Festival žudija održat će se u ponedjeljak 10. travnja u Župi sv. Stjepana prvomučenika u Slivnom Ravnom s početkom u 12 sati. To je skup čuvara Kristova groba koji njeguju te običaje u svojim župama za Uskrs.
Idejni začetnik festivala žudija koji je pokrenut u Vodicama 2001. je akademski fotograf Šime Strikoman iz Vodica poznat po svojim milenijskim fotografijama. Kako se svake naredne godine broj sudionika povećavao prvotni naziv “Susret žudija Dalmacije” prelazi u smotru, a od 2008. u festival. Prvih šest smotri održano je u Vodicama a onda su organizatori zaključili da bi program mogao postati monoton ako se održava uvijek u istom gradu te su se 2006. predstavnici župa dogovorili da se festival svake godine održava u drugoj župi kako bi svi imali priliku upoznati se s običajima drugih. Svake šeste godine održava se u Vodicama gdje je sve i započelo, prenosi župa Vid.
Raznolikosti krajeva
Svako mjesto njeguje svoje običaje koji se razlikuju od drugih župa. U pojedinim mjestima Čuvari Kristova groba su u narodnim nošnjama (Vrlika, Tisno…), drugdje su u mornarskim odorama (Opuzen, Vlaka, donedavno Komin…), dok su većinom u odorama rimskih vojnika. Najstarije žudije su iz Metkovića, župe svetog Ilije koji su 2007. proslavili 150. obljetnicu postojanja. U zanimljivosti svakako spadaju i žudije iz Župe Vid koje, jedine ostaju i nakon “padanja” u ponoć i potom na sam blagdan Uskrsa sudjeluju na svetim misama u župi.
U sjevernoj Hrvatskoj u jednoj župi taj običaj njeguju žene. Pojedine župe obnavljaju svoje običaje poput Knina gdje se nakon 70 godina obnovio običaj Čuvara Kristova groba. Na festivalu sudjeluje i jedina skupina Čuvara iz BiH, iz Vareša od 2007. Festival svake godine privlači sve više sudionika i može se očekivati da će za koju godinu na festivalu biti sve župe koje njeguju običaje Čuvara Kristova groba iz Hrvatske.
Očuvanje tradicije čuvara Kristova groba
Cilj je čuvati i njegovati uskršnje običaje čuvara Kristova groba čime se doprinosi kulturnoj i turističkoj promidžbi Dalmacije, Hrvatske pa i šire a ujedno i da se ne napuštaju tradicionalne odore i načine službe po pojedinim župama. Festival nije natjecateljskog duha i u njemu nema pobjednika ni poraženih, u njemu su svi originali i svi se ukazuju sa svojim posebnostima kakve god bile u čemu i jest smisao svega ovog.
Na kraju svakog pojedinog festivala posljednji se predstavljaju naredni domaćini koji tom prilikom preuzimaju prijelaznu statuu “Žudije” izrađenu od jednog komada maslinova drveta. Svakom domaćinu pripada i manja replika statue.
Zbog pandemije COVID-19 festival se nije održao 2020. i 2021.(2020. održan je online s projekcijama ranijih festivala). Iako su 2022.(9.travnja) ukinute sve epidemiološke mjere bilo je prekasno da se festival redovno održi. Ipak, organizatori su odlučili da do susreta žudija ipak dođe. Kako je prvi susret žudija bio u Vodicama, te je iz susreta prešao u smotru žudija, a poslije u festival, tako je dogovoreno da se čuvari Kristova groba okupe kao nekada na samim počecima u Vodicama što je i realizirano.