Doveden u pitanje status Srijemske biskupije, DSHV: Hrabri nas majčinsko držanje Crkve u Hrvata

dshv
Tomislav Žigmanov; montaža: Narod.hr, izvor: Fah, srijemska biskupija

Na 59. Skupštini biskupa Đakovačko-osječke metropolije biskupi reagirali su na dovođenje u pitanje statusa Srijemske biskupije unutar ove crkvene pokrajine koje dolazi iz pojedinih katoličkih krugova u Srbiji. Biskupi su ocijenili da je odluka Svete Stolice u tom pogledu bila mudra. Te riječi pozdravio je Demokratski savez Hrvata u Vojvodini (DSHV).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odavno se nije čuo od Crkve u Hrvata ovako jasan glas podignut u obrani interesa Hrvata, katoličkih vjernika, ovdje na Istoku. Pitanje crkvenih jurisdikcija, napose one u Srijemu (Srijemskoj biskupiji), nije i ne može biti samo crkveno i kanonsko, a već ima svoje implikacije i na sve zaređene službenike, redovništvo, crkvene objekte i imovinu te sve vjernike laike ovdje – u ogromnom udjelu Hrvate. Zato je ono u najvećoj mjeri i narodnosno, te je interes Katoličke crkve u Hrvatskoj ne samo legitiman, već je i dobrodošao”, kaže DSHV.

>Hrvati u Vojvodini šokirani nakon otvaranja muzeja Mihailoviću: ‘Revizionizam je počeo 2000.’

Priopćenje biskupa odnosi se na ocjenu beogradskoga nadbiskupa i metropolite mons. Ladislava Németa izrečenoj na primanju nadbiskupskog palija i proslavi proštenja marijanskog svetišta Subotičke biskupije u Doroslovu, 8. rujna.

>Porazne brojke: U deset godina broj Hrvata u Srbiji pao za trećinu ili za gotovo 19.000

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na žalost, u crkvenoj uređenosti postoje i neke nejasne zakonitosti, pa znamo i da na neki čudan način Srijemska biskupija ne pripada Beogradskoj metropoliji nego Đakovačko-osječkoj, koja je u Hrvatskoj, a ne Srbiji”, kazao ne Német tada.

DSHV: Majčinsko držanje Crkve u Hrvata

On je dodao kako “svatko govori svojim jezikom i izražava se na najbolji način da ga Bog razumije, da se Bogu tako obraća jer tako najbolje zna, a da je zadatak Crkve je da širi vjeru na jeziku koji ljudi mogu i žele govoriti”, na što su biskupi također reagirali.

U priopćenju DSHV-a kaže se kako je očito da sustavno smanjivanje značaja uporabe hrvatskoga jezika u liturgiji u nekim dijelovima Srbije ne prestaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Srijemski mučenici: Svjedoci vjere za vrijeme Dioklecijanovih progona kršćana

“Tome izazovu treba pristupiti dijaloški, kršćanski trezveno, ali i odlučno. Gotovo svi katolici Hrvati u Srbiji hrvatski su jezik naučili u liturgijskom životu, u Crkvi, za što su se žrtvovali mnogi svećenici, redovnice i biskupi. Hrvatski je sastavni dio govora i misli desetina tisuća vjernika katolika, kao takav je od puka potpuno prihvaćen i službeno prisutan, bez obzira na državne, crkvene i personalne promjene. Drukčija rješenja, motivirana utjecajima izvan crkvenih struktura, osobito onih koje nisu naklonjeni Hrvatima, znaju često biti na djelu. Naša je dužnost da na njihovo djelovanje ozbiljno ukažemo, jer uvijek nam je cilj pomoći u očuvanju onoga što naš narod ovdje oblikuje i čuva, a osobito nas hrabri ovakvo, ‘majčinsko’ držanje Crkve u Hrvata”, navodi politička stranka koja zastupa interese hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, a čiji je predsjednik Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.