Site icon narod.hr

Dr. Mato Palić za Narod.hr: ‘U postojećem pravnom sustavu nema osnove za manjinske općine’

Foto: Fah; fotomontaža: narod.hr

“Takav tip manjinske samouprave, koliko je meni poznato, ne postoji nigdje. Postojeći pravni okvir je odličan i ne treba ga mijenjati”, ističe za Narod.hr ustavnopravni stručnjak doc. dr. sc. Mato Palić, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Osijeku, a vezano za izjavu SNV-a o status manjinskih samouprava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ministar Kušćević, potpredsjednik Sabora i Vesna Pusić o spornom zahtjevu SNV-a: Žele osnivanje vijeća općina

Naime, prošlog tjedna na službenoj stranici SNV-a objavljena je Izjava o pravima Srba u Hrvatskoj. U 13 točaka SNV-e je iznio svoje “želje” i “prijedloge” o tomu kako treba popraviti položaj Srba u Hrvatskoj. Između svih točaka prašinu je podigla ona 12. u kojoj se kaže: ” Institucije srpske zajednice, posebno Srpsko narodno vijeće i Zajedničko vijeće općina, moraju dobiti status manjinskih samouprava, u skladu sa njihovim posebnim osnivačkim izvorištima – dokumentima s međunarodnim karakterom, Erdutskim sporazumom i Pismom namjera”.

> Nikola Grmoja za Narod.hr o željama SNV-a: ‘Cilj ovakvih inicijativa je isključivo stvaranje konflikta i iritiranje javnosti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodine Paliću možete li komentirati izvještaj SNV-a koji je iznesen prošlog tjedna i objavljen na službenoj stranici u 13. točaka? Jedna se između svih naročito ističe, a radi se onoj 12. u kojoj se spominje i traži pravno-politički okvir odnosno “status manjinskih općina”. Kako komentirate sve to?

Tvrdnja koja je navedena kako se taj status mora dobiti jer to proizlazi iz dokumenata s međunarodnim karakterom jednostavno nije točna. Niti jedan međunarodni ugovor koji regulira pitanja vezana uz ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina nigdje ne spominje posebne općine ili druge teritorijalne jedinice koje bi se ustrojavale po etničkom principu. Tako nešto bi bilo suprotno našem Ustavu. Deplasirano je spominjati Erdutski sporazum koji nije na snazi već dugi niz godina.

> Petir: ‘Srbija mora ukinuti članke 2. i 3. ZORZ-a ako želi ući u EU’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji li pravna osnova za takvo što (status manjinskih općina), budući da se tekst SNV-a poziva, između ostalog, na Erdutski sporazum?

U postojećem pravnom sustavu nema osnove za manjinske općine. Kao što je navedeno Erdutski sporazum nije na snazi pa ne obvezuje nikoga. Takav tip manjinske samouprave, koliko je meni poznato, ne postoji nigdje. Postojeći pravni okvir je odličan i ne treba ga mijenjati.

> Karamarko: ‘Pupovac misli da su ugrožena prava Srba ako on ne sudjeluje u vlasti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krije li se nešto iz ovih želja? Po čemu srpska nacionalna manjina – po shvaćanju SNV-a – treba uživati neka ekskluzivna prava s obzirom na ostale građane, pa ako hoćete i ostale nacionalne manjine npr. onu slovačku, češku, ukrajinsku, rusinsku, mađarsku…?

Ne znam koja je stvarna namjera da se potencira nešto što, niti je u skladu s Ustavom, a niti je realno. Ovakvim idejama SNV uopće ne radi ništa korisno za srpsku nacionalnu manjinu. Reakcije najvažnijih političkih aktera pokazuju da se radi u posve promašenoj ideji.

Pripadnici srpske, ali i svih ostalih nacionalnih manjina, trebaju kao činjenicu prihvatiti da su u Republici Hrvatskoj nacionalna manjina. Nekima od njih to izgleda teško pada, ali onaj tko nije u stanju prihvatiti činjenice živi u zabludi. Svoja prava mogu i trebaju ostvarivati isključivo u dijalogu s većinskim narodom. Svi pripadnici nacionalnih manjina su jednakopravni i jednakovrijedni i nema ekskluziviteta.

>Što je Erdutski sporazum, na kojega se poziva SNV u svojim zahtjevima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko se ovdje zapravo radi o nedostacima pravnog okvira zaštite manjina, a koliko o jednoj političkoj stvari koja je povezana s posjetom srbijanskog predsjednika Vučića?

Pravni okvir zaštite manjina kod nas je jako kvalitetno postavljen i što se tiče zakonskih rješenja mnoge europske države su daleko ispod nas. Ukoliko je posjet predsjednika susjedne države potaknuo predlaganje nečega što nema veze s našim Ustavom niti s načinom kako se uređuju prava nacionalnih manjina u drugim državama onda je taj posjet u tom dijelu potpuno promašena priča.

>Doc. dr. sc. Mato Palić o srpskome u Saboru: Prekršen je Ustav Republike Hrvatske

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version