Domagoj Orlić, državni tajnik za obnovu Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine jutros je u Studiju 4 kazao kako su iselili sva kontejnerska naselja i omogućili ljudima zamjenski smještaj.
Danas se održava Sjednica stručnog savjeta za obnovu. Bit će predstavljeno i izvješće o učincima provedbe Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije.
1800 aktivnih gradilišta
Domagoj Orlić, državni tajnik za obnovu Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine jutros je u Studiju 4 kazao kako je trenutno na području petrinjskog i zagrebačkog potresa 1800 aktivnih gradilišta.
– U ovom trenutku je obnova završila na 12.300 lokacija. U sklopu tih 12.300 lokacija je otprilike 650 projekata financiranih iz Fonda solidarnosti, a ovaj preostali dio se odnosi na obiteljske kuće i višestambene zgrade, rekao je Orlić.
– Obnova obiteljskih kuća i višestambenih zgrada financira se iz državnog proračuna, dodao je.
Upitan o zagrebačkom potresu, podsjetio je kako je 31.12. prošle godine bio krajnji rok za predaju zahtjeva za obnovu.
– Mi smo sveukupno do sada zaprimili negdje oko 40.000 zahtjeva, a tih 40.000 zahtjeva se otprilike odnosi na 24 i pol tisuće lokacija. S obzirom na to da je obnova završila na otprilike 1700 lokacija, dobar dio je trenutno u radovima, ili u nekoj drugoj vrsti postupka, mi otprilike imamo još 11 i pol tisuća lokacija za koje nije donesen akt, kazao je.
> Nakon godina stagnacije: Obnova nakon potresa ipak ubrzana, dežurna kritičarka Ikić Baniček
Dodaje kako su to podaci za područje i petrinjskog i zagrebačkog potresa.
– Konkretno, za grad Zagreb, imamo otprilike još 3000 lokacija za koje je potrebno donijeti akt. Da bi se donio akt, prvo je potrebno utvrditi stupanj oštećenja zgrade ili obiteljske kuće i nakon toga se utvrđuje pravo na obnovu, pojašnjava.
Upitan o završetku radova, rekao je da su rokovi, ako govorimo o konstrukcijskim obnovama, od 6 do 12 mjeseci.
– Ako govorimo o izgradnji zamjenskih obiteljskih kuća, tu su rokovi oko 6 mjeseci, ističe.
Što se tiče Sisačko-moslavačke županije, kazao je na tom području trenutno aktivno oko tisuću gradilišta, a od toga je najviše stambenih zgrada i obiteljskih kuća.
Svima omogućili zamjenski smještaj
Potvrdio je kako su iselili sva kontejnerska naselja i omogućili ljudima zamjenski smještaj.
– Trenutno se na petrinjskom području u kontejnerima nalaze oni ljudi kojima je ponuđen alternativni smještaj, ali su ga oni odbili iz raznih razloga, kazao je.
Zadovoljan dinamikom obnove
Kaže i kako su zadovoljni dinamikom obnove.
– Naravno, uvijek može bolje, a potpuno ćemo biti zadovoljni kada se posljednji naš sugrađanin vrati u svoj dom, kazao je Orlić.
‘Na neke stvari ne možemo utjecati’
Također, ističe kako ne mogu utjecati na javne nabave za izvođenje radova.
– Tu puno ovisimo o raspoloživosti građevinske operative, a i o cijenama koje su trenutno na tržištu, poručio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa