Nakon nepune četiri godine mandata raspušten je 10. saziv Hrvatskog sabora. Odluka o raspuštanju donijeta je jednoglasno uz 143 glasa “za”. Posljednjeg dana zasjedanja promijenjen je kazneni zakon u koji su uvedena dva nova kaznena djela – femicid i curenje informacija iz sudskih istraga (“Lex AP”).
I dok je “Lex AP” posvađao vladajuće i lijevu oporbu, oko uvođenja femicida u kazneni zakon nije bilo spora. Femicid koji se definira kao rodno uvjetovano ubojstvo ženske osobe uvršten je u kazneni zakon na prijedlog Vlade i uz potporu lijevo-liberalne oporbe. Ovakav prijedlog zakona zapravo je produkt Istanbulske konvencije izglasane 2018. godine, također u suradnji Plenkovića i ljevice.
>Sabor: Uvodi se femicid u kazneni zakon, izglasan i lex AP protiv kojeg se bunio HND
Kako je došlo do uvođenja femicida u hrvatsko zakonodavstvo?
Uvođenje femicida u hrvatsko zakonodavstvo izvrstan je primjer sprege Plenkovićeve vlade, Europske unije i ekstremno lijevih udruga. Dovoljno je samo pogledati kako je, u kojem trenutku i na čiju inicijativu nastao navedeni zakon.
U cijeloj priči ključnu ulogu imao je GREVIO, tijelo Europske unije za nadzor provedbe Istanbulske konvencije. Andrej Plenković i zastupnici HDZ-a su, kao i mnogo puta do sad, bili tek provoditelji lijevo-liberalnih europskih politika. Ne treba pritom zaboraviti ni domaće lijeve udruge koje je Grevio prilikom donošenja svojeg izvješća konzultirao.
>Dr. Markić: Plenković se drži za ruke s radikalnim feministkinjama A to je tek početak
Izvješće GREVIO-a dovelo do zakona o femicidu
Šestomjesečna saga, koja je završila posljednjeg dana 10. saziva hrvatskog sabora, svoje je ishodište imala u izvješću GREVIO-a datiranog 4. rujna 2023. godine.
Izvješće je sadržavalo podatke o tome što je Hrvatska od ratifikacije Istanbulske konvencije napravila po pitanju ‘rodno’ uvjetovanog nasilja. Rezultati koje je GREVIO prikupio u suradnji s udrugama i tijelima vlasti nisu bili, po njihovom mišljenju, zadovoljavajući.
Uz konkretne zamjerke, kao što su nedostatak mjera i kapaciteta kojima bi se spriječilo nasilje nad ženama, stručnjaci iz GREVIO-a zamjerali su Hrvatskoj i to što se još nije navikla na “rodni” pristup fenomenu nasilja i što je i dalje previše patrijarhalna.
>Tko su članovi GREVIO-a, za čije se naredbe ministar Malenica hvali kako ih Hrvatska poslušno izvršava?
Već drugi dan, dakle 5. rujna, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić (bivši načelnik Novske i po struci profesor hrvatskog jezika, književnosti i povijesti) šalje hitnu depešu svim ustanovama socijalne skrbi diljem Hrvatske, Obiteljskom centru i Centru za posebno skrbništvo da pod hitno prestanu u komunikaciji i u praksi koristiti pojam ‘sindrom otuđenja djeteta’.
Ukratko, riječ je udovoljavanju zahtjeva nekolicine feminističkih udruga koje pod krinkom borbe protiv nasilja nad ženama pokušavaju već neko vrijeme izbaciti iz prakse ovaj pojam.
Nadalje, 13. rujna Vlada pompozno održava veliki sastanak s predstavnicima raznih inicijativa i udruga, uglavnom feminističkih. Sve kako bi im predstavila veliki paket ”mjera za suzbijanje nasilja nad ženama i zaštitu prava djece”.
Pa su tamo najviše pažnje dobila lica dobro poznata javnosti koja guraju feministički narativ u zakonodavstvo i javni prostor poput glumice i producentice Jelene Veljače.
Plenković je tako u nešto više od tjedan dana od finaliziranja izvješća GREVIO-a uspio sklepati krucijalne promjene u zakonodavstvu.
Od toga da se u Kazneni zakon uvodi novo kazneno djelo – femicid ili teško ubojstvo ženske osobe. Do toga da se ukida spomenuto korištenje u praksi sindroma otuđenja djeteta.
>GREVIO, Istanbulska i podilaženje udrugama: Deset pitanja koja smo poslali ministru Piletiću bez odgovora
Plenković zbog dodvoravanja EU i lijevim udrugama ignorirao struku
Iz prikazanog vremenskog okvira donošenja izmjena zakona i uvođenja femicida vidljiva je intencija Andreja Plenkovića da se “dodvori” GREVIO-u, a preko njega i čelnicima EU. To je samo nastavak Plenkovićeve politike koja je razotkrivena njegovim nametanjem ratificiranja Istanbulske konvencije. A femicid je tek jedan od rezultata.
>Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar o uvođenju femicida u Kazneni zakon: Vrijedi li život žene više nego život muškarca?!
Plenković je tada iz očitih osobnih interesa ratificiranjem IK širom otvorio vrata rodnoj ideologiji u RH.
Time je, baš kao i uvođenjem femicida, obradovao lijevo-liberalne udruge u Hrvatskoj i otupio, barem za neko vrijeme, njihovu medijsku oštricu.
S druge strane, ovakav razvoj događaja potvrdio je tvrdnje protivnika Istanbulske konvencije vezane uz snagu i utjecaj tijela pod nazivom GREVIO i gubitak dijela hrvatskog suvereniteta.
Uz to, ove su promjene zakona donesene uz protivljenje i negativan stav većeg dijela pravne struke u RH.
Možda će vas zanimati
Plenkoviću se koketiranje s feministicama obilo o glavu?! Pogledajte kako su suci Vrhovnog suda i HOK 'pokopali' femicid
Diskriminatorno, protuustavno, nestručno, politička odluka…U svojoj kritici predložene izmjene Kaznenog zakona suci Vrhovnog suda i HOK bili su jasni
Što je Grevio?
Za monitoring provedbe ratifikacije Istanbulske konvencije zaduženo je specijalno neovisno tijelo tzv. GREVIO, kratica za – Skupina stručnih osoba za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. To tijelo ima iznimno visoke ovlasti poput statusa imuniteta identičnom veleposlanika, diskrecijsko pravo te će odlučivati kojim udrugama civilnog društva ide novac za unutarnju kontrolu provedbe konvencije.
A na stranicama GREVIO-a jasno je napisano koje su udruge pružile ovom tijelu ‘dodatne informacije’ o tome kako Hrvatska ispunjava obveze prema Istanbulskoj konvenciji. Neke od njih su B.a.b.e., Autonomna ženska kuća Zagreb, Inicijativa Spasi me, Ženska mreža Hrvatske…