Forum mladih SDP-a na svojoj Facebook stranici promptno obavještava javnost o političkom programu stranke, putem kratkih sažetaka ideja koje će našu zemlju uvesti u, pretpostavljamo, “treću republiku”, nakon kratkotrajne Banovine Hrvatske i nešto dugovječnije Socijalističke Republike Hrvatske. Neke od tih ideja tiču se onoga što se danas u svijetu uobičajeno naziva “rodnim politikama”.
Menstruacija i radna sposobnost
Tako nas je nedavno stranačka mladež obavijestila o ambicioznom projektu “poboljšanja radnih uvjeta za osobe koje menstruiraju”.
Kako stoji u online pamfletu, mladi SDP-a “zalažu se za slobodan plaćeni dan za prvi dan menstruacije!” te objašnjavaju kako se takvom politikom “poboljšavaju radni uvjeti za osobe koje menstruiraju, destigmatizira se pitanje menstruacije, razbija se stigmatizacija menstruiranja.”
Nismo obaviješteni jesu li predviđene neke mjere skrbi za osobe koje ne menstruiraju, ali žive s onima koje jesu, pa trpe kolateralne posljedice PMS-a, ali valja se nadati da negdje u dubinama stranačkog programa postoje osnove i za to.
“Dan menstrualnog rada”
U pamfletu je donekle precizirano, pomalo u proturječju s nekvalificiranom egzaltacijom menstruacije kao takve, kako će slobodan dan biti uveden “za poteškoće vezane za menstrualni ciklus”. Što to znači i kako se ustanovljuje, koje su to poteškoće, te znači li to da nisu sve menstruacije jednake, teško je utvrditi, pa ćemo razrješenje tog Gordijevog čvora prepustiti forumašima mladeži SDP-a.
Obaviješteni smo, nadalje, kako je svrha mjere “senzibilizirati tržište za teme koje do sad nisu bile prepoznate, a utječu na sposobnost rada osoba koje menstruiraju.” Također, mladež SDP-a se zalaže za “uvođenje plaćenog dopusta svim osobama koje pate od simptoma i poteškoća vezanih uz menstrualni ciklus”, što će “poboljšati uvjete rada”.
Na koncu, ovaj “Dan menstrualnog rada”, kao svojevrsni prvi svibanj pomnožen s 12, bio bi uveden u Zakon o radu kao dan obaveznog plaćenog dopusta, a “koji bi bio istovjetan onome koji se dobiva za darivanje krvi.”
Čini se, dakle, kako “rijeke pravde” barem kao pritoke imaju i “rijeke krvi”, u najmanju ruku na simboličkoj razini.
No što se zapravo ovdje konkretno predlaže, na stranu od političke simbolike okupane u krvavo crvenoj boji?
“Menstruatorice”
Osnovni prijedlog, sasvim u skladu s praksom u nekim europskim državama, jasan je već iz same terminologije.
Naime osobe koje menstruiraju nisu, kako bi netko na prvi pogled mogao zaključiti, naprosto ‘žene’. U skladu s LGBTIQ terminologijom, osobito onom na djelu u Velikoj Britaniji, “menstruator” je izraz koji se odnosi na specifičnu vrstu žene. To je ona osoba čiji se ženski spol poklapa sa ženskim rodom, te je na taj način ona privilegirana, među ostalim i sposobnošću menstruiranja, nad “transženama”, odnosno muškarcima koji se identificiraju kao žene. Imajući u vidu kako domaće aktivistice obaju spolova vole stavljati vulvu na transparente, kao simbol ženske slobode, napomenimo još i to da se posjednice ovog genitalnog kompleksa u transrodnoj terminologiji naziva posjednicama “prirodne rupe” (“natural hole”).
Možda će vas zanimati
Malić: Izvješće Vijeća Europe o rodnom identitetu konačno briše pojmove 'žena' i 'muškarac'
Izvješće Vijeća Europe pokazuje da je moto trans-kampanje u Hrvatskoj “Ja sam kao ti!” bio laž. Trebalo je stajati obratno: “Ti si kao ja!”
Ne možemo ustanoviti je li ovaj detalj stratezima i komunikatorima iz SDP-a poznat, ali nije naodmet primijetiti kako se korištenje izraza “menstruatorice” za osobe donedavno poznatije kao “žene” nije povoljno primilo u Velikoj Britaniji. To je iz stanovitih razloga, osobito u feminističkim krugovima, bilo shvaćeno kao uvreda, te je izazvalo cijeli niz sukoba na ljevici, pa i šire.
Nije u tom smislu, ništa neobično da su komentari “osoba koje menstruiraju” na Facebook profilu Foruma mladih SDP-a bili ne osobito pohvalni.
Slabo osmišljeni utopijski prijedlog
Ostavimo li po strani tu ključnu distinkciju unutar ovog prijedloga politike, tu su također još neka pitanja koja je teško ne postaviti.
Jedno od njih je svakako, kakve osnove ima za usporediti prirodni menstrualni ciklus s dobrovoljnim davanjem krvi?
Znači li to da su “osobe koje menstruiraju” po prirodi bolje od onih koje ne menstruiraju? Na stranu muškarci, ali, u skladu s terminologijom koju se ovdje koristi, tu se iz privilegije slobodnog dana isključuju i “osobe koje ne menstruiraju”, a ženskog su roda. Imajući u vidu kako je SDP u potpunosti podržavao nedavnu “kampanju vidljivosti transrodnih osoba” udruge KolekTIRV, teško da će to osigurati mir u toj političkoj kući, ako se netko dosjeti povući par dosljednih zaključaka.
>Feminizam protiv krunice: Anatomija degradacije
Srećom po Forum mladih SDP-a, to bi bio popriličan presedan, ali ipak ne valja zaboraviti da logika ne pita za zdravlje.
U tom smislu je po svemu sudeći pred hrvatsku javnost iznesen samo još jedan ovlaš osmišljeni utopijski prijedlog koji će, ako ga se ubrzo ne zaboravi, samo izazvati kontraefekt.
Tekst se nastavlja ispod oglasa