Dr. sc. Đuro Njavro: Zašto se briga o djeci u vrtiću iskazuje kao doprinos gospodarstvu, a briga majke kod kuće – ne?

Đuro Njavro
Foto: facebook, Đuro Njavro

“Uz insistiranje na ravnopravnosti rada muškarca i žene, izazov je ispravno i istinito vrednovati rad žene unutar obitelji, koji je rad do sada u statistici državnog bogatstva redovito neprepoznat, a time i omalovažen”, objavio je dr. sc. Đuro Njavro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objavu prenosimo u cijelosti:

“Uz međunarodni dan žena, (o pravima i neravnopravnosti)

Prema podacima Eurostata u svakodnevnoj brizi za djecu sudjeluje79 posto žena, u svakodnevnim kućanskim obvezama njih 62 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usluge čuvanja djece i spremanja dnevnih obroka, kad ih pružaju npr. dječji vrtić i restoran putem tržišta uz naplatu, računaju se i iskazuju u veličini BDP-a države. Ako pak jednake takve “usluge” unutar obitelji u istoj državi pruža žena-majka brinući se za svoju djecu i spremajući obroke za Obitelj, to današnja ekonomska statistika ne prepoznaje!!
Ne bilježi to kao doprinos BDP-u, bogatstvu države. Naprotiv, takvu ženu-majku-domaćicu bilježi kao nezaposlenu!!

Stanje u kojem žena svojim radom mora izaći na tržište, kako bi zajednica priznala njen doprinos ukupnom blagostanju, daleko je od pravde i istine. To je pogrešno razumijevanje, za Obitelj destruktivno.
Takav odnos prema radu i doprinosu žene-majke-odgajateljice-kućanice vjerojatno je bio i ostao najveći izvor neprimjerenog položaja žene u modernom društvu. Ta nesavršenost tržišnog društva traži nova rješenja, kako bi ispravno bio vrednovan doprinos žene ukupnom blagostanju države i naroda. Takva nova rješenja su i važan dio potrebne demografske politike.

Mali ali ispravan pomak u željenom smjeru bio bi priznavanje unutarobiteljskog rada žene-majke-odgojiteljice. Potrebno je obuhvatiti doprinos unutarobiteljskog rada narodnom blagostanju. Briga o djeci, o kućanskim poslovima, o starijim članovima obitelji, sve je to važan rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz insistiranje na ravnopravnosti rada muškarca i žene, izazov je ispravno i istinito vrednovati rad žene unutar obitelji, koji je rad do sada u statistici državnog bogatstva redovito neprepoznat, a time i omalovažen”, objavio je dr. sc. Njavro.

* Dr. sc. Đuro Njavro je dekan Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta. Obnašao je dužnost savjetnika predsjednika Republike za gospodarstvo u vrijeme dr. Franje Tuđmana. U Odboru za financije i državni proračun, Hrvatskog državnog sabora u dva mandata obnaša funkcije predsjednika, i dopredsjednika te daje značajan doprinos rješavanju bitnih političkih, ekonomskih, pravnih i socijalnih problema u Hrvatskoj posebice kroz djelovanje na ustroju sustava državnih financija i oblikovanju odgovarajuće proračunske politike

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.