Srijeda, 2 travnja, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:

(FOTO) Aktivisti 8-metarskim trojanskim konjem upozorili na ‘opasan’ trgovački ugovor

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanske neprofitne organizacije u srijedu su na Trgu bana Josipa Jelačića instalirale osam metara visokog trojanskog konja koji simbolizira ugovor Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva (TTIP) i time pozvali građane da potpišu peticiju protiv ugovora.

Aktivisti su na transparentima imali poruke “Klonirana piletina, Toksične kemikalije, GMO, Hormonska govedina, Privatizacija, Korumpirani sudovi…”.

Trgovinski sporazum između SAD-a i EU-a opasan je te stavlja interese korporacija ispred interesa društva, zdravlja i okoliša, a interesi građana i planete moraju biti ispred interesa korporacija, središnja je poruka.

Zelena akcija/ Friends of the Earth Europe (FoE) Croatia s potporom GONG-a, Baze za radničku inicijativu i demokraciju (BRID) i Zaustavimo TTIP udružili su se kako bi upozorili građane da ugovor može narušiti teško uspostavljene standarde zaštite ljudskih prava i okoliša.

Strah od širenja GMO-a

Rasprava Europske komisije u kojoj je sudjelovalo 150.000 građana pokazala je kako 97 posto građana ne želi da tvrtke dobiju mogućnost tužiti države putem korporacijskih sudova, a peticiju protiv TTIP-a potpisalo je gotovo 2 milijuna građana.

“Prilagođavanje europskih standarda znatno nižim američkim, moglo bi rezultirati širenjem GMO-a, uvozom mesa tretiranog hormonima ili dobivenog od kloniranih životinja, odobravanjem uporabe pesticida zabranjenih u EU” kazao je Dean Derežić iz organizacije Zaustavimo TTIP. Naveo je kako Slovenija već ima ekonomsku analizu utjecaja TTIP-a koja govori da ugovor više šteti nego daje, dok hrvatska Vlada ne čini ništa, upozorio je. U Europi 1200 spojeva zabranjeno je koristiti u kozmetici, dok je u SAD-u taj broj tek 19, dodao je.

Kapitalistički monopoli, korporacije i TTIP srozavaju radnička prava na razinu najnazadnijih američkih saveznih država gdje čak postoji i zakonski temelj za zabranu sindikalnog okupljanja, upozorili su aktivisti.

Protivljene TTIP-u i CETA-i raste iz dana u dan, a borbu protiv ugovora podržale su zemlje poput Njemačke, Francuske, Austrije… To je najveći sporazum o slobodnoj trgovini koji se vodi u tajnosti što narušava same temeljne vrijednosti Europske unije – demokraciju i transparentnost, kazao je Duje Prkut iz GONG-a.

Trgovinska razmjena dviju najmoćnijih privreda svijeta snižavanjem ili potpunim uklanjanjem carina, trebala bi rezultirati novim gospodarskim zamahom, no time se uklanjaju prepreke i može doći do deregulacije i snižavanja standarda na svim područjima, kazao je Prkut.

EU politika “nulte tolerancije” prema GMO kontaminaciji u uvoznoj hrani i sjemenu, promijenit će se ako se potpiše ugovor, istaknula je Marija Hanževački iz Nezavisnih hrvatskih sindikata. Lobisti pokušavaju progurati manje stroga pravila za uvoz GMO-a tvrdeći da predstavljaju prepreku, ali se može dogoditi da građani neće znati sadrži li hrana koju kupuju GMO. Sve bi moglo imati negativnih posljedica i po lokalnu poljoprivrednu proizvodnju, kao i po radnike, dodala je. Deregulacija financijskog sektora, kao i smanjivanje radničkih prava, mogli bi dovesti do pogoršanja trenutne ekonomske i socijalne krize, upozorava Hanževački.

Iako su aktivisti tražili dozvolu grada za okupljanje i “performans” nisu je dobili, pa ih je komunalno redarstvo upozorilo na nedostatak papirologije, što je rezultiralo manjom kaznom.

Okupljeni su se mogli okrijepiti veganskom hranom koju je pripremio kolektiv “Hrana, a ne oružje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci