“Probudila se Rijeka prije nekoliko dana, opet u nekoj imaginarnoj zemlji čudesa: Rijeka se vratila u 1848. da bi čitala i propagirala „Zajednički manifest Komunističke partije ujedinjenog građanstva Rijeke“”, upozorava riječka povjesničarka dr. sc. Carla Konta, autorica knjige US Public Diplomacy in Socialist Yugoslavia, 1950-70 (Manchester University Press, 2020), poslijedoktorandica na Odsjeku talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci i profesorica povijesti u Srednjoj talijanskoj školi u Rijeci.
Dr. sc. Carla Konta osvrnula se na distribuciju rada “Zajednički Manifest Komunističke partije ujedinjenog građanstva Rijeke” riječkog umjetnika Nemanje Cvijanovića, najpoznatijeg po projektu postavljanja komunističke zvijezde petokrake na riječki neboder u sklopu EPK. Cvijanović je inače član ekstremno lijeve Nove ljevice, a na posljednjim parlamentarnim izborima bio je šesti na listi Možemo za 8. izbornu jedinicu.
Manifest se od 7. rujna dijeli kroz sustav odjela i ogranaka Gradske knjižnice Rijeka. Riječani u knjižnicama mogu preuzeti po jedno numerirano djelo, odnosno po jedno otisnuto pojedinačno slovo iz spomenutog Manifesta, s “ciljem da se svakog 1. svibnja ujedinjuju u proslavi Praznika rada čitanjem, slaganjem i redistribuiranjem zajedničke revolucionarne knjige”. Projekt autora Nemanje Cvijanovića u bliskoj suradnji s dizajnerom Mariom Aničićem nastao je u okviru programskog pravca Dopolavoro projekta Rijeke 2020.
Osvrt povjesničarke dr. sc. Carle Konta prenosimo u cijelosti:
Rijeka u zemlji čudesa
Probudila se Rijeka prije nekoliko dana, opet u nekoj imaginarnoj zemlji čudesa: Rijeka se vratila u 1848. da bi čitala i propagirala „Zajednički manifest Komunističke partije ujedinjenog građanstva Rijeke“.
Kako drugačije nazvati kratkovidnost zbog koje je ponovno u prvom planu konflikt interesa kojeg javno, kao i spomenuti manifest, pronosi – Nemanja Cvijanović, vrli umjetnik. Ali, ne bilo kakav! Umjetnik je to zaposlen u TD EPK, kojeg je ta ista firma autorski honorirala za ovo kreativno djelo nad djelima! Pročitati Marxov i Engelsov Manifest i malo ga adaptirati u suvremenu formu razina je nenadmašne kreativnosti, par excellance, što bio se reklo.
Dragi moji Riječani i oni koji se zateknu u gradu iz zemlje čudesa, znajte da nas, u pravoj marksištičko-lenjinističkoj tradiciji, ovaj vrlo kreativni umjetnik želi podsjetiti i na to da je u ime istog Manifesta pobijeno, samo u 20. stoljeću: 70 milijuna ljudi u komunističkoj Kini, 20 milijuna u Sovjetskom savezu, 5 milijuna Ukrajinaca, 1 od 3 Kambodžijanaca, tisuće i tisuće Kubanaca, Vijetnamita, i…. recimo to ovako sporedno… oko čak milijun žrtava u Titovoj Jugoslaviji.
Zato vjerujem da Nemanja radi odličan posao jer tko se nađe u gradu čudesa ipak će, osim smrada totalitarne komunističke ideologije, naučiti cijeniti liberalnu demokraciju jer, nažalost, ima onih koji je ne cijene. Ti posljednji će na račun poreznih obveznika cijele Hrvatske (projekt je financiralo i „Obuljen“ ministarstvo) nastaviti tapkati u mraku i širiti svoje besmislene marševe.
Ali…samo do maja 2021. ? …. tada će se i oni, kao i Alisa, vratiti se u zemlju čudesa, a Rijeka će se čudesno probuditi u 21. stoljeću. Sloboda narodu, UVIJEK ?
Tekst se nastavlja ispod oglasa