Dragan Primorac o koronavirusu: ‘Potrebno je izbjegavati mjesta infekcije te zaštiti respiratorni sustav’

Foto: Snimka zaslona

Povećava se broj žrtava koronavirusa, nekoliko gradova u Kini je u karanteni, svjetska zdravstvena organizacija ako bude trebalo spremna je proglasiti izvanredno stanje, cjepivo bi moglo biti u uporabi za godinu dana. Hoće li medicina budućnosti moći donijeti brže reakcije na nove smrtonosne pojave? O znanstvenim iskoracima i personaliziranoj medicini u HRT-ovoj Temi dana govorio je Dragan Primorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U Kini sve više gradova u karanteni: Koliki je rizik da koronavirus dođe u Hrvatsku?

Odmah na početku osvrnuo se novu potencijalnu prijetnju svijetu – koronavirus. Rekao je da je to jedan tipičan virus koji je građen od molekula RNK, te istaknuo da je potrebno izbjegavati mjesta infekcije, te zaštiti respiratorni sustav. Naglasio je i da u Hrvatskoj nema niti jednog oboljelog.

“Cjepivo nije razvijeno, a hoće li biti unutar godinu dana ovisit će o brojnim procesima koji će se događati u laboratorijima koji rade određenu vrstu genetskog inženjeringa, gdje će se pokušati dobiti struktura koja će pokušati stimulirati imunosni sustav kako bi dobili protutijela”, rekao je Primorac, čije je istraživanje na području farmakogenomike danas objavljeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Farmakogenomika mijenja koncepciju medicine koju mi danas poznajemo. Mi pokušavamo razumjeti genom, a to razumijevanje genoma će nam dati odgovore kako će svaka pojedina osoba reagirati na određeni lijek”, rekao je Primorac.

Istaknuo je da prema podacima američkog časopisa Journal of the American Association više od 100.000 potpuno zdravih ljudi umire od nuspojava lijekova, 2 milijuna osoba je hospitalizirano, a proračun SAD je godišnje oštećen za više od 136 milijardi u liječenju tih slučaja.

“Iz tog razloga farmakogenomika mora postati naša realnost”, rekao je doktor Primorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.