Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Zeleno svjetlo za nove vrste biljaka: EP podržao nove genomske tehnike u poljoprivredi

Podijeli

Europski parlament u srijedu je tijesnom većinom podržao upotrebu novih genomskih tehnika u poljoprivredi. Dok kritičari izražavaju zabrinutost zbog širenja genski modificirane hrane, zagovaratelji tvrde da će to pospješiti zelenu tranziciju stvaranjem otpornijih biljaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nove genomske tehnike pružaju dosad nezabilježene mogućnosti za europsku poljoprivredu i proizvodnju hrane”, stoji u obrazloženju izvješća švedske eurozastupnice Jessice Polfjärd, prenosi Hina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće je usvojeno s 307 glasova za, 263 protiv i 41 suzdržanim glasom.

>Privatiziranje prirode: GMO bi mogao ući u Europu na sporedna vrata

“Ako želimo da EU bude pionir u novim tehnologijama trebamo regulatorni okvir koji to čini mogućim”, kazala je Polfjärd dan ranije u raspravi u Europskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Genomske tehnike omogućuju stvaranje otpornih biljaka

U izvješću se navodi da će se korištenjem novih genomskih tehnika povećati otpornost prehrambenog sustava. Biljke dobivene novim genomskim tehnikama, tvrdi se, bit će otpornije na klimatske promjene i nametnike te zahtijevaju manje gnojiva ili pesticida.

“Te vrste novih biljaka, u kombinaciji s poprilično jednostavnom i brzom primjenjivošću tih novih tehnika, mogle bi donijeti koristi poljoprivrednicima, potrošačima i okolišu”, stoji u izvješću.

Zastupnici smatraju da treba uvesti dvije kategorije biljaka dobivenih novim genomskim tehnikama – trenutačno sve podliježu istim pravilima kao i genetski modificirani organizmi (GMO).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>GMO: 5 činjenica o genetičkom inženjerstvu

Pritom bi druga kategorija bila podložna istim pravilima kao i GMO, dok bi biljke s određenim modifikacijama (prva kategorija) bile promatrane kao konvencionalne biljke.

Pritom je jedan od zahtjeva da „broj genetskih modifikacija koje su uslijedile, a koje se mogu međusobno kombinirati, nije veći od tri u bilo kojoj sekvenci kodiranja bjelančevina, uzimajući u obzir da su mutacije u intronima i regulatornim sekvencama isključene iz te granične vrijednosti“.

Sinčić: Eksperiment nad ljudima i prirodom

Povjerenica Europske komisije za jednakost Helena Dalli rekla je u utorak da spomenuti prijedlog „omogućuje inovaciju bez ugrožavanja sigurnosti“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neovisni hrvatski eurozastupnik Ivan Vilibor Sinčić sudjelovao je u utorak u raspravi o izvješću. Čelnik stranke Ključ Hrvatske rekao je kako je stajališta da „za nove genomske tehnike trebaju vrijedi u najmanju ruku ista pravila kao i za stare genomske tehnike“.

“Ovdje se radi o deregulaciji genetski modificiranih organizama i proizvoda dobivenih od njih. Izglasavanjem ovog zakona počinje još jedan novi masovni eksperiment nad stanovništvom, građanima i potrošačima, ali i cijelom prirodom i biosferom koja će biti nepopravljivo kontaminirana genetskim modificiranim materijalom“, poručio je Sinčić.

>Petir: Hrvatska je GMO-free zemlja i na takvo opredjeljenje poziva države na području Alpe-Adria-Dunav

Usvojeno izvješće podloga je za pregovore Europskog parlamenta s državama članicama EU-a.

Kritičari GMO-a upozoravaju da se genski modificirana hrana već širi, a “nove vrste biljaka”, nastale umjetnim putem, bez dovoljnog nadzora pretvaraju se u hranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hina

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci