Možemo je prošlog tjedna najavio kandidaturu svoje saborske zastupnice Sandre Benčić za predsjednicu vlade na parlamentarnim izborima 2024., no odmah su u prvi plan izbila pitanja o njezinu poslovnom integritetu i sposobnostima upravljanja. Tvrtke vezane za njezino ime otkrivaju niz poslovno-interesnih veza čelnika Možemo.
Neovisno o pitanju koliko uopće ozbiljno djeluje odluka rubne političke opcije da ističe vlastitog kandidata za predsjednika vlade, nameću se pitanja uvjerljivosti Sandre Benčić, koja se predstavlja kao predvodnica i uspješna poslovna žena.
Benčić je izjavila kako je pokrenula “dvije tvrtke, od kojih obadvije još i danas jako dobro posluju, već 15 godina i jedna 20 godina”.
Benčić se poziva na poslovno iskustvo
Nadalje, rekla je kako zna “kako je biti obrtnik kojemu se blokira račun jer ne može naplatiti svoja potraživanja. Dakle to su vam najčešće situacije u obrtu, ne možete naplatiti svoje potraživanje ali moramo državi platiti davanja”.
>‘Buduća premijerka’ iz Možemo: Sandra Benčić pravo je diplomirala 2014. godine, u 36. godini života
“Da li ja znam kako je buditi se u tri ujutro kad imaš tvrtku i razmišljati o tome hoćeš li na vrijeme platiti plaće svojim zaposlenicima? Da, ja znam kako je to”, kaže Sandra Benčić.
Ako ona to i zna, javnost ne zna ništa o njezinim poslovnim uspjesima. Jedino što je poznato jest da je njezinom obrtu “EU savjetovanje”, osnovanom 2016., prošlih dana bio blokiran račun kao i puno puta ranije. Obrt nema zaposlenih.
Sandra Benčić tvrdi da je blokada uslijedila zbog duga za telefon podstanarke u prostorijama obrta. No nigdje se ne mogu pronaći informacije o tome da je Benčić doista iznajmila taj prostor.
Kad je riječ o isplati plaća zaposlenicima, nije rekla koliko ih ima niti što rade. Prema raspoloživim podatcima, njezine poslovne aktivnosti trenutno su vezane su jedino uz spomenuti obrt, koji je međutim često u blokadi.
Benčić je ranije imala i poslovno-uslužni obrt pod nazivom M. D., koji je ugašen.
Poslovne veze ljudi povezanih s Možemo
Benčić je bila aktivna i u nekoliko tvrtki.
U jednoj od njih, BozooArt, bila je članica uprave od 2013. do 2016. Riječ je o poduzeću koje se najprije zvalo Publicum, ali je naziv promijenjen u BozzoArt 2016., kad je Benčić prestala biti članicom društva, a zatim je naziv ponovno promijenjen u BozooArt.
>Otkrivene rupe u imovinskoj kartici Sandre Benčić; Povjerenstvo otvara predmet
Nadalje, Benčić je bila članica uprave društva Razbor, kasnije preimenovanu u Apsolon strategija i to od 2007. do 2011.
Direktorica te tvrtke od 4. svibnja 2023. je Suzana Brenko, koja je nakon dolaska Možemo na vlast u Zagrebu imenovana predsjednicom Nadzornog odbora Zagrebačkog holdinga.
Tvrtka Apsolon očito je na više načina povezana s Možemo. Uz Sandru Benčić, kroz nju su prošli mnogi članovi i suradnici Možemo. Ivana Novoselec, donedavna izvršna direktorica Apsolona, ujedno je izvršna direktorica i Akademije za politički razvoj čiji je bivši polaznik i Tomislav Tomašević, a 2021. Tomašević ju je imenovao u upravno vijeće Dječje bolnice Srebrnjak.
S Apsolonom je povezan i Ratko Bajakić, kojega je Tomašević doveo u NO Holdinga nakon preuzimanja vlasti u Zagrebu i koji je bio član Savjeta stranke Možemo i jedan od većih donatora Možemo.
Možda će vas zanimati
Tomaševićev intimus Ratko Bajakić, bio je 54. najbogatiji Hrvat, povezan s Pupovcem, radio u preko 40 tvrtki
Ratko Bajakić, član Možemo, je u svojoj karijeri od 1998. godine do danas radio u 40-ak tvrtki u Hrvatskoj i Europi
Bajakić je pak u veljači ove godine napustio to mjesto na vlastiti zahtjev.
Bajakić je po dolasku u Holding bio predmetom medijskih napisa i nakon što se doznalo da je njegova sestra u svojstvu javne bilježnice bila angažirana na prvoj skupštini Zagrebačkog holdinga na kojoj su izabrani Uprava i Nadzorni odbor.
Za Apsolon grupaciju i Bajakića poslovno je vezan i suprug zagrebačke dogradonačelnice Danijele Dolenec, Slaven Vukasović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa