon što su poslije tjedan dana pritvora pušteni da se brane sa slobode “i tek sada dočekali odbacivanje sumnji”.
“Na te je ljude egzistencijalno vezano nekoliko tisuća Karlovčana i naravno da mi je drago da se pokazalo da sam bio u pravu kada nisam sumnjao u časnost tih ljudi”, rekao je Jelić.
Vuković i Žabčić vlasnici su karlovačke tvrtke HS Produkt, u kojoj na proizvodnji oružja radi oko 1.800 zaposlenika.
(Hina) xvhor ytr
Tekst se nastavlja ispod oglasa