Samo od ulaska Hrvatske u Europsku uniju u Njemačku se iselilo 300 tisuća ljudi. Hrvati su manje bježali čak i iz bivše Jugoslavije.
> Prva znanstvena konferencija o gastarbajterima: ‘Slali smo radnike, a otišli su nam ljudi’
Odgovarajući na pitanje zašto su građani bježali manje čak i iz bivše države obilježene totalitarnom vladavinom nego iz demokratske Hrvatske sociolog doc. dr. sc. Ivan Balabanić, komentirajući osobito veliki val iseljavanja hrvatskih građana nakon 2013., ističe: “Istraživanja pokazuju da 60 posto mladih odlazi zbog financijskih razloga, a drugi ključan razlog iseljavanja je neuređena država, nepotizam, korupcija, zbog kojih ljudi svoju budućnost vide vani. A za razliku od nekoć, tržište rada i granice su im potpuno otvoreni. Naravno, mladi imaju i želju za promjenom, ali to nije razlog koji preteže kod iseljavanja”, kaže doc. dr. sc. Balabanić u razgovoru s Dijanom Jurasić za Večernji list.
“Dok, primjerice, Njemačka ili Švicarska imaju puno elemenata kojima privlače ljude u svoju zemlju, mi te elemente privlačenja nemamo, nitko se ne gura da bi radio u Hrvatskoj, da bi u nju investirao, a i javna klima kojoj svjedočimo, da su se oni koji su otišli snašli, doprinosi iseljavanju”, upozorava doc. dr. sc. Balabanić s Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Podsjetimo, Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko katoličko sveučilište organizirali su u listopadu prvu međunarodnu znanstveno-stručnu konferenciju „Gastarbajterska iseljenička poema – od stvarnosti do romantizma“.
Bila je to prva konferencija takve tematike u Hrvatskoj i širem regionalnom okruženju, a glavni joj je cilj bio okupiti znanstvenike i stručnjake koji će različitim pristupima doprinijeti razumijevanju gastarbajterske problematike.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.