Državni tajnik Milatić: Svaka benzinska postaja mora osigurati gorivo s limitiranim cijenama

Foto: Fah

“Pratimo situaciju, jučer smo odlučili za ova dva osnovna neaditivirana goriva, eurosuper na 11,10 kuna i normalni eurodizel na 11 kuna. Stavili smo i obvezu da na svakoj pumpi se mora osigurati gorivo po toj cijeni”, upozorio je Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku u “Poligrafu”, emisiji Hrvatskog radija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do kada će Vlada braniti cijenu goriva na granici od 11 kuna i 10 lipa?

Do kada će Vlada braniti cijenu goriva na granici od 11 kuna i 10 lipa? Što će se ove zime događati s cijenom plina i struje? Mogu li prijetnje Bjelorusije da će zaustaviti dotok ruskog plina u Europu izazvati kaos na tržištu? Hoće li rast cijena energenata potaknuti nekontroliranu inflaciju? U Poligrafu, emisiji Hrvatskog radija raspravljali su državni tajnik za energetiku Ivo Milatić, Mišel Jakšić iz SDP-a i naftni stručnjak Davor Štern.

Na pitanje do kada će vlada braniti cijenu goriva od 11 kuna i 10 lipa, Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku odgovorio je kako je zakonska mogućnost 90 dana, ali da to ne znači da se nakon stanke ne bi moglo ponovno ići u 90 dana.

– Mi pratimo situaciju, imali ste priliku jučer vidjeti da smo u stvari modificirali onu prvotnu odluku gdje smo sva goriva bili limitirali na 11 kuna i 11 kuna i 10 lipa, jučer smo se odlučili za ova dva osnovna neaditivirana goriva, eurosuper na 11,10 kn i normalni eurodizel na 11. S time da smo vodili računa, obzirom da u Hrvatskoj ima dosta benzinskih postaja koje više-manje imaju svo aditivirano grivo, onda smo to jasno iskomunicirali prije uredbe s trgovcima i opskrbljivačima, kaže Ivo Milatić, državni tajnik za energetiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Stavili smo i obvezu da na svakoj pumpi se mora osigurati gorivo po toj cijeni. Ako se dogodi da na crpki nema agregata na kojem nema te cijene od ponedjeljka, onda molim da se to javi inspektoratu ili ministarstvu, svaka crpka mora imati agregate s tom cijenom, upozorio je Ivo Milatić.

– Pratimo tržište, posebno ovo naše mediteransko, činjenica je da je od prvog listopada pa do danas tona dizela je skočila za 100 dolara, to baš nije malo. Tako da ako se nastavi ovaj trend, onda ćemo morati nešto dalje smišljati,dodao je Milatić.

Štern: Budući trend po izračunima je pad cijena

Davor Štern, naftni stručnjak rekao je kako je cijena barela između 81 i 83 dolara, te je komentirao kako trenutno nema dovoljno električnih automobila da cijene goriva počnu padati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Kad će se sva davanja iz klasičnih goriva pretočiti na elektriku, tada će električna energija poskupiti pa ćemo opet govoriti o istim stvarima. Budući trend po izračunima je pad cijena, i mislim da u ovakvim situacijama treba razgovarati ne o cijeni nafte, već o cijeni naftnih derivata na mediteranskom tržištu, jer to odlučuje cijenu goriva na Hrvatskoj, a ne cijena nafte na svjetskom tržištu, rekao je Davor Štern.

Voditelj je komentirao kako je još davno prije rečeno da Hrvatska može pokriti 90 posto vlastitih plinskih potreba, što se smanjilo na 60 posto, pa 50 posto, i na kraju 30 posto.

– Doveli smo se s naftom i plinom u situaciju kao što smo godinama pričali da smo s drvom. Najbolji hrast izvozimo u Italiju, onda kupujemo ekskluzivni namještaj iz Italije koji je napravljen s našim hrastom. Benzin, nafta i plin nisu trebali tako završiti, i mislim da tu nacionalne politike Andreja Plenkovića nisu pokazale dovoljno hrabrosti da zaštite one vitalne državne interese, istaknuo je Mišel Jakšić, saborski zastupnik SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.